Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Σήμανση" κορυφών αγροτεμαχίου?


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, είμαι νέος Πολ.Μηχ/κος και θα ήθελα να ζητήσω την βοηθειά σας.

Έχω να σημάνω της κορυφές ενός αγροτεμαχίου με βάσει το ευρύτερο τοπογραφικό σχέδιο του αναδασμού μιας περιοχής, ετσι ώστε να ορίσω με ακρίβεια τον χώρο εργασιών που απαιτεί η νομαρχία για καθαρισμό του αγροτεμαχίου από αδρανή υλικά. Με ενημέρωσαν ότι θα το αναλάβουν αυτοί αρκεί πρώτα να ορίσω/σημαδέψω με ακρίβεια τον χώρο.

 

Ποιές είναι οι απαραίτητες ενέργειες που θα πρέπει να κάνω. θα εκτιμούσα μια ιδιαίτερα αναλυτική απάντηση καθώς δεν έχω ασχοληθεί με τίποτα σχετικό.

 

(Με συγχωρείτε αν οι όροι που χρησιμοποιώ είναι αδόκιμοι, δεν είμαι Τοπ.Μηχ/κος και δεν γνωρίζω)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις τα εξής

1.να βρης τις συντεταγμένες των κορυφων που θα υλοποιησεις

2.να εγκαταστησεις ενα πολυγωνικό δίκτυο με προσδιορισμό των συντεταγμένων των

κορυφών στο ιδιο συστημα με αυτο των κορύφών που θα υλοποιήσεις

3.Να τοποθετήσεις τις κορυφές με την βοήθεια γεωδαιτικου οργάνου

Link to comment
Share on other sites

@parist

Όχι. Οπωσδήποτε πρώτα αποτύπωση.

 

@αλεπο

Να συνεργαστείς με έναν Αγρ. Τοπογράφο της περιοχής γιατί οι επανεφαρμογές είναι από τις δυσκολότερες εργασίες ιδιαίτερα εάν είναι σε παλιό Hatt.

Πολύ εύκολα μπορείς να μπεις αρκετά μέτρα στους γείτονες.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Kasvan,δεδομένου ότι με απλές χαράξεις εχω ασχοληθεί,με διανομές όμως οχι .(δεν υπάρχουν διανομές στη Λεσβο δίοτι η ιστορική αλήθεια

είναι ότι στη Λεσβο κατα την Οθωμανική Αυτοκρατορία υπήρχε απρόσκοπτα η ένοια της ιδιοκτησίας στους ντόπιους -σαν προνόμιο απο τον Σουλτάνο -διότι οι τότε κάτοικοι της Λεσβου όχι μόνο δεν αντιστάθηκαν αλλά επιδίωξαν την κυριαρχία των Οθωμανών.(δικαιολογημένα βέβαια αλλα αυτο είναι αλλη ιστορία)

Βεβαια με την αποχώρηση των Τουρκων το 1912 ,οι περιουσίες τουν Τουρκων δόθηκαν στους προσφυγικούς πληθυσμούς απο την Μικρασία.

Οι "διανομές" όμως αυτές είναι με σκαριφήματα χωρις συντεταγμένες ,με απλες πλευρομετρήσεις και εν πολοις ανεφάρμοστα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Εξηγώντας την κατάσταση στον/στην πελάτη/τρια,μετά από ερωτήσεις σε νομαρχια, τοπογραφικη υπηρεσια , τοπ.μηχ/κο, η απάντηση ήταν ότι δεν "θέλει να μπλέξει με τέτοια, αλλά προτιμά μια σήμανσση με χρήση κορδέλας και πασσάλων", !?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός όταν αναλαμβάνεις την ευθύνη για να υλοποιήσεις σύνορα ακινήτου από διανομή. Εκτός αν δεν αναλάβεις εσύ την ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

ο οποιοσδηποτε θα πρεπει να ειναι πολυ προσεκτικος ειτε εσυ φιλε alepos στην προκειμενη περιπτωση ειτε ο συναδελφος Τοπογραφος στον οποιο θα απευθυνθεις.οσο για την κυρια ειναι απολυτως λογικη η αντιδραση της απο την στιγμη που νομιζει πως με μια απλη οριοθετηση με χρηση μονο κορδελας και πασσαλων το κοστος της θα διατηρηθεί σε χαμηλα επιπεδα!δεν ειναι ετσι ομως, η διαδικαση ειναι καθορισμένη κα δεν γινεται να αποφευχθεί οταν ο ιδιοκτητης επιθυμει μια σοβαρη δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

Ας το κάνει μόνος του με πασσάλους και κορδέλα αφού ξέρει πως γίνεται και να μη σε ζαλίζουν.

 

Στο τέλος να είσαι σίγουρος ότι θα μπλέξεις μόνον εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.