Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλίση


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα!

Έχω μία εργασία σε μία πλατεία μίας πόλης και μου ζητήθηκε να τους βάλω υψόμετρα με κλίση 7% σε διαφορετικά σημεία αυτής για να φεύγουν τα νερά προς μία κατεύθυνση.Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει το πως θα δουλέψω?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται...0.5% και κάτω είναι δύσκολο κατασκευαστικά να το πετύχεις ειδικά όταν έχεις να κάνεις με ανειδείκευτους εργάτες.πάνω από 2-3% επίσης είναι πολυτέλεια και δημιουργεί πολλά προβλήματα λειτουργικά,κατασκευαστικά,αισθητικά κτλ.από εκεί και πέρα τι λένε οι μελέτες, τι δυνατότητες απορροής έχεις και σε ποιά διεύθυνση, τι θέλει ο πελάτης κτλ..πάντως 7% αποκλέιεται..ρόλο παίζει και το τι θα εναποθέτει κάποιος στην πλατεία και σε τι ύψος πχ σε εργοστάσιο που εναποθέτει στον περιβάλλων χώρο του μπαλέτες σε 3-4 μ ύψος δεν μπορείς να δώσεις πάνω από 2.5%(και αυτό με το ζόρι). γυρίζουν τούμπα...

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε VagoSof

ο συνάδελφος gzin

μάλλον έχει δίκιο

σε κάθε περίπτωση υπολόγισε στο γραφείο υψόμετρα η υψομετρικές διαφορές

να λάβεις υπόψη σου ότι απαιτείται η απορροή να γίνεται πρός κάποιο/κάποια σημεία

επομένως ενιαία κλίση δεν ικανοποιεί τον σχεδιασμό αλλά θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου και την λοξή , συνδιασμός κατα μήκος με κατα πλάτος κλίση

αν η δουλειά είναι σοβαρή προσπάθησε να υπολογίσεις υψομετρικές καμπύλες στην θεωρητικά τελική επιφάνεια για να έχεις πλήρη εποπτεία και έλεγχο

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.