Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανεξάρτητος Διαδικτυακός Σύλλογος Μηχανικών Ανώτατης και Ανώτατης Τεχν. Εκπαίδευσης.


Recommended Posts

εδώ δεν γίνονται οι ζυμώσεις? γιατί να στείλω pm? τι ρώτησα? να μας πει δημόσια αν σε αυτό το section θα είναι απλό μέλος.

δικαίωμά μας δεν είναι ξέρουμε επί ποιας βάσης συζητάμε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@nik συμφωνώ

 

 

Υπάρχουν διάφορα ερωτήματα , καλύτερα ένας κλειστός "πραγματικός" σύλλογος πχ με 1000 υπογραφές ή κάτι σαν κίνηση που περιγράφω εγώ και μετέχει σχεδόν όλος ο τεχνικός κόσμος με 5000 πχ υπογραφές

 

Ειλικρινά δεν ξέρω ,σας καταθέτω απλα΄την άποψη μου πως βλέπω τα παραπάνω

 

,ας πηγαίναν πχ να ψηφίσουν όσοι έιναι εδώ στον Σ.Π.Μ.Ε και θα είχε τεθεί επιτακτικα΄το θέμα των ευρωκωδικων

 

 

η άποψή μου είναι καλύτερα ένας πραγματικός σύλλογος με επώνυμα μέλη (δεν σημαίνει ότι είναι κλειστός αφού μπορεί να μπει ο οποιοσδήποτε αρκεί να έχει ονμ/νυμο) παρά ένας σύλλογος που μπαίνει ο καθένας ανώνυμα λέέι την παπαριά του αφού δεν έχει καμία ευθύνη και αρχίζει και βρίζει ανώνυμα έμένα εσένα το ιδιοκτήτη του φόρουμ, λέέι πως μιζωνόμαστε βγάζουμε κέρδη κλπ κλπ. Αν έμπαινε επώνυμα θα τα λεγε αυτά χωρίς να μπορεί να τα αποδείξει;

 

Το φόρουμ με επώνυμα μέλη έχει αξιοπιστία το άλλο δεν έχει ΤΕΛΟΣ

 

εκτός αν θέλουμε συζητήσεις κομμωτηρίου Θέλουμε;

 

Υ.Γ. ο ΣΠΜΕ αν ενδιαφέρονταν θα την έκανε αυτός την κίνηση, έχει ενημερωθεί και αναμένουμε.....

Υ.Γ. εγώ ψηφίζω στον ΣΠΜΕ

Link to comment
Share on other sites

η άποψή μου είναι καλύτερα ένας πραγματικός σύλλογος με επώνυμα μέλη

όπως συμβαίνει με όλους τους συλλόγους δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

Evan μάλλον εκ παραδρομής έγραψες για forum επειδή μια κίνηση που πραγματοποιείται τώρα είναι φόρουμ και στο μέλλον θα αποτελέσει σύλλογο

 

1.Τα φορουμ είναι φόρουμ ,ΔΕΝ έχουν αξιοπιστία de facto αν τα επώνυμα έχουν ας βγει και η αποποίηση ευθυνών λοιπόν ,ΔΕΝ έχουν όμως εγώ πχ στο taxheaven που είναι όπως λές δεν δίνω παραπάνω αξιοπιστία από εδώ !. ΤΕΛΟΣ με τα φόρουμ λοιπόν

 

2.Ο Σύλλογος έχει ναι αλλά και άλλοι σύλλογοι που έχουν τους κατηγορούμε έτσι δεν είναι?

 

Εγώ παρόλα αυτά συνεχίζω να πιστεύω οτι η συλλογή 5-10.000 υπογραφών από ΟΛΟ τον διαδικτυακό τεχνικό κόσμο της χώρας θα βοηθήσει περισσότερο από το να μαζέψει 1000 ένας νέος σύλλογος

 

Το θέμα είναι λοιπόν να φτιαχτεί σύλλογος ή να βοηθήσουμε?

