Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανεξάρτητος Διαδικτυακός Σύλλογος Μηχανικών Ανώτατης και Ανώτατης Τεχν. Εκπαίδευσης.


Recommended Posts

Καταρχάς acnt, να καταλάβω για τι πράγμα μιλάτε.

Για έναν σύλλογο ή για ένα εν δυνάμει σώμα που θα προσυπογράφει μια καταγγελία ή διεκδίκηση? (που επαναλαμβάνω πως αυτό είμαστε όλοι οι μηχανικοί και ειδικά αυτοί που μπορούν μέσα από εδώ να ενεργοποιηθούν γρηγορότερα)

 

Σε δεύτερο επίπεδο, δεν μπορεί να υπάρξει σύλλογος χωρίς διοίκηση, ιεραρχία/αρμοδιότητες, υποχρεώσεις και δικαιώματα.

 

Τώρα αν με τα "" εννοείς κάτι άλλο, πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς.

 

Επίσης δεν έχει απαντηθεί το 2ο σκέλος της ερώτησής μου.

Ποιοι θα είναι οι στόχοι του συλλόγου/κινήματος?

 

ΜΦΧ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@zahoys κοίτα θεωρώ δεδομένο πως ο κάθε σύλλογος θα έχει επώνυμα μέλη αλλιώς δεν γίνεται δεκτός από το πρωτοδικείο, αλλά θεωρώ επίσης πως η αξιοπιστία ενός φόρουμ ανεβαίνει κατακόρυφα λόγω της επωνυμίας των μελών του. Νομίζω ότι, αυτό είναι αυτονόητο.

 

Υ.Γ. το θέμα Αμαλία bloggers δεν το γνωρίζω έχεις κανά λινκ να ρίξω μια ματιά;

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαστε εκτός θέματος, έτσι δεν ανεβαίνει η αξιοπιστία ενός forum αλλά η "ελεγξιμότητά" του. Άποψή μου.

 

υ.γ. EVAN δες το http://fakellaki.blogspot.com/ και http://amaliasday.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

για ένα εν δυνάμει σώμα που θα προσυπογράφει μια καταγγελία ή διεκδίκηση
Aν θες πες το και έτσι.

 

Γράφω "σύλλογος" και όχι σύλλογος ελλείψει καλύτερης ορολογίας. Από την στιγμή που θα μαζευτούν 5-10 άτομα και θα κάνουν κάτι, είναι τύποις σύλλογος/ομάδα/κοινώτητα. Απλά εγώ δεν έχω την προσδοκία να δω αυτόν τον "σύλλογο" να με "αντιπροσωπεύει" κομματικά ή σαν διοικητικό όργανο.

Επίσης δεν έχει απαντηθεί το 2ο σκέλος της ερώτησής μου.
Θεωρώς πως ήμουν σαφέστατος όταν έλεγα:

"Με αφορμή την πρωτοβουλία-κίνηση του Evan, ξεκινώ μια προσπάθεια -τελείως ανεξάρτητη από κάθε φόρουμ- συσπείρωσης των συναδέλφων και εύρεσης φιλόξενου χώρου για όλους*, σε ένα «σύλλογο», σκοπός του οποίου θα είναι η συλλογή υπογραφών σε βουλεύματα τα οποία αφορούν πτυχές του επαγγέλματος μας."

 

"- Το να υπάρχει ένας χώρος όπου θα κάνουμε κινήσεις ανάλογες του evan.

- Για να γίνονται οι κινήσεις αυτές "ανοιχτά" στην πλειοψηφία

- Για να συμμετέχει όποιος θέλει στην διαμόρφωση της κίνησης

- Για να μπορεί να παρακολουθήσει ο καθένας την πορεία της και να κρίνει

- Διότι υπάρχουν και κάποιοι οι οποίοι επικροτούν κινήσεις σαν του evan αλλά δεν θέλουν να "φακελωθούν" για μια εγγραφή.

- Επειδή θα μπορούσε να γίνει με μορφή group όπως την ξεκίνησε εδώ ο evan, αλλά τα group σχεδόν κανένας δεν τα προσέχει/συμμετέχει."

