Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικατάσταση στέγης σε αγροτική αποθήκη


Recommended Posts

περιμετρικό αν θυμάμαι με τον ελάχιστο οπλισμό, περί τα 25εκ. ύψος (μπορεί να είναι και πολύ). Μην ξεχάσεις και το δέσιμο της στέγης με μεταλλικές γωνιές.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι , καλημέρα. Πριν 5 ημέρες έκλεισα και γω μια δουλειά αντικατάστασης στέγης 49,95τ.μ. καθώς μαζί και προσθήκη κατ' επέκταση Ισογείου 25,20τ.μ.. Είναι η πρώτη μου δουλειά, έστειλα Αρχαιολογία και τώρα ετοιμάζω το φάκελο για πολεοδομία. Με αμοιβές δεν έχω ξαναασχοληθεί, μπορει να μου πεί κάποιος περίπου πόσο θα κοστίσει η άδεια για να κάνω μια πρώτη ενημέρωση στον πελάτη μέχρι να αρχίσω να ασχολούμαι με τις αμοιβές. Εννοώ και η προσθήκη και η αντικατάσταση μαζί..???

Link to comment
Share on other sites

Έχει ανεβάσει ένα πολύ έυκολο προγραμματάκι στο excel ο Χάρης. "Παίξε" λίγο με διάφορους συντελεστές και αν δεν τα καταφέρνεις κάνε συγκεκριμένες ερωτήσεις και όλοι θα σπεύσουμε να βοηθήσουμε.

 

@lamproskal: Εκτός από αυτά υπολόγισε εκσκαφές και κανά παράθυρο (μάλλον χωρίς κούφωμα).

Link to comment
Share on other sites

Τα πραματα ειναι ευκολα. Αναλογα με ποιο προγραμμα δουλευεις, θα το δουλεψεις μονο με αναλυτικο και θα το χρεωσεις στα αρχιτεκτονικα. Στον φακελο του ΤΕΕ θα βαλεις τα τετραγωνικα και το αποτελεσμα θα βγει με τοην ελαχιστη αμοιβη.

 

Θα περάσει όμως από τον έλεγχο φορολογικών της πολεοδομίας?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Παιδιά έχει τύχει σε κανέναν;

 

Η αγροτική αποθήκη έχει νόμιμη άδεια και θέλει αντικατάσταση στέγης. ο υπολογισμός μου βγάζει περισσότερη αμοιβή από ότι η αγροτική αποθήκη απότην αρχή!!

 

Μήπως μπορεί να μου πεί κάποιος καμία εναλλακτική;

 

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ, κι αυτή αρχικά φαίνεται μια λογική λύση :

 

Τα πραματα ειναι ευκολα. Αναλογα με ποιο προγραμμα δουλευεις, θα το δουλεψεις μονο με αναλυτικο και θα το χρεωσεις στα αρχιτεκτονικα. Στον φακελο του ΤΕΕ θα βαλεις τα τετραγωνικα και το αποτελεσμα θα βγει με τοην ελαχιστη αμοιβη.

 

Νομίζω όμως ότι μια πιο ικανοποιητική απάντηση δίνει η :

 

Εγκύκλιος 31947/16-7-1991

 

η οποία λέει τα εξής :

 

"5. Για τον υπολογισμό της τιμής μονάδος επιφανείας (μ2) των παρακάτω οικοδομικών έργων εφαρμόζονται στις τιμές αφετηρίας οι αντίστοιχοι συντελεστές ως εξής:

 

(ακολουθούν όλοι οι συντελεστές, γνωστοί και ως -ή μόνο ως;- Συντελεστές Έργου)

 

1. Ξενοδοχεία ΑΑ τάξης: 1,30

2. Νοσοκομεία - Κλινικές: 1,30

... ... ... ... ...

27. Αντικατάσταση στέγης: 0,30

28. Αγροτικές αποθήκες: 0,20

... ... ... ... ...

 

και κλείνει με αυτό :

"Στις περιπτώσεις αντικατάστασης στέγης ο συντελεστής 0,30 εφαρμόζεται επί της τιμής μονάδος επιφανείας του αντίστοιχου χώρου ανάλογα με τη χρήση."

 

Αυτό σημαίνει ότι στα προγράμματα αμοιβών που χρησιμοποιούμε, πρέπει, τον αρχικό συντελεστή 0,30 της αντικατάστασης στέγης να τον προσαρμόζουμε ανάλογα με τον χώρο που βρίσκεται κάτω από αυτήν, π.χ.

0,30 * 1,30 = 0,39 για Ξενοδοχεία ΑΑ τάξης

0,30 * 0,20 = 0,06 για Αγροτικές Αποθήκες κλπ

(αν υποθέσουμε στα παραπάνω παραδείγματα ότι όλοι οι άλλοι συντελεστές του χώρου είναι = 1,0)

 

έτσι αποφεύγονται περιπτώσεις όπως την συγκεκριμένη, όπου η αντικατάσταση στέγης κοστίζει περισσότερο από την ανέγερση του ίδιου του χώρου.

 

Το πρόβλημα είναι ότι, ενώ οι Πολεοδομίες (από όσο γνωρίζω τουλάχιστο) το δέχονται αυτο, δεν είμαι σίγουρος ότι το δέχεται και το ΤΕΕ.

Σε site λογισμικού για αμοιβές διάβασα ότι για το ΤΕΕ αρκεί ο συντελεστής 0,30 (για κάθε έργο)...

 

...ναι, για εμάς όμως δεν "αρκεί"...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.