Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με θέρμανση σε τελευταίους ορόφους


artemidwros

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον συνάδελφοι. Τελικά είχε τρυπήσει το δ. διαστολής με αποτέλεσμα να γεμίσει με νερό. Έγινε αντικατάσταη και όλα καλά. Καλη χρονιά και χρόνια πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούριος στο forum. Συμφωνώ με τους προηγούμενους συναδέλφους. Η δική μου άποψη είναι η εξής :

Επειδή η βαλβίδα ασφαλείας είναι 4 bar, δεν δικαιολογείται να ανοίγει έτσι εύκολα, εκτός και αν (εκτός των προαναγραφομένων) :

1) Η βαλβίδα ασφαλείας με την πολυχρησία έχει αστοχήσει, άρα πρέπει να αντικατασταθεί

2) Αν ο αυτόματος πλήρωσης έχει αστοχήσει με αποτέλεσμα να μη ρυθμίζει την πίεση και να εισέρχεται η πίεση του δικτύου ύδρευσης που σαφώς είναι παραπάνω από 4 bar

3) Σε περίπτωση που υπάρχει boiler να έχει αστοχήσει αυτό, οπότε η πίεση του δικτύου ύδρευσης να τείνει να εξισώσει τις πιέσεις με το δίκτυο θέρμανσης.

Μου έτυχε μία παρόμοια περίπτωση το καλοκαίρι που δεν δούλευε προφανώς το δίκτυο θέρμανσης και είχα τρελλαθεί. Τελικά στην περίπτωσή μου ήταν το τρίτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα συναδελφοι , Θεπω να σας κανω μια ερωτηση :

Με καλεσανε χθεσ σε μια δουλεια να τουσ εξηγησω γιατι καποια σωματα απο το σπιτι τουσ δεν ζεστενουν.

 

Υστερα απο μια μελετη θερμ.απωλειων που εκανα να δω αν επαρκουν τα υπαρχων σωματα παρατηρησα πωσ τα περισοτερα ειναι οκ εκτοσ απο κανα 2.

 

Εκτος απο αυτο βεβαια το οποιο δεν το θεωρω τοσο σημαντικο , πιστευω οτι εφτεγε το εξησ :

Ο υδραυλικος εχει βαλει μονο 2 κυκλωματα(3 σωματα ανα κυκλωμα) συνολικησ φορτισης 6000 kchal/hr. Συμφωνα με τουσ περιορισμουσ δεν πρεπει να ξεπερναμε τις 4000. Εγω πιστευω πωσ αυτη ειναι η κυρια αιτια.Εσεισ τι πιστευετε εχοντασ μεγαλυτερη εμπειρια?

 

Σας ευχαριστω..

 

Παρακαλώ, γράψε το μήνυμά σου με μικρά γράμματα. Χρησιμοποίησε το κουμπί edit στο κάτω δεξιό μέρος του μηνύματος.

CostasV

Link to comment
Share on other sites

Μην γραφεις κεφαλαια.

 

Δωσε στοιχεια.

Μονοσωληνιο?

Βροχοι?

Διαμετροι σωληνωσεων?

Ειναι εξισορροπημενο το δικτυο?

Τι διακοπτες εχουν τα σωματα?

Ειναι ρυθμισμενοι σωστα?

Βαλε κανενα σκιτσο

Link to comment
Share on other sites

Προκειται για μονοσωληνια θερμανση με διακοπτεσ εξωτερικου βρογχου.Τουσ εκανα εξαερωση αλλα μερικα ζωματα παραμενουν χλιαρα ενω αλλα καινε.Πιστευεισ πωσ το προβλημα δεν εντοπιζεται εκει που σου ειπα?

 

Παρακαλώ, διόρθωσε KAI το πρώτο σου μήνυμα και γράψε το με μικρά γράμματα.

CostasV

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.