Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπερβολικός θόρυβος σε δίκτυο κεντρικής θέρμανσης μονοκατοικίας.


tankerman

Recommended Posts

Καλησπερα,

 

Διαβαζω τα θεματα σας και σας βρισκω αρκετα κατατοπιστικους γιαυτο και θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας.

 

Εδω και αρκετο καιρο με εχει προβλιματισει το θεμα της εξισσοροπησης των υδραυλικων δικτυων σε κεντρικη θερμανση.

 

Για να ειμαι πιο σαφης σε μια εγκατασταση μονοκατοικιας με 3 οροφους και ο καθε οροφος δικο του κολλεκτερ και καθε σωμα δικια του γραμμη προς το κλεκτερ.

 

Ολα αυτα πανω σε μια κεντρικη στηλη (μονωσοληνιο) με λεβητα buderus 47000 θερμιδων, 19 σωματα και 34000 kcal απωλειες.

 

Αυτα ειναι μια συντομη περιγραφη αλλα αν θελετε σας δεινω και αλλες πληροφοριες αργοτερα.

 

Το προβλημα μου ειναι ο θορυβος απο την ροη στα σωματα οταν δουλευουν, παρολο που εχω κυκλοφορητη με αυτοματη προσαρμογη στο μανομετρικο υψος (MAGNA).

 

Θα ηθελα την γνωμη σας για υδραυλικη εξισορροπηση του δικτυου και με πιον τροπο κατα την γνωμη σας.

 

Αν μπορειτε να βοηθησετε και θελετε να σας πω τιποτα αλλο πειτε μου.

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν κατάλαβα δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα από το θόρυβο στα σώματα. Σωστά;

 

Γιατί συσχετίζεις τον θόρυβο με την υδραυλική εξισορρόπηση;

Υπάρχει ηλεκτροβάνα σε κάθε συλλέκτη;

Εάν ναι, τότε, είναι συνεχής ο θόρυβος ή είναι εντονότερος σε κάποια φάση (π.χ. άνοιγμα της ηλεκτροβάνας) και λιγότερο έντονος κατόπιν;

Πόση είναι η πίεση λειτουργίας;

Τι είδους βανάκια (μία φωτογραφία θα βοηθούσε) έχεις σε κάθε σώμα; Ισως εκεί να υπάρχει πρόβλημα.

 

Edit: Πόση είναι η τυπική ταχύτητα του νερού στις σωληνώσεις;

 

Υποθέτω ότι έχεις κάνει καλή εξαέρωση.

Link to comment
Share on other sites

ο κυκλοφοριτης μου μπορει να καλυψει μανομετρικο μεχρι 10 κιλα, οταν εχω για παραδειγμα ανοιχτα την θερμανση στο υπογειο που ειναι και διπλα στο λεβιτοστασιο ο κυκλοφορητης δοθλευει με μανομετρικο 5 κιλα και ο θορυβος απο την ροη ειναι μεγαλος.

 

Οποτε αναγκαστικα τον παω manual και τον βαζω με σταθερη πιεση στα 3 κιλα.

 

Οταν ανοικσω και θερμανση στους επανω οροφους τα πραγματα καλυτερεβουν αλλα λογο του οτι στην κεντρικη στηλη ο πρωτος κομβος ειναι του υπογειο με 5 σωματα συνολικα 10000 kcal περιπου το νερο βρισκει πιο εφκολα διεξοδο προς τα εκει.

 

Στα σωματα δεν εχω βαλει διακοπτες παρα μονο το διακοπτακι απο το κολλεκτερ, οπω ειπα καθε σωμα εχει και δικια του γραμμη ααπο το κολλεκτερ.

 

Εχω 3 κολλεκτερ και το καθε ενα εχει δικια του ηλεκτροβανα.

 

η ταχύτητα του νερού στις σωληνώσεις κατα των υπολογισμο ειναι απο 0.2 m/sec μεχρι 0.3 m/sec.

 

Ενα ακομα που με κανει να ψαχνομαι ειναι οτι στην μελετη ο δυσμενεστερος κλαδος εχει ολικη αντισταση 1973 mmΥΣ/m και με της προσαυξησεις ασφαλειας αντι να βαλουμε κυκλοφορητη για 3000 mmΥΣ/m και απο την αλλη ο κυκλοφορητης μονο με ενα κυκλωμα να δουλευει οταν ειναι στο αυτοματο (οπως ειπα ειναι ο MAGNA της Grundfos) δουλευει στα 5 κιλα.

 

Γνωριζω οτι η θεωρια απο την πραξη απεχει, αλλα οχι και ετσι!!!!!

 

Ευχαριστω και αναμενω..