 

Να προσθέσω και άλλους;

- Επειδή είναι κάτι που έλλειπε

- Επειδή είναι κάτι το οποίο σκεφτόμουνα πολύ καιρό

 

Εμένα οι λόγοι αυτοί μου αρκούν και θα έπρεπε να αρκούν και σε όλους. Άλλους, όσο και να ψάξετε δεν θα βρείτε. Εγώ το κείμενο περί αποποινικοποίησης θα το ετοιμάσω και όποιος θέλει μπορεί να το υπογράψει.

 

- Αν κάποιος ενοχλείται από την κίνηση μου αυτή, ας το πει δημόσια.

- Αν κάποιος έχει να προσφέρει κάτι ώστε να βελτιώσει, ας το κάνει.

- Αν κάποιοι το συγκρίνουνε με την κίνηση του Χάρη το μόνο που έχω να τους πω είναι "ξεκολλήστε" έτσι πολύ απλά και λαϊκά. Δεν είναι το ίδιο πράγμα, δεν αποσκοπώ σε συμβούλια, παραταξιακές εκπροσωπίσεις, παρά μόνο σε κινήσεις που θα βελτιώσουν την κατάσταση μας ως μηχανικοί.

- Αν το πρόβλημα είναι πως κάποιοι θέλουν να έχουν το "μονοπώλιο", λυπάμαι αλλά αυτό δεν είναι κάτι που με αφορά.

 

Ερώτηση: Δηλαδή αν είχα κάνει ένα group ανάλογο με αυτό του Evan το οποίο θα το βάπτιζα "Συλλογή υπογραφών περί της αποποινικοποίησης του επαγγέλματος μας" θα υπήρχε κανένα πρόβλημα;

 

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Για τα φόρουμ και την αξιοπιστία συμφωνώ απόλυτα με τον erling δεν είναι πιο αξιόπιστα αλλα πιο ελέγξιμα , φέρνω σαν παράδειμα το www.taxheaven.gr δίνεις τα στοιχεία σου παρόλα αυτά δεν το θεωρώ πιο αξιόπιστο από τον χώρο μας εδώ ,Είμαστε offtopic ομως πάλι

 

 

 

 

Κίνηση: Διαμαρτυρία bloggers εκ μέρους όλων

Αιτία: Αναλγησία, αυθαιρεσία, ασυνειδησία Ε.Σ.Υ.

Αφορμή:

http://fakellaki.blogspot.com

Στόχος: Να ληφθούν μέτρα από την πολιτεία

Να αλλάξει η νοοτροπία γιατρών και ασθενών.

 

Φτάσαμε στο τέλος της «Επόμενης Μέρας». Αυτό που θέλαμε το πετύχαμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ και με το παραπάνω. Η μεγαλύτερη ηλεκτρονική κινητοποίηση που έγινε ποτέ στην Ελλάδα την 1η Ιουνίου 2007, με τη συμμετοχή χιλιάδων πολιτών με κάθε τρόπο, έστειλε το μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση καθαρά και ξάστερα. Μας έμαθαν, κι ας μη φαινόμαστε. Δεν υπάρχουν από πίσω κόμματα, συντεχνίες, συμφέροντα. Φωνάξαμε για το αυτονόητο: την ανθρώπινη αξιοπρέπεια.

 

56.116 επισκέπτες στο fakellaki.blogspot την 1η Ιουνίου, πάνω από 30 χώρες και 120 οργανώσεις να δέχονται και να στέλνουν πάνω από 120.000 e-mails, τα videos κορυφή σε youtube και google, χιλιάδες bloggers να αφιερώνουν την ημέρα στην Αμαλία και πάνω από 400.000 άνθρωποι να ψάχνουν στις μηχανές αναζήτησης να μάθουν.

 

Μόνο και μόνο εδώ, στο blog που στήθηκε κι οργανώθηκε σε χρόνο-ρεκόρ για να μαθευτούν και να διαδοθούν τα βασικά σημεία της διαμαρτυρίας, πάνω από 10.000 άνθρωποι μπήκαν χτες για να αντλήσουν υλικό. The rest is history.

 

Παρακολουθούμε.

