Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεση μεταλλικών στοιχείων σε μπετονένιο κτήριο


 
iliekater

Recommended Posts

Θα ήθελα να ζητήσω τα φώτα σας σχετικά με τις συνδέσεις μεταλλικών στοιχείων σε κτίρια από σκυρόδεμα . Για παράδειγμα , έχω δει δοκάρια μεταλλικού υποστέγου να συνδέονται κάθετα σε υποστηλώματα από σκυρόδεμα , ακόμα και μεταλλικά ψαλίδια να εδράζονται επάνω σε κολώνες σκυροδέματος .

Υποθέτω πως στη μόρφωση του φορέα δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη διαφορά αν η κατασκευή είναι μεικτή . Απλά θα αλλάζουν διατομές , υλικά , κατεπέκταση δυσκαμψίες κτλ . Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι πώς διαστασοποιούνται οι ίδιες οι συνδέσεις ανάμεσα στα δύο υλικά . Χωρίς να είμαι ειδήμονας , πιστεύω πως σε ένα καινούργιο κτίριο μπορούν να αφεθούν κατάλληλα ελάσματα ώστε να διευκοληνθεί η συγκόληση , αλλά και πάλι πώς διαστασοποιείται κάτι τέτοιο ; Από την άλλη , τι γίνεται σε περίπτωση ενός υπαρχτού κτιρίου ; Φυτεύεις βλήτρα ; Πόσο θα είναι αυτά ;

Υπάρχει λοιπόν κάποια μεθοδολογία που ακολουθείται ; Κάποιο εγχειρίδιο ίσως ;

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι, για σύνδεση οριζόντιου μέλους με κατακόρυφο

1)Να είναι το κατακόρυφο μέλος σύμμικτο με πυρήνα κάποια τυποποιημένη διατομή δομικού χάλυβα και αφού γίνει κανονικά η σύνδεση στην συνέχεια να γίνει η σκυροδέτηση.

2) Με πρόβλεψη τοποθέτησης διαμπερών οπών αγκυρίων κατά την σκυροδέτηση του μέλους οπλισμένου σκυροδέματος και στην συνέχεια τοποθέτηση και προένταση με κοχλίωση

3) Με χρήση αγκυρίων χημικών ή άλλων. (Η λειτουργία είναι ίδια με την αγκύρωση -έδραση υποστυλώματος μόνο που υπάρχει συνεχής διατμητική φόρτιση λόγω του ίδιου βάρους.)

Για χρήση και διαστασιολόγηση αγκυρίων μπορείς να δείς εδώ

Link to comment
Share on other sites

iovo , σε ευχαριστώ . Θα κοιτάξω να επικοινωνήσω με την εταιρία για περισσότερες πληροφορίες . Αλήθεια , έχεις δοκιμάσει κανένα από εκείνα τα δύο λογισμικά ; Δυστηχώς κανένα δεν είναι πια διαθέσιμο για κατέβασμα ... :(

Link to comment
Share on other sites

Εγω σημερα ζητησα να μου στειλουν τις προδιαγραφες για ολα τα αγκυρια τους (που δεν υπαρχουν στο ιντερνετ) κ το λογισμικο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ελαβα και τις προδιαγραφες όλων των προιόντων σε ηλεκτρονικη μορφη και το λογισμικο Profis....Εχουν κανει απιστευτη δουλεια....Εσυ σχεδιαζεις πολυ ευκολα τη συνδεση σου, βαζεις εντατικα μεγεθη και σου λυνει για ολα τα αγκυρια...Αναλυτικοτατο τευχος, πληροφοριες για ολα τα προιοντα και οδηγιες τοποθετησης και αυτο που μου αρεσε εμενα ειναι σου πεταει κ σε dxf το σχεδιακι του καθε αγκυριου ακριβως οπως ειναι και με πραγματικες διατασεις....Πολυ καλη δουλεια...

 

Αντε να το δουμε και στα ελληνικα..

 

Το 2ο προγραμμα ποιο ακριβως ειναι???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.