Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Άρνηση συνυπογραφής από συνιδιοκτήτη


gkirimk

Recommended Posts

καλησπέρα,

αν και δεν είμαι ειδικός επι του θέματος μπορώ να πώ απο εμπιρεία καποιου γνωστού μου:

 

Δες και τι τετραγωνικα έχει χτισει ο πρώτος, μήπως σας "έφαγε" κάνα δωμάτιο??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Palex : Η πολεοδομία προτείνει δικαστική αγωγή λόγω κακόβουλης χρήσης του δικαιώματος του 3ου.

 

Ο ένας εκ των δύο μηχανικών προτείνει να κατεθέσουμε φάκελο και να ισχυρισθούμε ότι ο 3ος δεν βρέθηκε.

 

Ο δεύτερος μηχανικός είναι απαισιόδοξος και δεν βλέπει νόμιμη γρήγορη λύση, παρά μόνο το δικαστήριο.

 

Εναλλακτικά κάνω και σκέψεις για κατάτμηση, οπότε ο 3ος θα αποκτήσει περισσότερα δικαιούμενα μέτρα. Και αυτή η λύση όμως είναι χρονοβόρα.

 

leonta : έπεσες διάνα.

Όντως ο 2ος 'εχει κάνει αυθαιρεσίες. Έχει άδεια για 75 τμ υπόγειο και 75 τμ ισόγειο, πλην όμως στην πραγματικότητα έχτισε 75 τμ ισόγειο και 75 τμ όροφο, δηλαδή συνολικά προσμετρούμενα 150 τμ.

Αυτό όμως το παραβλέπουμε, διότι δεν με συμφέρει να αποκαλυφθεί η αυθαιρεσία του, διότι τα επιπλέον μέτρα που έχτισε, θα αφαιρεθούν από τα δικά μου δικαιούμενα. Άλλωστε ο μηχανικός μου είναι ο ίδιος που έκανε την μελέτη και επίβλεψη του 2ου.

Στο δικό μου τοπογραφικό έδειξε μόνο τα 75 εγκεκριμένα του 2ου.

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεθέι όταν θα σας κανει την καταγγελία την πρωτη μερα των εργασιών!

Δεν μπορεις να κανεις πλέον ουτε κατατμηση (πρεπει να προκυπτουν αρτια τμήματα), ούτε σύσταση καθετης ιδιοκτησίας εχει απαγορευτεί στα εκτος σχεδίου.

Αν είναι συννενοήσιμος ανθρωπος ο τριτος, συμφωνειστε όπως σου είπα, παντα σε αμμεση συνεργασία με μηχανικό συμβολαιόγραφο και δικηγόρο!

Αν μπορείς ενημερωνε μας, ειναι πολυ σημαντικές τετοιες περιπτωσεις.

Αυτά απο έμενα, καληνύχτα!

edit: εχει να πεσει photoshop.....τρέλο!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Palex για την καταγγελία.

Για την κατάτμηση όμως, ίσως θα μπορούσαμε να σπάσουμε τα 9240 τμ του αγροτεμαχίου;

α. Σε ένα τμήμα των 5240 τμ (το οποίο θα είναι 100% δικό μου και θα μου δίνει 225 τμ κτίσμα) και

β. Σε ένα τμήμα των 4000 τμ (το οποίο θα μοιραστούμε αναλογικά και οι τρείς μας. Η αναλογία θα υπολογισθεί με τέτοιο τρόπο, ώστε να διατηρήσουμε τα τμ γης που και τώρα δικαιούμαστε έκαστος)

Πως σου φαίνεται;

 

Ξέχασα να άναφέρω ότι θα είμαστε εντάξει ως προς το πρόσωπο που θα έχει κάθε τμήμα (25 μ)

Link to comment
Share on other sites

άλλος ένας φαν του photoshop...

 

gkirimk ξέρεις τι θα γίνει στο τέλος, θα πάτε στα δικαστίρια θα βγάλει άδεια και για τα άλλα 75τμ και εσύ θα το κάνεις κτήμα με κάποιο προκατ μεσα....

Link to comment
Share on other sites

Palex: Τι εννοείς ;

Ότι δεν επιτρέπεται κατάτμηση αγρού, όταν ήδη υπάρχει οικημα εντός αυτού ;

Πάντως το 75αρι οίκημα του 2ου, ταιριάζει και μπορεί να μείνει στο τμήμα των 4000τμ.

 

Leonta: Μην λές τέτοια και χάνω τον ύπνο μου. Μια ζωή αποταμιεύσεις γι αυτό το κτήμα, κάναμε.

Link to comment
Share on other sites

gkirimk το ειπα απο την αρχη, ηλεκτρολογος είμαι με λίγες γνώσεις ΠΜ ελπίζω οτι θα κάνεις μια ωραία μεζονέτα και θα μας καλέσεις για τα δέοντα..

Link to comment
Share on other sites

 

 

leonta : έπεσες διάνα.

Όντως ο 2ος 'εχει κάνει αυθαιρεσίες. Έχει άδεια για 75 τμ υπόγειο και 75 τμ ισόγειο, πλην όμως στην πραγματικότητα έχτισε 75 τμ ισόγειο και 75 τμ όροφο, δηλαδή συνολικά προσμετρούμενα 150 τμ.

Αυτό όμως το παραβλέπουμε, διότι δεν με συμφέρει να αποκαλυφθεί η αυθαιρεσία του, διότι τα επιπλέον μέτρα που έχτισε, θα αφαιρεθούν από τα δικά μου δικαιούμενα. Άλλωστε ο μηχανικός μου είναι ο ίδιος που έκανε την μελέτη και επίβλεψη του 2ου.

Στο δικό μου τοπογραφικό έδειξε μόνο τα 75 εγκεκριμένα του 2ου.

 

το είδα τώρα αυτο και θέλω να ρωτήσω, το ισόγειο του (2) μήπως είναι λίγο "βυθισμένο"?? και μετράει για υπογειο??

 

γιατι αν είναι έτσι τότε ολα οκ (στα τμ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.