Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρμοδιότητες και ρόλος επιβλέποντα


parist43

Recommended Posts

Απόσπασμα από παλαιό θέμα:Αυτεπιστασία και προσάυξηση αμοιβών (http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=68117#post68117)

 

Το έψαξα και έχει τέτοια επιλογή [Δι' αυτεπιστασίας (άνευ εργολάβου)]. Με συντελεστή προσαύξησης 300%.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστά, αλλά και πάλι από που προκύπτει πως μεταφέρονται ευθύνες του ιδιοκτήτη-εργοδότη στον επιβλέποντα.

Την επιστασία την κάνει πάλι ο ιδιοκτήτης, αυτεπιστασία είναι.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, απο τη πολύχρονη εμπειρία μου σε εργοτάξια μεγαλων εταιριών εχω διαπιστωσει οτι θα επρεπε να απαγορευθεί η αυτεπιστασια .

Πρέπει ο ιδιοκτητης να Αναθεσει την κατασκευή σε γενικο Εργολαβο η εναλλακτικα σε project manager ο οποιος μπορεί να ειναι ο επιβλέπων με την αντιστοιχη αμοιβή.

Το θεμα ειναι το ξεκαθαρισμα των ρολων του καθενος στην κατασκευή.:razz::D

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση - χωρίς να είμαι σίγουρος - πως "αυτεπιστασία" είναι όρος που αφορά το ΙΚΑ (για να ξέρει ποιος είναι υπεύθυνος για τις ασφαλιστικές εισφορές του προσωπικού) και την εφορία (προκειμένου να ξέρει αν υπάρχει γενικός εργολάβος και να τον φορολογήσει).

Το δικαστήριο σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά ψάχνει να βρει υπεύθυνους, αν δεν υπάρχει εργολάβος, ιδιοκτήτης και επιβλέπον μοιράζονται τις ίδιες ευθύνες.

Όταν λέω ευθύνες δεν είναι μόνο οι περιπτώσεις ατυχήματος.

 

Υποθέστε πως ο ιδιοκτήτης κατασκευάσει μία πολυκατοικία εντός του οικοπέδου του και πουλήσει ορισμένα από τα διαμερίσματα. Οι αγοραστές δεν θα κυνηγήσουν και τον μηχανικό για τυχόν κακοτεχνίες και ελείψεις; (πρόκειται για αληθινό γεγονός που στο τέλος ο μηχανικός πλήρωσε από την τσέπη του)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.