Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταφορά ομβρίων από όμορη ιδιοκτησία


bagge

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω έναν προβληματισμό και θα χαιρόμουν αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει.

Έχω σε ένα χωράφι έναν συνοράτορα ο οποίος έχει υπερυψώσει το δικό του (δεν ξέρω αν ήταν εξ αρχής ή το υπερύψωσε μετά που το αγόρασε) και έχει δώσει μια κλίση με αποτέλεσμα όλα τα νερά να έρχονται και να λιμνάζουν στο δικό μου. Αυτό σύμφωνα με την κοινή λογική είναι λάθος, μετά απο συζήτηση ο κύριος δε δέχεται να το διορθώσει.Ξέρει κάποιος κάποια σχετική νομοθεσία που τυχών αναφέρει δικαιώματα κτλ? Σε ποιά υπηρεσία μπορώ να απευθυνθώ ώστε να μου δώσει λύση? :confused: Ευχαριστώ!

(μάλλον έκανα το ερώτημα σε λάθος ¨κατηγορία¨:oops:?)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αν επρόκειτο για δομημένα οικόπεδα θα υπήρχε υποχρέωση για σωστές διαμορφώσεις εδάφους ώστε το νερό να κατευθύνεται σε φρεάτια. Αλλά για χωράφια/αγροτεμάχια δε νομίζω να υπάρχει τέτοια απαίτηση. Αυτό θα το ξέρουν καλύτερα (αν το ξέρουν) οι υπάλληλοι της οικείας Πολεοδομίας (Δήμου ή Νομαρχίας ανάλογα).

Link to comment
Share on other sites

το ένα απο αυτά ( απο το οποίο ¨φεύγουν¨ και τα νερά) έχει κτίσμα υφιστάμενο (βιοτεχνια) ,το άλλο ,το δικό μου δηλαδή, είναι άδειο. Λες το οτι υπάρχει κτίσμα να με ¨σώζει¨ και να μπορέσω να τον αναγκάσω σύμφωνα με καποια νομοθεσία να το διορθώσει?

Link to comment
Share on other sites

από τον κτιριοδομικό

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=369

4. ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗΣ ΟΜΒΡΙΩΝ

4.1. Όλες οι επιφάνειες απορροής όμβριων ή οι επιφάνειες στέγης κτιρίου ή χώρου νέου ή υφισταμένου ή οικοπέδου ή ανοικτού χώρου, εφόσον προκαλούν ή είναι δυνατόν να προκαλέσουν ενόχληση ή συνιστούν κίνδυνο για την υγεία και την ασφάλεια των γειτονικών ιδιοκτησιών ή κοινόχρηστων ή δημόσιων χώρων (όπως πχ. πεζοδρομίων) με την κατάκλυσή τους με όμβρια νερά πρέπει να διαθέτουν εγκατάσταση αποχέτευσης όμβριων.

Απαγορεύεται η ελεύθερη απορροή όμβριων από τα δώματα και τους εξώστες.

 

μήπως σε καλύπτει ο ανοικτός χώρος;;;;

Link to comment
Share on other sites

myri νομίζω ότι το παραπάνω λινκ αφορά κάτι άλλο.σ'ευχαριστώ πάντως ,θα κοιτάξω να βρω το συγκεκριμένο άρθρο μήπως βγάλω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να αποδείξεις ότι δεν ήταν υφιστάμενη κατάσταση αλλά το διαμόρφωσε?

τα μπαζώματα δεν απαιτούν οικοδομικές άδειες?

μπαίνει και θέμα περιβαλοντικών επιπτώσεων.

ψάξε σε καμιά παληά αεροφωτογραφία της ΓΥΣ ,μήπως σε βοηθάει κάτι.

μετέφερε το θέμα αυτό στους Αγρ Τοπογράφους-είναι πιο αρμόδιοι για τέτοια θέματα

Link to comment
Share on other sites

όταν κτίζεις σε οικόπεδο είσαι υποχρεωμένος να μαζέψεις τα όμβρια, είτε έχεις είτε δεν έχεις μπαζώσει

 

τελικά είναι εντός ή εκτός σχεδίου;;;;

Link to comment
Share on other sites

τι λες?αν είσαι εκτος σχεδίου και χτίσεις αλλα υπάρχει διαμορφωμένη υφιστάμενη απο παληά ροή ομβρίων λόγω υφισταμένης κλίσεως εδάφους,πού λέει ότι πρέπει να μαζέψεις τα όμβρια?

ο κτιριοδομικός μήπως μιλαει για τα όμβρια της οικοδομής?

διότι άλλο (σε εκτος σχεδίου)ομβρια οικοδομής και αλλο ομβρια χωραφιού.

Link to comment
Share on other sites

ε, μα γι' αυτο ρωτώ αν είναι εντός ή εκτός σχεδίου

 

και μη σου πω πρέπει να ρωτήσουμε αν περνά από εκεί και κανένα ρέμα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.