Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρωτοβάθμιος προσεισμικός έλεγχος κτηρίων


 
xfoteinopoulou

Recommended Posts

Αν έχει ασχοληθεί κάποιος συνάδελφος ως ελεγκτής μηχανικός στη συμπλήρωση του δελτίου προσεισμικού ελέγχου κτιρίων,

θα ήθελα την άποψή του περί κάποιων αποριών μου σχετικά με τη συμπλήρωση που αφορά τον έλεγχο της μη δομικής τρωτότητας του κτιρίου.

Πιο συγκεκριμένα:

Ακολουθώντας τις οδηγίες του οδηγού συμπλήρωσης από τον ΟΑΣΠ δεν είναι σαφές :

α. Που συμπληρώνεται η βαθμονόμηση επικινδυνότητας των μη δομικών στοιχείων, αν πρέπει να συμπληρωθεί κάπου και

β.Πως συμπληρώνεται η αρνητική απάντηση (όπως αναφέρουν οι οδηγίες) όταν στην πρόταση υπάρχει ήδη άρνηση?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη συμβολή σας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο αυτό ασαφές, είναι πολλά, γενικά το ερωτηματολόγιο είναι λίγο ό,τι νάναι. Πού να ξέρω εγώ αν τα καλώδια τηλεφωνίας έχουν εύκαμπτες συνδέσεις.?

Σε αυτό που ρωτάς. Το α) δεν προκύπτει από κάπου, μόνο έμμεσα με τις απαντήσεις σχετικά με την κατάσταση της τοιχοποιίας.

Στο β) δύο αρνήσεις μας κάνουν μία κατάφαση.

Μας ρωτάει δηλαδη π.χ. η τοιχοποια δεν έχει ρωγμές. Αν έχει το μαρκάρουμε.

Αν δηλαδή το κτήριο μας δεν έχει κανένα πρόβλημα θα πρέπει να μην μαρκάρουμε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες.

Και κάτι ακόμη, πως υπολογίζεται η αμοιβή των δύο ελεγκτών?

Βάσει των ωρών που απαιτήθηκαν? υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που δεν έχω εντοπίσει στη σελίδα του ΟΑΣΠ?

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ δεν έχει καμία σχέση.

Εγώ είμαι ιδιώτης μηχανικός, και δεν μπήκα σε καμία επιτροπή.

Με κάλεσε η ιδιωτική επιχείρηση κοινής ωφέλειας που είναι υπόχρεη της παράδοσης του δελτίου στον φορέα που ανήκει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά τι ΤΕΕ, οι παιδικοί σταθμοί απευθύνονται ελεύθερα σε ιδιώτες μηχανικούς.

Η αμοιβή σου καθορίζεται ελεύθερα από σένα σε συμφωνία με αυτόν που σε κάλεσε.

Link to comment
Share on other sites

προφανώς ο kfill μπερδεύτηκε και νόμισε κάτι αντίστοιχο με τα προγράμματα που είχε κάνει το ΤΕΕ για ΕΠΑΝΤΥΚ. Εκεί είχαν συσταθεί ομάδες εργασίες από το ΤΕΕ.

Κατά καιρούς επίσης το ΤΕΕ μαζί με κάποιους φορείς κάνει τέτοιες ομάδες εργασίες από κοινού και μοιράζονται τα έξοδα.

Το συγκεκριμένο είναι προσεισμικός έλεγχος κτηρίων δημόσιας και κοινωφελούς χρήσης

 

Σύμφωνα με έγγραφο του Υπ. Εσ. της 6/7/09 :

Οι φορείς που έχουν την ευθύνη λειτουργίας και ασφάλειας των κτηρίων Δημόσιας ή κοινωφελούς χρήσης, ανεξάρτητα του ιδιοκτησιακού καθεστώς τους (νοσοκομεία, εκπαιδευτήρια, κτήρια δημοσίων υπηρεσιών, θέατρα, κινηματογράφοι, κλπ), οφείλουν να διενεργήσουν πρωτοβάθμιο προσεισμικό έλεγχο, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην 53/1997 εγκύκλιο του ΥΠΕΧΩΔΕ (Α.Π.7872/31-12-97 "Σχεδιασμός έκτακτης ανάγκης για κοινωφελή κτήρια σε επίπεδο Νομού") καθώς και στο 2189/29-05-2001 έγγραφο του Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε.

 

Περισσότερα στοιχεία στα παρακάτω links

  1. http://www.oasp.gr/proseis/
  2. http://www.yas.gr/prodiagrafes/2005221644310.Πρωτοβάθμιος_Προσεισμικος_Ελεγχος_κτιρίων.pdf
  3. http://www.atticaeast.gr/index.php?Itemid=340&id=1629&option=com_content&task=view

 

Τώρα όσο αφορά την αμοιβή, πάει ανάλογα την έκταση της δουλειάς.

Πάντως λάβε υπόψιν σου πως

Oι μηχανικοί που ελέγχουν τα κτίρια με τη διαδικασία του ΤΟΕ (Ταχύς Οπτικός Έλεγχος) και συμπληρώνουν τα αντίστοιχα Δελτία Ελέγχου δε φέρουν ευθύνη για την εκτίμηση των ζητούμενων στοιχείων τρωτότητας του κτιρίου.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μου έχει τύχει περίπτωση όμοια με του kostas k, δηλαδή προσεισμικό έλεγχο σε ιδιωτική επιχείρηση. Αν μπορούσε κάποιος συνάδελφος που το έχει κάνει να μου πει πως υπολογισε την αμοιβή(με πμ )...Με ωριαία αποζημίωση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.