Link to comment
Share on other sites

Βρε μανία οι ναυτικοί να λένε τα bar κιλά (bar=kgf/cm2). Τέλος πάντων, συνεννοούμαστε και έτσι :smile:

 

Λες ότι όταν δουλεύουν δύο ή τρία κυκλώματα η πίεση είναι 3 bar. Σε ποιό μανόμετρο το βλέπεις;

Και όταν δουλεύει μόνο ένα κύκλωμα, τότε λες οτι η πίεση γίνεται 5 bar. Πάλι να ρωτήσω: σε ποιό μανόμετρο το βλέπεις;

 

Oταν σβήσεις τον κυκλοφορητή, πόσο πίεση έχει το κύκλωμά σου στο υπόγειο;

Link to comment
Share on other sites

Εάν όπως διάβασα στο ενημερωτικό φυλλάδιο του magna, ο κυκλοφορητής αυτός κρατά σταθερή την διαφορά πίεσης εισόδου-εξόδου,

και αν η πίεση αυτή ΕΙΝΑΙ η πίεση των 3 ή 5 bar που λέει tankerman...

 

τότε η ροή (με βάση την χαρακτηριστική καμπύλη) θα πρέπει να είναι ...πολλά m3/h, άρα πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα από τα 0,2-0,3 m/s, άρα ο θόρυβος.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε CostaV την πιεση την βλεπω πανω στον κυκλοφορυτη δηλαδη στον magna αναλογα τα ποσα led ειναι αναμενα.

 

Αν τον κλεισω δεν εχω δυνατοτητα να δω την πιεση μιας και δεν υπαρχει καπιο μανομετρο στην εγκτασταση μου.

 

Το μανομετρο στον αυτοματο πληρωσης ειναι στα 1.2 kgf/cm2.

 

Αν βοηθαει μπορω να στειλω και φωτο απο τα κολλεκτερ και τον κυκλοφορητη.

 

Επισης θα ηθελα να μαθω απο τους συνφορουμιτες αν υπαρχει καπιος κανονισμος ή καπια οδηγια που να αναφερει απο τι πρεπει να αποτελειτε ενα υδραυλικο δικτυο μιας εγκαταστασης θερμανση (πχ μανομετρα, valve, θερμομετρα, βαλβιδες εξισσοροπησης κτλ)

 

Στην ναυτιλια μας π@#$.νε με ολους αυτους τους κανονισμους και τα στανταρντ που μας λενε τι πρεπει να εχουμε και... τι προδιαγραφες πρεπει να εχουν.

 

Μπορει να κουραζω με τις ερωτησεις μου αλλα πιστευω οτι θα βγει κατι καλο απο αυτη την κουβεντα.

 

Παντος εκτος απο τον θορυβο ροης εχθες με του που ανοιγε η ηλεκτροβαννα ακουγοτανε απο τις σωληνες σαν τους καταρακτες της Εδεσσας για κανα 10 λεπτο.

 

Παντος ειναι φοβερο στα τανκερς (Δεξαμενοπλοια) εχουμε καζανια που παραγουν 45000 κιλα ατμου και ολο το υδραυλικο δικτυο ρυθμιζεται τοσο ευκολα, και εδω για μια φουφου (λεβητας) δεν μπορεις να βγαλεις ακρη με τον εγκαταστατη/υδραυλικο.

 

Ευχαριστω και αναμενω..

Link to comment
Share on other sites

tankerman, δεν θα βοηθήσει η φωτογραφία από τα κολεκτέρ και τον κυκλοφορητή.

 

Κατάλαβες το σκεπτικό μου που λέω στο προηγούμενο μήνυμά μου;

 

Μάλλον φταίει η μεγάλη ταχύτητα του νερού μέσα στους σωλήνες, σε συνδυασμό με τις χαμηλές αντιστάσεις στην ροή (υπόψην δεν έχει βανάκια στα σώματα).

Οπότε δεν είναι ακριβώς θέμα υδραυλικής εξισορρόπησης...

 

Τώρα τι μπορεί να γίνει; Αν μπορείς ρύθμισε την αντλία στα ελάχιστα watt. Οχι στην ελάχιστη πίεση, αλλά στα ελάχιστα wat. Αν είναι δυνατόν 10 W. Και μετά ανεβάζεις σιγά σιγά μέχρι να φτάσεις στο σημείο που η ταχύτητα του νερού μέσα στις σωληνώσεις σου να είναι περίπου όσο και η ταχύτητα της μελέτης δηλαδή 0,2-0,3 m/s

 

Τώρα με τα 3 ή 5 bar (πίσω-μπρος στην αντλία) , και σύμφωνα με την χαρακτηριστική της αντλίας (αλήθεια, ποιό από τα μοντέλα των 10 bar, έχεις; 25-100, 32-100, 40-100 ή 50-100) όπως δίνεται στο pdf σελ 11 , η παροχή είναι στα 7-8 m3/h (!!!)

 

Να ξαναρωτήσω: Εχεις κάνει και καλή εξαέρωση; Με κλειστό τον κυκλοφορητή;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε COSTASV η αντλια μου ειναι η 32-100 και θα δοκιμασω να ανεβασω manual το μανομετρικο απο την αντλια που οπως φενεται απο την καμπυλη λειτουργιας θα μου δωσει χαμηλη παροχη στο δικτυο περιπου 1-2 m3/h.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.