Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικατάσταση στέγης σε αγροτική αποθήκη


Recommended Posts

Παιδιά έχει τύχει σε κανέναν;

 

Η αγροτική αποθήκη έχει νόμιμη άδεια και θέλει αντικατάσταση στέγης. ο υπολογισμός μου βγάζει περισσότερη αμοιβή από ότι η αγροτική αποθήκη απότην αρχή!!

 

Μήπως μπορεί να μου πεί κάποιος καμία εναλλακτική;

 

Αν κάνω αλλαγή χρήσης σε συσκευαστήριο αγροτικών προιόντων, θέλω εγκρίσεις Περιβαλλοντικές, βιομηχανίας κλπ;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα πραματα ειναι ευκολα. Αναλογα με ποιο προγραμμα δουλευεις, θα το δουλεψεις μονο με αναλυτικο και θα το χρεωσεις στα αρχιτεκτονικα. Στον φακελο του ΤΕΕ θα βαλεις τα τετραγωνικα και το αποτελεσμα θα βγει με τοην ελαχιστη αμοιβη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και το υποστεγο με αναλυτικο παει. Απλα, το δηλωνεις ως στεγαστρο για να βγαλεις λιγοτερα ενσημα, και αν δε κανω λαθος μεχρι τα 100 τ.μ. δεινει 6 ενσημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Να ρωτήσω κάτι. Η Άδεια αντικατάστασης στέγης σε οικία έχει μελέτη θερμομόνωσης; Μιλάμε για στέγη αυτοφερόμενη και όχι επί πλάκας σκυροδέματος.

Link to comment
Share on other sites

Αν η στέγη είναι κάτω από 7.5 μέτρα είναι άδεια μικρής κλίμακας. Αν είναι για κανονική άδεια δεν νομίζω ότι θέλει θερμομόνωση. Μόνο η αρμόδια πολεοδομία θα ξέρει τι θέλει...

 

Τώρα που ξανάνοιξες αυτό το θέμα που είχα ξεκινήσει εγώ, να αναφέρω για την ιστορία ότι τελικά η δουλειά είχε ακυρωθεί τότε. Ξέρετε γιατί; Ο "πελάτης" ήθελε η άδεια να βγει στο όνομα του πεθαμένου πεθερού του!!! Επιπλέον, είχε του κόσμου τα αυθαίρετα (στα οποία μένανε αλλοδαποί στιβιασμένοι σαν ζώα) και με την εν λόγω "άδεια αντικατάστασης στέγης" ήθελε στην ουσία να κάνει επέκταση της αποθήκης άλλο τόσο.

 

Παιδιά, την έδιωξα την δουλειά. Έ! όχι να πάρουμε την ελάχιστη αμοιβή και να βάλουμε το κεφάλι στον τορβά για τον κάθε λεχρίτη.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, να σε ρωτήσω κάτι σχετικό. Σήμερα έτυχε να μου ζητήσουν μια "τηλεφωνική" προμέτρηση για αποθήκη σε χωριό την οποία επειδή θα την πάρει με συμβόλαιο ο ένας από τους δυο συνιδιοκτήτες, θέλουν να ξέρουν την ποσότητα των υλικών ώστε να τα βρουν μεταξύ τους με μια πρόχειρη κοστολόγηση.

 

Οι διαστάσεις είναι 7x10x3 και υπολογίζω τσιμεντόλιθα, ξύλο & τσίγκο στεγης, αλλά μήπως έχεις υπόψη σου και κάποια "μέσα ελληνικά" κατασκευαστικά στοιχεία, όπως π.χ τι σενάζι φτιάχνουν ή κάτι άλλο που μπορεί να μου διαφεύγει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.