Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτήτες δεν γνωρίζουν το αγροτεμάχιο


Recommended Posts

Αντιμετωπίζω και εγώ μια τέτοια περίπτωση. Γνωστός μου ήρθε στο γραφείο με ένα χειρόγραφο ιδιωτικό συμφωνητικό του 1946, το οποίο έγραφε έκταση περίπου 22 στρέμματα.(αν και τα γράμματα είναι πολύ δυσανάγνωστα).

Το ακίνητο σύμφωνα με τα λεγόμενα του ανήκε στον παππού της μνηστής του οπότε δεν είχε ιδέα ούτε καν που βρίσκεται. Μετά από αυτοψία με αγρότες του χωριού μας υπέδειξαν την έκταση. Στην συνέχεια πήγα στο Δασαρχείο καθώς σε εκείνη την περιοχή υπάρχουν δασικοί χάρτες και βρήκα ότι όντως εκεί υπάρχει μια αγροτική έκταση 24 στρεμμάτων ανάμεσα στο δάσος.

Ρωτήσαμε για συμβόλαιο των ομόρων και μας είπαν ότι εκεί δεν υπάρχουν όμοροι αλλα συνορεύει μόνο με δάσος.!

Εφόσον το τοπογραφικό γίνεται καθ' υπόδειξη και αφού δεν έχει προσκομισθεί τίτλος ποιο πρόβλημα θεωρείται ότι μπορεί να έχω.

Επίσης το δασαρχείο λόγω έλλειψης τίτλου ζητάει από τον φαινόμενο ιδιοκτήτη υπεύθυνη δήλωση που να αναφέρει ότι κατέχει την συγκεκριμένη έκταση.

Ευχαριστώ.

 

Να προσθέσω ότι το αγροτεμάχιο βρίσκεται εντός Ζ.Ο.Ε (κατάτμηση 10στρ) και δεν προέρχεται από γεωργική αποκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

off topic

Για ποιούς λόγους απαιτήται τοπογραφικό διάγραμμα αγροτεμαχίου; Δηλαδή που χρειάζεται το τοπογραφικό διάγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.