Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε λαμβάνεται υπ' όψη ένσταση


annafi

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα των συναδέλφων. Θα ήθελα να σας εκθέσω την παρακάτω περίπτωση:

Σε κοινοποίηση εγγράφου από Υπηρεσία με δεκαπενθήμερη προθεσμία για υποβολή ένστασης (αφορά εντοπισμένη τροποποίηση σχεδίου), λόγω των γενικευμένων απεργιών σε όλο τον Δημόσιο Τομέα τον προηγούμενο μήνα, υποβλήθηκε εκπρόθεσμη ένσταση. Η ένσταση έχει σοβαρά ερείσματα αλλά παρ' όλα αυτά η Υπηρεσία θεωρεί ότι είναι απορριπτέα λόγω εκπροθέσμου υποβολής της (δεν μπαίνει δηλαδή στον κατ' ουσίαν έλεγχο παρά μόνο στον τυπικό).

Αν γνωρίζετε συνάδελφοι κάποιο σημείο της νομοθεσίας που να επιτρέπει, όταν συντρέχουν λόγοι ανωτέρας βίας, να εξετασθούν και εκπρόθεσμες ενστάσεις θα μου προσφέρατε πολύτιμη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Για υπενθύμιση μόνο σε όποιον συνάδελφο γνωρίζει κάτι σχετικά με την παραπάνω δημοσίευσή μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνεις μια ερώτηση στον δικηγόρο σου; Επίσης θα μπορούσες να ρωτήσεις και στο νομικό τμήμα του ΤΕΕ. Δεν ξέρω αν είναι αρμόδιοι αλλά κάποια στιγμή που είχα εγώ ένα πρόβλημα με βοήθησαν ιδιαίτερα (και ομολογώ μου έκανε εντύπωση - ο νομικός του ΤΕΕ να μαλώνει τηλεφωνικά με μια εφοριακό για χάρη μου!!! δεν περίμενα τέτοια υποστήριξη!)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτή είναι η δουλειά του νομικού του ΤΕΕ. Το μόνο μείον είναι ότι δεν μπορείς να τον ''εκμεταλλευθείς'' για περιπτώσεις που έχεις το ΤΕΕ απέναντι... :evil:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, θα προσπαθήσω μήπως γίνει κάτι με το ΤΕΕ αν και αυτό που φοβάμαι είναι ότι είναι θέμα Υπηρεσίας και υπαλλήλου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.