Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποτύπωση ενός σπιτιού


Recommended Posts

:roll: είμαι νέο μέλος και αύτο που με παρεκίνησε να γίνω μέλος είναι μια εργασία.είμαι φοιτήτρια τοπογραφίας, και η εργασία που μου δόθηκε είναι η καταγραφή (με λεπτομέρειες) αποτύπωσης ενός σπιτίου εντός σχεδίου.σίγουρα γνωρίζω τα βασικά αλλα όσο για τις λεπτομέρειες..........
Link to comment
Share on other sites

λενα φοιτ

καλώς όρισες στο φόρουμ

γιά να σε βοηθήσουμε πρέπει να μας πείς

1. θα αποτυπώσεις το κτίριο μόνο η και τον γύρω-γύρω χώρο

2. τί όργανα-εξοπλισμό θα σας διαθέσουν

3. θα υπολογίσετε και θα σχεδιάσετε με χρήση λογισμικού η όχι

αυτά για αρχή και τα ξαναλέμε

 

Υ.Γ αν στην συνέχεια δεχθείς αρνητική κριτική ίσως και επίθεση απο κάποιους συναδέλφους εσύ να επιμείνεις

Link to comment
Share on other sites

► Αν δεν σου έχει ζητηθεί κάτι συγκεκριμένο, πρέπει να σχεδιάσεις κατόψεις των επιπέδων

(ισόγειο, Α' όροφος κ.λπ.) με τις διαστάσεις των χώρων και τις θέσεις των ανοιγμάτων.

 

► Το ερώτημά σου είναι γενικόλογο.

Link to comment
Share on other sites

η επιλογη οργανων είναι δική μου(ελευθερη)...τον εξωτερικο χωρο του σπιτιου...λογικα ακαλυπτο χωρο κτλ.απλα αν είναι ευκολο να βρω απο καποια πηγη την διαδικασια λεπτομερως...επισης ο σχεδιασμος μπορεί γινει στο autocad...

Link to comment
Share on other sites

συναδέλφισσα λενα φοιτ

δεν απάντησες με σαφήνεια επανέρχομαι

1.έχετε στην διάθεσή σας γεωδαιτικό σταθμό?

2.γνωρίζετε τα βασικά (χειρισμός οργάνου,ίδρυση στάσεων,κροκί,μέτρηση-καταγραφή)?

3.όταν λες την διαδικασία "λεπτομερώς" θέλεις παραπομπή να διαβάσεις σε κάποιο βιβλίο?

4.γράψε που θα κάνετε την άσκηση ίσως κάποιος συνάδελφος να είναι κοντά και να μπορεί να σας βοηθήσει πιό άμεσα

σε κάθε περίπτωση εδώ είμαστε και άν έχεις επιφυλάξεις στείλε προσωπικό μήνυμα σε συναδέλφους, θα βρείς ανταπόκριση

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για την υπομονη..την απλη διαδικασια αποτυπωσης την γνωριζω απλα λεπτομερειες του τυπου να βρω τα τριγωνομετρικα απο την ΓΥΣ.

δεν θελω να σας ταλαιπωρησω αλλο,βρηκα ακρη με εναν γνωστο τοπογραφο.μονο αν θελετε να μου προτεινεται καποιο βιβλιο.και παλι σας ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

το βιβλίο του Γ.Γεωργόπουλου "Μαθήματα Τοπογραφίας"

νομίζω θα σε βοηθήσει σημαντικά

 

Υ.Γ πάντως κανένας μας δεν έμαθε ποδήλατο διαβάζοντας

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.