Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σπαζοκεφαλιά


aginor

Recommended Posts

Όλα τα προβλήματα επιλύονται με απλά μαθηματικά :)

 

Να πω και εγώ μια σπαζοκεφαλιά.

 

Έχουμε 5 τετράγωνα. Πόσα σχήματα μπορούμε να δημιουργήσουμε, βάζοντας το ένα τετράγωνο δίπλα στο άλλο, με τον περιορισμό να εφάπτονται οι πλευρές τους?

Μόλις τα δημιουργήσουμε, πως θα τα χωρέσουμε σε ένα μεγάλο τετράπλευρο με εμβαδό το σύνολο των χρησιμοποιημένων τετραγώνων.

 

Δηλαδή.

Έστω ότι μπορούν να γίνουν 8 σχήματα. Το συνολικό εμβαδό είναι 40 τετραγωνάκια. Πως χωράνε αυτά σε ένα μεγάλο τετράγωνο διαστάσεων 4Χ10 τετραγώνων?

 

υ.γ. Αν θυμάμαι καλά το είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο επιστημονικής φαντασίας το 1986-9, του Ασίμωφ νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

CostasV, σαν ένα σχήμα

 

Όταν γράφω "με τον περιορισμό να εφάπτονται οι πλευρές τους?" εννοώ να εφάπτεται τουλάχιστον μία πλευρά του κάθε τετραγώνου.

 

attachment.php?attachmentid=1808&d=1259149825

post-437-131887230459_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα Α και Β είναι σίγουρα όμοια.. απλώς είναι στραμμένα κατά 90.

Τώρα τα Α και C... είναι σαν να τα βλέπεις με mirror.. εγώ πάλι όμοια θα τα έλεγα.

Και στη Γεωμετρία στο σχολείο κάναμε σύγκριση όμοιων σχημάτων (τριγώνων) και ήταν στραμμένα.

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι, μπορεί να έχεις και δίκιο ή μάλλον έχεις δίκιο γιατί αν δεν έχεις δίκιο τα σχήματα είναι παραπάνω. Βασικά δεν θυμάμαι όλα τα σχήματα. Μου λείπει 1. Αλλά θυμάμαι τον συνολικό αριθμό.

Θα κοιτάξω το βιβλίο να δω τι έλεγε.

 

edit: CostasV, θεωρούνται όλα ίδια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.