 

Η δημοσιότητα θα κάνει τον κύκλο της, αλλά η ιστορία δεν σταματά εδώ.Τώρα αρχίζει η ουσιαστική δουλειά ΟΛΩΝ ΜΑΣ, ο καθένας βάζει τον καλυτερό του εαυτό. Θα πάρει καιρό, αυτά δεν αλλάζουν εύκολα.

 

Αλλά αλλάζουν.

 

</H3>

 

Συγνώμη παιδιά για την παράθεση αλλά κάτι γίνεται με το link :-s και είναι σημαντικό για να αντιληφθείτε στο περίπου τι προτείνω

 

Επι της ουσίας βλέπω όλοι έχουμε διαφορετικές απόψεις :smile:

 

Τέλος πάντων αυτό είναι το κόνσεπτ που προτείνω , όποιος έμπαινε εκείνο τον καιρό στον ίντερνετ θα έβλεπε σχεδόν ΠΑΝΤΟΥ από ένα banner ,ειδικά στα blog που ήταν και πιο πολύ της μόδας τότε

 

Τα ωφέλη της δημοσιότητας .επισκεψιμότητας νομίζω οτι όλοι τα αντιλαμβάνεστε γι αυτό και ορθώς πολύ συνάδελφοι έβαλαν την αντίστοιχη προσπάθεια για τους ευρωκώδικες εδώ στην υπογραφής τους επιβεβαιώνοντας αυτό που λέω

 

 

Erling έχεις πιάσει ακριβώς το νόημα

Για έναν σύλλογο ή για ένα εν δυνάμει σώμα που θα προσυπογράφει μια καταγγελία ή διεκδίκηση? (που επαναλαμβάνω πως αυτό είμαστε όλοι οι μηχανικοί και ειδικά αυτοί που μπορούν μέσα από εδώ να ενεργοποιηθούν γρηγορότερα)

 

Έχεις δίκιο ,εγώ δεν πρότεινα σύλλογο ,το είπα "κίνηση" για τον εξής λόγο

 

1. Είδα οτι λόγω του αχανές αυτού εδώ του φόρουμ αξιέπαινες προσπάθειες όπως του συνάδελφου evan ΔΕΝ τύχαν της προβολής που έπρεπε ,για να μην το έχω αντιληφθεί εγω σαν smod (παίρνω την ευθύνη που μου αναλογεί αλλά δεν με ενημέρωσει και κανείς ,πόσο μάλλον που συμμετείχαν και συνάδελφοι που ήταν στο παρελθόν η τότε στην ομάδα διαχείρισης ) που πέρναγα όταν είχα ελέυθερο) ΠΟΛΥ χρόνο στο φόρουμ φαντάζομαι πόσος κόσμος δεν το είχε καν πάρει χαμπάρι

 

 

2,Αν το θέσεις σαν κόνσεπτ ένωση του διαδικτυακού τεχνικού κόσμου της χώρας και όχι σαν "προσπάθεια του michanikos.gr " απεμπολείς (κατά την γνώμη μου πάντα) πιθανές καχυποψίες οτι ο Χ θέλει να καρπωθεί κάτι (από ονομαστική προβολή ΄του προέδρου / Γ.Σ συλλόγου του Α site μέχρι πώληση του φόρουμ του Β) επιπλέον ζητάς ισότιμη συμμετοχή όλων των τεχνικών σελίδων της χώρα ( να ανεβαίνουν κοινά banners πχ και γενικά έχεις περισσότερη "δημοσιότητα"

 

Στόχος των παραπάνω ? Η ανάδειξη σοβαρότατων θεμάτων και η όσο το δυνατόν περισσότερη δημοσιότητα εκμεταλλευόμενοι την επισκεψιμότητα του ελληνικού διαδικτυακού τεχνικού κόσμου και ειδικά φόρουμ όπως το παρόν

 

edit : Από οτι μολις είδα η προσπάθεια του συνάδελφου evan μπήκε και σαν υπόμνημα στο παρόν φόρουμ

Παρόλα αυτά συνεχίζω να πιστεύω οτι κάτι σαν αυτό που προτείνω εγώ θα έδινε περισσότερη δημοσιότητα

 

