Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποίηση αντοχής κτηρίου


 
zafeir

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιος επίσημος φορέας, ιδιωτικός ή δημόσιος, (π.χ. η πολεοδομία) που να μπορεί να πει ότι κάποιο κτίριο 20 χρονών είναι στατικά επαρκές;

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει ένα κτίριο στα μπετα. 2/φο με υπόγειο.

Η άδεια βγήκε το 91.

Ο σκελετός είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

Θέλω να το αγοράσω και να το πουλήσω. Πήγα λοιπόν στο στατικό της πολεοδομίας και δεν με αφήνει να του κάνω ενίσχυση προληπτικά (αφού δεν έχει πρόβλημα ως κτίριο). Άν πώ πως έχει πρόβλημα το κτίριο, θα έχω πρόβλημα με τον πελάτη μου.

 

Δηλαδή εσύ θα ήσουν ικανοποιημένος με ένα χαρτί στατικής επάρκειας ( αν δεν ήσουν μηχανικός) να αγόραζες αυτό κτίριο;

 

θέλω να πω οτι εκτος από την πολεοδομία με νοιάζει ο μελλοντικός μου πελάτης.

Link to comment
Share on other sites

Ως Μηχανικός αποφεύγω τις βεβαιώσεις αντοχής ή στατικής επάρκειας.

 

Εάν ήμουν ιδιώτης θα με προβλημάτιζε ιδιαιτέρως το θέμα αυτό, γι' αυτό θα επέλεγα με μεγάλη προσοχή

τον Μηχανικό που θα εμπιστευόμουν.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο που μπορεί να κάνει ένας ιδιώτης - μη Μηχανικός.

 

Για το θέμα της ενίσχυσης (γενικά), έχω να πω ότι δεν με "ενθουσιάζει", δηλαδή δεν την προτείνω ως λύση.

(Τονίζω ότι μιλάω γενικά).

 

Αν θέλεις κάτι πιο συγκεκριμένο (φέρ' ειπείν για την διαδικασία ελέγχου), πες μου τι σε κάνει να

σκέφτεσαι την ενίσχυση.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο το οποίο μπορείς να κάνεις, και αυτό λίγο πρόχειρα, είναι να ελέγξεις την αντοχή του σκυροδέματος με μη καταστροφική μέθοδο. Αν αυτή είναι όσο της μελέτης, τότε κουτσά στραβα, είσαι ok.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο αντοχή αλλά και γενικότερη κατάσταση: αποφλοιώσεις σκυροδέματος, διάβρωση οπλισμών, ρηγματώσεις κλπ. 18 χρόνια στα μπετά δεν είναι και λίγα...

Άσχετο, ο ελεγκτής δε σε αφήνει να κάνεις ενίσχυση; Γιατί; Αυτός θα την κάνει ή αυτός θα την πληρώσει... Τι άλλο θα ακούσουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλυτερα να γίνει επι τόπου μελέτη αντοχής σκυροδεματος, σκυροδέτησης και διαβρωσης μα μη καταστρεπτικούς μςθόδους. Είχα ενα αντίστοιχο πριν ενα χρόνο και είπα στο πελάτη μου να πληρώσουμε 1500 Ευρω να ημαστε σίγουρη. Οχι μόνο το δέχθηκε αλλα βοήθησε και εμένα. Η άδεια ηταν του 1993 και τι βρήκαμε δεν θέλετε να ακούσετε. Συνδετήρες ανα 40 πόντους, επικάλυξη 1,5 ποντο, ηλεκτρικά καλώδια. Με αυτα στο χέρι πηγα στην πολεοδομία. Οχι μόνο πηρα αδεια για επέμβαση αλλα έκανα και τον πολεοδόμο φίλο.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη και παλι δεν κατάλαβα. Πρέπει κάποιος να σου δώσει άδεια για να ενισχύσεις; Αν θέλει κάποιος να μείνει σε σπίτι με νέες προδιαγραφές θα πρέπει να αποδείξει ότι το κτίριο δεν επαρκεί;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.