Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντιστοιχία Meng Naval Architecture and Marine Engineering


nikolasgatone

Recommended Posts

Είμαι απόφοιτος Τ.Ε.Ι. Ναυπηγικής και το Σεπτέμβριο φεύγω για Strathclyde για Meng Naval Architecture and Marine Engineering και θέλω να βρω κάποια λίστα με τα μαθήματα που πρέπει να πάρω για να πάρω την αντιστοιχία με το Ε.Μ.Π. .

Την ισοτιμία την δίνει το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π αλλά δεν έχω καταλάβει πώς θα πάρω και την αντιστοιχία.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς την αντίστοιχη σχολή των ναυπηγών μηχανολόγων μηχανικών του ΕΜΠ, μπορείς να δεις τον οδηγό σπουδών από εδώ:

 

http://www.naval.ntua.gr/

 

Το ΔΟΑΤΑΠ δίνει την ισοτιμία εφόσον περιλαμβάνεται στην λίστα των αναγνωρισμένων ιδρυμάτων.

 

Την αντιστοιχία επίσης την προσφέρει το ΔΟΑΤΑΠ εφόσον πρώτα του καταθέσεις την αναλυτική βαθμολογία των μαθημάτων που έκανες και το δίπλωμα. Η πιθανότητα άμεσης (χωρίς την χρέωση έξτρα μαθημάτων)αντιστοιχίας αυξάνεται με τον βαθμό του διπλώματος και φυσικά με την συμβατότητα και τον αριθμό των μαθημάτων που θα διδαχθείς με το εκάστοτε εδώ πρόγραμμα σπουδών.

 

Θα ξεκινήσείς από το πρώτο έτος ή κάποιο άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Με δέχονται στο τρίτο έτος

 

Θα κάνω 3,4,5 αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι ότι αφού έχω το πτυχίο από το ΤΕΙ αναγνωρίζονται αυτά τα μαθήματα; Ή μόνο του MEng;

 

─────────────────────────────────────────────────────

Παράβαση Κανόνα 1 περί greeklish. Τηρούμε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου αντίστοιχη περίπτωση μετά από ΤΕΙ Μηχανολογίας ήταν εισαγωγή στο 2ο έτος του MEng Mechanical Engineering και μετά 2,3,4 έτος.

Όταν κατέθεσα τα χαρτιά μου στο ΔΟΑΤΑΠ έβαλα μέσα το πτυχίο και την αναλυτική βαθμολογία του ΤΕΙ χωρίς να ζητείται και τα οποία δεν ξέρω εάν τα έλαβαν υπόψη.

Όμως, λόγω του ότι στην αναλυτική βαθμολογία του ΜΕng στο 1ο έτος αναφερόταν "Εισαγωγή με Προχωρημένο Επίπεδο από: ΤΕΙ Αθήνας (βλέπε την αναλυτική βαθμολογία για περαιτέρω πληροφορίες)" εκπονηθείσες διδακτικές μονάδες 120, από το ΔΟΑΤΑΠ μου ζητήθηκε να τους δοθεί από το πανεπιστήμιο ποιά μαθήματα έλαβαν υπόψη για την εισαγωγή μου στο 2ο έτος και πόσες διδακτικές μονάδες (credit) αντιστοιχούν σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σπουδαζω στο ΤΕΙ Λάρισας Η/Μ (3 μαθήματα για πτυχιο) και σκεφτομαι σοβαρα να κάνω ένα μεταπτυχιακό ή Meng.

 

Θέλω να σε ρωτησω υπαρχει μεγάλη διαφορα ΤΕΙ με το πανεπιστήμιο του εξωτερικού;

Το επιπεδο δυσκολίας των μαθημάτων είναι το ίδιο με του ΤΕΙ ή δυσκολότερο;

Π.Χ. στο ΤΕΙ Λαρισας τμήμα ηλεκτρολογια οι σπουδες ειναι 8 εξάμηνα αλλα ο μεσος ορος αποφοιτησης ειναι 12 με 13 εξαμηνα και τελειώνει το 15% των σπουδαστων

συμβαίνει κατι παρομοιο και εκει?

Δηλαδη αν μπω στο 2ο έτος πόσα χρονια θα πρέπει να καθήσω για να πάρω Meng.(υπολόγισε και ότι θα χρειάζεται να δουλευω για να πληρώσω τα διδακτρα)

 

Θέλω να ρωτησω επισης για τον τροπο εισαγωγης, παίζει ρολο ο βαθμός του πτυχιου κατι άλλο;

 

τα διδακτρα στο περιπου ποσα ειναι, θα μπορω να βρω κάποια δουλεια έκει με το πτυχιο του ΤΕΙ για να πληρώσω;

ακομα θα χρειαστω lower ή proficiency

 

Ευχαριστω εκ των προτερων καλη πρωτοχρονια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.