Πχ είναι πολύ πιο εύκολο κατά την εκτίμηση μου να στείλεις στο newsgroup ενός πολυτεχνείο ένα λινκ για την ΑΝΟΙΧΤΗ συζήτηση για το Χ θέμα εδώ ενώ υπάρχουν πχ banners σε όλα τα τεχνικά site παράλληλα με το να ζητάς απλώς να ψηφίσουν ένα petition γραμμένο από 1 σύλλογο ή από τον Χ ZaXoYs

 

Σας έδωσα το κόνσεπτ μου αναλυτικά στο

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=131358&postcount=7

 

Επαναλαμβάνω για όποιον βαριέται :

Υπάρχουν διάφορα ερωτήματα , καλύτερα ένας κλειστός "πραγματικός" σύλλογος πχ με 1000 υπογραφές ή κάτι σαν κίνηση που περιγράφω εγώ και μετέχει σχεδόν όλος ο διαδικτυακός τεχνικός κόσμος με 5000 πχ υπογραφές ?

 

Εγώ πιστεύω το 2ο .Αυτό είναι το νόημα του ιντερνετ για εμένα και όχι να υποκαθιστά τους συλλόγους (που είμαι γραμμένος σε πολλούς ήδη ) ,απλά να αναδυκνύει τα προβλήματα

 

Ας δουν οι "συνδικαλιστές" και η πληθώρα συλλόγων από εκεί και πέρα τόσες υπογραφές και δημοσιότητα και αντιληφθούν το λαικό έρισμα θα σπρώξουν την κατάσταση αυτοί στο Τ.Ε.Ε /ΕΕΤΕΜ /ΥΠΕΧΩΔΕ βουλή κλπ

(Για να μην προτρέξω και πω από τώρα οτι θα σπεύσουν να πουν επιπλέον όλοι οτι στηρίζουν την κατάσταση μόλις δουν δημοσιότητα ... :razz:

 

Συνοψίζω :Ναι συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ erling μπορεί απλά να κάνει ο Χ χρήστης / σύλλογος ένα petition και να μας το ποστάρει στην "Κουβέντα" (όπως έγινε στην περίπτωση του συνάδελφου evan) να υπογράψει όποιοε θέλει, απλά θεωρώ οτι όπως το προτείνω εγώ βελτιώνεται θεαματικα΄το αποτέλεσμα

 

Διευκρινίζω απλά λέω πως βλέπω τα πράγματα . Δεν έχω χρόνο να μετέχω σε τίποτα από τα παραπάνω ιδιαίτερα ενεργά και δεν θέλω να ¨ηγηθώ¨ εξάλλου πουθενά

 

edit : Βλέπω είπε παρόμοια πράγματα (επι της ουσίας ) ο acnt όσο έγραφα

 

Επαναλαμβάνω θα με ενδιέφερε να δω την άποψη και άλλων συναδέλφων πέρα των "γραφικών" πλεον ZaXoYs ,Χάρη ,Rigid joint και Acnt

 

Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ ελπίζω να διαβαστεί από κάποιους

Link to comment
Share on other sites

Σωστα Zaxoys, μερικοί από τους στόχους μπορούν να είναι:

- Ανάδειξη προβλημάτων

- Υποστήριξη προσπαθειών από άλλους και -γιατί όχι;- από αρμόδια όργανα.

- Υποστήριξη συναδέλφων (αιμοδοσίες, δωρεές κτλ κτλ) και συνανθρώπων μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Spy, το ξαναλέω: όσο καλή και να είναι η ιδέα του συλλόγου πρέπει να αποφασιστεί πρώτα τουλάχιστον το που θα "εδρεύει" αυτός ο σύλλογος!

 

Αντε και σου λέω οτι εγώ είμαι μέσα και μετά αποφασίζετε να πάτε στο φόρουμ του Χάρη... Τί πρέπει να κάνω; Να φωνάζω τότε και δημιουργήσω θέμα; Αφού υπάρχει πρόβλημα, γιατί δεν το πάτε κι αλλιώς να ψηφίσουν κάποιοι για το πού και μετά ο καθένας να διαλέξει όμορφα κι ωραία αν θέλει να συμμετέχει...

 

Αν ψηφίσουν τα CMS, θεωρείς οτι καλύπτεται το εύρος των ΔΜ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.