Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χάραξη Οικοδομικής Γραμμής Στο Σχέδιο


Recommended Posts

Στον δήμο όμως που μόλις ρώτησα, μου είπαν πως η οικοδομική ταυτίζεται με τα όρια του οικοπέδου (Δεδομένου πως ο δρόμος είναι δημοτικός). Στο ΦΕΚ όμως δεν βλέπω να αναφέρεται παρέκκλιση.

 

Και οι διπλάνοι μια χαρά φαίνεται πως έχουν χτίσει, χώρις να έχουν τηρήσει τα 20 μέτρα του άξονα. :)

 

Μήπως μπορείς κατά παρέκκλιση να κτίσεις στα όρια του οικοπέδου?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ο Δήμος μπορεί να λέει ότι θέλει. Σημασία έχει τι λέει η Πολεοδομία. Αυτή θα χορηγήσει οποιαδήποτε άδεια οικοδομής.

 

Μήπως οι άλλοι έχουν οικοδομήσει πριν το ΦΕΚ της ΖΟΕ ?

 

Η σίγουρη λύση είναι να πάρεις το τοπογραφικό σου και να πας στην αρμόδια Πολεοδομία όπου θα σου πουν τι και πως ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία μου είπε (απ΄το τηλέφωνο) πως πρέπει να τηρήσω τα 20 μέτρα, άλλα το διάβαζε την ώρα που τους το λέγα (Το άρθρο) και δεν γνώριζε την συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Τώρα ο δήμος της περιοχής, καθώς και μηχανικός του τόπου μου είπαν πως εξαιρείται από την περίπτωση αυτή μιας και ο δρόμος δεν εχει ακόμα χαρακτηριστεί ως επαρχιακός.

 

Έτσι δηλαδή το αιτιολόγησαν.

 

Μήπως οι άλλοι έχουν οικοδομήσει πριν το ΦΕΚ της ΖΟΕ ?

 

Πολύ πιθανόν. Το ΦΕΚ είναι άλλωστε πρόσφατο, του '89.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.