Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εντός εκτός και ευτράπελα μιας διαθήκης


Recommended Posts

11ος 1986 :συντάσεται διαθηκη στην οποία ο διαθέτης διδει στην κορη του Μ

5 στρ (απο ένα ελαιαγρο 10 στρ οπως τον περιγράφει ) που περιέχει και μια οικία .και στην έτερη θυγατέρα του Ε τα υπολοιπα 5 στρεματα)

Λεπτομέρεια 1 που δεν γνωρίζει ο διαθέτης:τα 800 τμ (350 και 450 ανα τεμαχιο που αφήνει θα ειναι εντος οικισμου (η απόφαση νομάρχη που καθορίζει τα ορια του οικισμου γίνεται στίς 28/3/87-αρτιότητα κατα κανόνα 1000τμ)

ο διαθέτης αφήνει τον μάταιο τούτο κόσμο και αναχωρεί εις τόπον χλοερόν

στις 3/9/1987

Λεπτομέρεια 2.Τουλάχιστον το ένα τεμάχιο (αυτο της πελατισας μου και θυγατρός Μ)ΔΕΝ είναι 5000στρ αλλα 3800(μαζί με τα 450εντος οικισμου ,εντος του οποίου (450 εντος οικισμού)βρισκεται η κληρονομηθείσα οικία)

4/4/2009 η μια κορη η Μ κάνει αποδοχη κληρονομιας ανευ τοπογραφικού.

Η αλλη ετοιμάζεται να κάνει τώρα .

Διαπίστωση δική μου :Τα προκύπτοντα οικόπεδα δεν είναι αρτια και οικοδομήσιμα.

Ερώτηση:τι πρέπει να γίνει τώρα δεδομένου όμως ότι τα δύο μέρη δεν έχουν διάθεση να έρθουν σε συνενόηση μεταξύ τους καθόσον τους χωρίζει το μίσος

και ο αλληλοσπαραγμός?

Link to comment
Share on other sites

parist43

δες αν βρείς λύση με επικύρωση ανωμάλου δικαιοπραξίας !!!!!!!

σε αυτές τις περιπτώσεις αν δεν υπάρχει επικοινωνία αλλά μίσος

και αλληλοσπαραγμός, όπως γράφεις με μαθηματική ακρίβεια τα πράγματα οδηγούνται στα δικαστήρια με συνηθισμένη έκβαση τον πλειστηριασμό, δυστυχώς!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα παρόμοια περίπτωση με διαθήκη που δεν μπορούσε να εφαρμοστεί πολεοδομικά και ακόμα προσπαθώ να τους πείσω να τα βρούν ώστε να τα κληρονομούμενα τμήματα να μπορούν τόσο να κατατμηθούν και φυσικά να έχουν εμπορική αξία και να μην βλέπουν μόνο την επιφάνεια που θα πρέπει να έχουν (πιστεύω ότι τελικά τους έχω πείσει) Αφου πέθανε το 1987 αυτός θεωρείται ο χρόνος δημιουργίας των ακινήτων οπότε πρέπει να πληρουν τις πολεοδομικές διατάξεις τόσο της εντός όσο και της εκτός σχεδίου δόμησης (αφού υπάρχει κτήριο θα πρέπει το κατατμημένο να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο) Προσπάθησε να τους πείς πως είναι κοινό για άλλους το συμφέρον να τα βρούν (αλλιώς ουσιαστικά θα χάνουν χρήματα από την αξία των ακινήτων) Ξέρω ότι είναι πάντως δύσκολο γιατί δυστυχώς υπάρχει η καχυποψία.

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΟΧΑΡΗΣ

επικύρωση ανωμάλου δικαιοπραξίας

Θα μπορούσε να γίνει χρησηκτησία απο τον χρόνο σύνταξης διαθήκης (11ος 1986) που προηγείται του ΦΕΚ καθορισμού ορίων του οικισμού(28-3-1987)?

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ συνάδελφε parist43

ψάξτο

ρώτα και κανένα "ειδικό" δικηγόρο

ενδεχομένως ναί

την χρησικτησία,κάποιο 'ανύπαρκτο' ιδιωτικό συμφωνητικό

το θέμα είναι και νομικό ίσως περισσότερο απο τεχνικό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.