Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή δραχμών σε ευρώ


Recommended Posts

Αναζητώ την εγκύκλιο / απόφαση που γράφει ότι το 5000λ που στο ΠΔ 696/74 αναφέρεται σε δραχμές είναι τώρα σε ευρώ. Δηλαδή ότι το 5000λ δεν είναι (5000/340.75)λ=14.67λ ευρώ, αλλά 5000λ ευρώ.

Είναι προφανές, αλλά πρέπει να δώσω αιτιολογημένη απάντηση σε πελάτη.

 

──────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Το 5000 είναι δραχμές του 1974. Ο συντελεστής λ είναι αδιάστατος και αναφέρεται μόνο στο χρόνο. Έτσι οι σημερινοί συντελεστές λ (=0,2...) δίνουν ευρώ ενώ οι συντελεστές λ προ του ευρώ (52,...) έδιναν δραχμές. Δηλαδή η μετατροπή είναι ενσωματωμένη στο συντελεστή λ. Δες και εδώ:

http://www.domiki.gr/amoives_ika/lamda.htm

 

(Αν έγραφες και την ειδικότητά σου θα ακολουθούσες τους κανόνες του φόρουμ...)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε p.varvaris, ενημέρωσα την ειδικότητά μου ώστε να είμαι συνεπής στους κανόνες του forum.

Ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες για να απαντήσεις. Αυτό που ψάχνω όμως είναι καθαρά "νομικίστικο", δηλαδή η απόφαση (ή το διάταγμα) που γράφει επίσημα το αυτονόητο που και εσύ γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

ΠΔ 696/74 , άρθρο 4. Μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ:

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=447

Στη συνέχεια αφού η ΕΔΤΔΕ καθορίζει τα ημερομίσθια του χωματουργού και του τεχνίτη σε ευρώ, προφανώς το λ μετατρέπει τις δραχμές του 1974 σε ευρώ σημερινά. Δεν νομίζω να χρειάζεται να αιτιολογήσεις το γιατί τα ημερομίσθια προσδιορίζονται πλέον σε ευρώ και όχι σε δραχμές...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.