Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή πασσάλων απο απόσταση


 

Recommended Posts

Η θεμελίωση αφορά στέγαστρο. Έχεις δίκιο rigid_joint. Σχετικά με το κόστος και την εκτίμηση για το αν είναι εφικτό ή όχι. Θα απευθυνθώ σε εταιρεία με εμπειρία σε αυτά τα θέματα. Αν γνωρίζει κάποιος σχετικές εταιρείες κατασκευής πασσάλων, ας μου στείλει πμ.

Link to comment
Share on other sites

το είχα καταλάβει και νομίζω αρκετοί. είχε γίνει πρόσφατα μια συζήτηση για θεμελίωση στεγάστρου σε αρχαιολογικό χώρο. κάπου είναι στα μεταλλικά.

 

πρέπει να συνεργαστείς με κάποιον πιο έμπειρο.

 

αν οι πάσσαλοι είναι αναπόφευκτοι μπορείς να κάνεις ριζοπασσάλους όπου γίνεται χρήση πιο μικρών και ελαφρών εργαλείων

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από την διάμετρο των πασσάλων.

Αν μπορείς να κάνεις μικροπασσάλους (έως 40 εκ) υπάρχουν μικρά γεωτρύπανα στα οποία το σύστημα με τις αντλίες και την γεννήτρια (είναι ηλεκτρικά) μπορεί να αποσπαστεί από το κύριο μηχάνημα έτσι ώστε να είναι πολύ ελαφρύ το γεωτρύπανο.

Τα έχω χρησιμοποιείσει σε σήραγγες για τσιμεντενέσεις.

Το τσεκάρεις με κάποια από τις αντίστοιχες εταιρείες, για να δεις τον συνδυασμό πρόσβασης - διάμετρος τρύπας και μετά βλέπεις με τον μελετητή αν μπορεί να σε καλύψει με αυτή την διάμετρο και με περισσότερους πασσάλους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.