Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προβλήματα σχεδιασμού.


 

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Λοιπόν έχω ένα πρόβλημα.

Πρέπει να μελετήσω ένα μεταλλικό κτίριο 120μ μήκος με 60μ πλάτος.

Το κτίριο θα έχει και υπόγειο.

Θα σπάσει σε δύο κομμάτια αρχικά.

Δηλαδή ένα 120μ x 40μ και ένα 120μ x 20μ

 

Στην αρχή σκέφτηκα να σπάσω το μεγάλο κτίριο (120x40) σε τρία επιμέρους με αρμό. Δηλαδή σε 3 τμήματα 40x40.

Εγώ ήθελα το ζύγωμα (40μ) να είναι με δικτύωμα, ο πελάτης θέλει από ολόσωμη δοκό.

 

Αλλά πήρα στα χέρια μου μια μελέτη από Γερμανία ενός κτιρίου 140x40 και παρατηρώ ότι.

1) Δεν έχει αρμό.

2) Η δοκός είναι μεν ολόσωμη αλλά μεταβλητής διατομής.

 

Αυτό που με παραξενεύει περισσότερο είναι πως δεν έχει αρμό.

Το θέμα της δικτυωτής κατασκευής, πιστεύω πως θα το περάσω στον πελάτη μου αλλά το θέμα του αρμού δυσκολεύομαι αφού η μελέτη είναι εγκεκριμένη και το κτίριο έχει κατασκευαστεί.

 

Ποια η γνώμη σας?

 

Επίσης επειδή θέλω να κάνω και μια σύμμεικτη, δηλαδή Φ.Ο. από χάλυβα αλλά πλάκα από σκυρόδεμα, έχω τον εξής προβληματισμό. Στην σκυροδέτηση της πλάκας, αντί για ξυλότυπος τι μπαίνει ώστε να δέσει το σκυρόδεμα με τα αγκύρια που θα είναι πάνω στις δοκούς από χάλυβα? Μήπως μπαίνει ξυλότυπος ανάμεσα στις δοκίδες αλλά κάτω από το πέλμα?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείς με την φράση "το κτίριο έχει κατασκευαστεί";

Θα μου πεις, εννοώ αυτό που γράφω. Ναι, αλλά τότε τί σε προβληματίζει;

 

Για το τελευταίο ερώτημα· μπαίνει χαλυβδόφυλλο (με προφίλ τραπεζοειδούς σχήματος).

Link to comment
Share on other sites

1)Νομίζω ότι ο ΕΚΩΣ προτείνει αρμό ανά 40μ.Οπότε εφόσον έχεις υπόγειο αναγκαστικά θα κάνεις 2 αντισεισμικούς αρμούς και θα χωρίσεις το κτήριο σου στα 3.

2) Πολύ σωστά εφόσον επέλεξαν οι Γερμανοί ολόσωμο ζύγωμα ,αυτό έπρεπε να είναι μεταβλητής διατομής (πρόσεξε με ποιο τρόπο θα γίνει η ραφή).

Αποστάσεις πάνω από 25-30μ. γίνονται συνήθως με ζευκτό.Έχω διαβάσει διδακτορικό που μελετάει πολλούς τύπους κτηρίων και βρίσκει ότι οικονομικά συμφέρει και για πάνω από 20μ.Δεν είναι μόνο το βάρος των μεταλλικών που μειώνεται αλλά μειώνεται και ο όγκος του σκυροδέματος της θεμελίωσης γιατί το δικτύωμα δεν μεταφέρει ροπές.Υπάρχουν πολλοί τύποι δικτυώματος ,δε χρειάζεται το κάτω πέλμα να είναι οριζόντιο αν έχεις ανάγκες σε ύψος.

3) Τα αγκύρια που λες στις δοκούς λέγονται ήλοι.Χρησιμοποιείς ειδικό χαλυβδόφυλλο ως καλούπωμα το οποίο μένει μετά και λειτουργεί μαζί με την πλάκα.Στην πλάκα δε βάζεις οπλισμό αλλά αυτόν το ρόλο το παίζει το καλούπωμα.Ο οπλισμός που μπαίνει είναι ένα πλέγμα αλλά αυτό μπαίνει για λόγους πυρασφάλειας.Θέλει λίγο προσοχή στην μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

chilon, το κτίριο του οποίου την μελέτη έχω μπροστά μου.

Οχι αυτό που θέλω να μελετήσω.

 

spy αυτό είναι το πρόβλημα, ότι ο ΕΚΩΣ προτείνει, δεν επιβάλλει.

Οσο για τα υπόλοιπα (2) είσαι μέσα στο μυαλό μου.

 

Αν μπαίνει χαλυβδόφυλλο, οι ήλοι (πολύ σωστά) πως συγκολλούνται/καρφώνονται επάνω στις δοκούς?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά συγκολλούνται στο εργοστάσιο.Υπάρχει και μια εναλλακτική πρόταση του Rigid αλλά δε θυμάμαι σε ποιο thread.Aν θες στείλε το e-mail σου , να σου στείλω υλικό με τον EC4.

Link to comment
Share on other sites

χωρις να ειμαι και του ιδους. και χωρις να θελω να μπω στα χωραφια σας. θα του εδειχνα κατι τετοιο:

http://www.fr.ch/ecab/sismo/images/Europe.jpg

http://www.preventionweb.net/files/3825_earthquakehazardN3.jpg

http://gcaptain-s3.s3.amazonaws.com/maritime/blog/wp-content/uploads/2008/02/feb-2008-earthquake-englandgif.gif

και μετα του λες αλλο μερος εδω και αλλο γερμανια. δες τον χαρτι. γερμανια σεισμος γιοκ. αν στο κανω με γερμανικες προδιαγραφες.........

καπως ετσι θα το πηγαινα. ελπιζω να βοηθησα λιγο.

δεν λες ψεματα, δεν λες παραμυθια ποτε. τεκμηριωνεις με τροπο που να μπορει να το καταλαβει ο πελατης.

Link to comment
Share on other sites

aginor, σε ευχαριστώ. Βέβαια όλα αυτά τα έχω ήδη σχολιάσει. Αλλά όταν ο άλλος έχει στα χέρια του μια μελέτη η οποία έχει εγκριθεί από το Ελληνικό κράτος και έχει ήδη κατασκευαστεί, δεν είναι τόσο εύκολο.

Σε ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης επειδή θέλω να κάνω και μια σύμμεικτη, δηλαδή Φ.Ο. από χάλυβα αλλά πλάκα από σκυρόδεμα, έχω τον εξής προβληματισμό. Στην σκυροδέτηση της πλάκας, αντί για ξυλότυπος τι μπαίνει ώστε να δέσει το σκυρόδεμα με τα αγκύρια που θα είναι πάνω στις δοκούς από χάλυβα? Μήπως μπαίνει ξυλότυπος ανάμεσα στις δοκίδες αλλά κάτω από το πέλμα?

 

Με μπέρδεψες. Αν θέλεις σύμμικτη πλάκα μπαίνει χαλυβδόφυλλο. Αν θέλεις απλά πλάκα από Ω.Σ. τότε μπορείς να βάλεις κανονικό ξυλότυπο. Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.