Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης πιτσαρίας σε φαρμακείο


ntemhs

Recommended Posts

Λοιπόν έχω μια υπόθεση που αρχίζει και καταντά γελοία, σε ενα δυόροφο κτίριο το ισόγειο είναι προ του 55 και ο όροφος έχει άδεια από το 1973. Το ισόγειο έχει πάρει άδεια για χρήση ψησταριάς - πιτσαρίας από παλιά και τώρα θέλουμε να το κάνουμε ''ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ'' ο δε όροφος δεν έχει καμία σχέση με την άδεια περίπου τα 2/3 του είναι αυθαίρετα. Έχω καταθεσει φάκελο για αλλαγή χρήσης του καταστήματος αλλά τελικά έχω κολήσει λόγω του ορόφου (νομίζαμε ότι και ο όροφος ήταν προ του 55 πριν καταθέσουμε την άδεια οπότε όλα θα ήταν οκ), επειδή λοιπόν μου ζητούν από την πολεοδομία την νομιμοποίηση του ορόφου μας είπε κάποιος ''μέσω νομαρχίας'' το εξής κουλό κατά την γνώμη μου. Να καταθέσω αίτημα στην πολεοδομία και να ζητήσω την επ' αόριστον ισχύ της αδείας για κατάστημα ψησταριάς-πιτσαρίας και ότι μέσω αυτού του εγγράφου θα μπορέσει να ανοίξει το κατάστημα ως φαρμακείο. Ερώτημα, πως γίνεται να γίνει η πιτσαρία-ψησταριά, φαρμακείο και πως γίνεται να καταθέσω εγώ αίτηση γι' αυτό το πράγμα από την στιγμή που με τον φάκελο που έχω καταθέσει ζητάω κάτι άλλο, ε δεν νομίζω ότι ταυτόχρονα μπορώ να ζητάω δυο πράγματα. Περιμένω γνώμες.

 

 

Παρακαλώ αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας!

ilias

Link to comment
Share on other sites

Και ρίξε και μια ματιά σε αυτές τις 2 ανακοινώσεις.

 

http://www.michanikos.gr/announcement.php?f=63&a=6

http://www.michanikos.gr/announcement.php?f=23&a=5

 

Ο τίτλος που έβαλες δεν βοηθάει κανέναν και ούτε εσένα.

Υπάρχουν ολόκληρα thread για την αδειοδότηση φαρμακείων κάνε αναζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

ο δε όροφος δεν έχει καμία σχέση με την άδεια περίπου τα 2/3 του είναι αυθαίρετα.

αυτό πως το ανακάλυψαν;;;

αφού εσύ ασχολέισαι με το ισόγειο;;;

και δεν γίνονται αυτοψίες , μόνο φωτογραφίες θέλουν,

φαινόταν στη φωτογραφία;;;

 

για το ισόγειο υπήρχε άδεια;

Link to comment
Share on other sites

myri το κατάστημα που βρίσκεται στο ισόγειο είναι προ '55, πριν από κάποια χρόνια έλαβε κάποια σχέδια σφραγισμένα από πολεοδομία και πήρε την άδεια από το υγειονομείο, βέβαια τα σχέδια είναι αυτά τις αδείας για τον όροφο που συμπεριλαμβάνει και το ισόγειο φυσικά. ΒΕΒΑΙΑ σε καμία μα καμία περίπτωση δεν ισχύει ο όροφος και κακώς τα σχέδια σφραγίστηκαν ως υποτίθεται νόμιμη υφιστάμενη κατάσταση. Ειλικρινά θέλω να δω τι θα γίνει με την υπόθεση και μέχρι που μπορεί να φτάσει το μεγαλείο το ελληνικού κράτους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.