 

Νομίζω το παράδειγμα που έφερα με τους bloggers και την Αμαλία ήταν χαρακτηριστικό πως βλέπω εγώ μια τέτοια κίνηση

 

Έχει τα μειονεκτήματα που αναφέρεις μια κίνηση σαν αυτη που περιγράφω? ΝΑΙ

Έχει τα μειονεκτήματα ένας πραγματικός σύλλογος έναντι αυτού που λέω ? ΝΑΙ

ενδεικτικά : Πιθανές προσωπικές φιλοδοξίες , ιδέες για εκλογές ,πιθανή παρείσφρηση κομμάτων στην πορεία ,απροθυμία συναδέλφων ακόμα και απλώς να συζητήσουν κάποια θεματα να δώσουν τα στοιχεία τους στην "εκάστοτε εκλεγμένη γενική συνέλευση " και ερωτήματα για το πως θα χρησιμοποιηθούν και το κυριότερο είναι ένας ακόμα σύλλογος στους τόσους!

 

Αντί να κάνουμε γενική συνέλευση κάνουμε teleconference?Δεκτον βελτιώνεται η αμεσότητα αλλα η ουσία παραμένει η ίδια

 

Την άποψη μου παρά το spam του συναδέλφου rigid jont την έγραψα αναλυτικότατα στο http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=131358&postcount=7

 

Οι γνωστοί (που πλέον καταντάμε γραφικοί ZaXoYs ,Rigid Joint ,Χάρης , Acnt ) ξαναείαπμε τις απόψεις μας όμως

 

Ας τοποθετηθούν και άλλοι συνάδελφοι που δεν μετέχουν συλλόγων και κινήσεων να δούμε τι πιστεύουν από τα δύο που προτάθηκαν θα βοηθήσει περισσότερο την ανάδειξη ορισμένων θεμάτων που απασχολούν όλους μας

 

Συνάδελφε rigid αν ενδιαφέρεσαι τι έχω κάνω εγώ προσωπικά στείλε μου pm με τις απορίες σου ,ευχαριστώ

 

edit Συνάδελφε erling για να μην ξανααπαντάω ξεχωριστά έγραψα ήδη οτι θεωρώ οτι ΔΕΝ υπάρχει πιστεύω ανάγκη νέου συλλόγου

Μίλησα για διαδικτυακή "κίνηση" με την λογική απλώς να γίνουν πιο πολυ κινήσεις ανάδειξης κάποιων θεμάτων "εκμεταλλευόμενοι" την δημοτικότητα αυτού του χώρου για τους λόγους που ανέφερα

ΟΧΙ να υποκαταστήσουμε τους συλλόγους ( που είναι ήδη πάρα πολλοί)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα ήθελα μια απάντηση στην ερώτηση πρώτα και μετά θα τοποθετηθώ.

"Ποιος ο λόγος δημιουργίας αυτού του κινήματος/συλλόγου και ποιοι οι στόχοι του?"

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε rigid αν ενδιαφέρεσαι τι έχω κάνω εγώ προσωπικά στείλε μου pm με τις απορίες σου ,ευχαριστώ

prive δεν μιλάω

 

επίσης ξαναρωτάω αν στο section αυτό όλα τα μέλη είναι απλά γιατί ήδη έχει υπάρξει διαγραφή post μου που το ρώτησε αυτό.

 

δηλαδή πλην engineer ποιος θα παρεμβαίνει στα posts μας? με βάση το #1 κανείς. έχω καταλάβει λάθος?

Link to comment
Share on other sites

"Ποιος ο λόγος δημιουργίας αυτού του κινήματος/συλλόγου και ποιοι οι στόχοι του?"
- Το να υπάρχει ένας χώρος όπου θα κάνουμε κινήσεις ανάλογες του evan.

- Για να γίνονται οι κινήσεις αυτές "ανοιχτά" στην πλειοψηφία

- Για να συμμετέχει όποιος θέλει στην διαμόρφωση της κίνησης

- Για να μπορεί να παρακολουθήσει ο καθένας την πορεία της και να κρίνει

- Διότι υπάρχουν και κάποιοι οι οποίοι επικροτούν κινήσεις σαν του evan αλλά δεν θέλουν να "φακελωθούν" για μια εγγραφή.

- Επειδή θα μπορούσε να γίνει με μορφή group όπως την ξεκίνησε εδώ ο evan, αλλά τα group σχεδόν κανένας δεν τα προσέχει/συμμετέχει.

 

Εάν η προσπάθεια του evan ολοκληρωνόταν εδώ, θα μειωνόταν η αξία της;

Επειδή αναφέρεται η ανωνυμία, evan, νομίζω πως στην προσπάθεια σου δεν είναι κανένας ανώνυμος! Αυτό μετράει και όχι ένα nickname που πέταξε την ιδέα.

 

να μας πει δημόσια αν σε αυτό το section θα είναι απλό μέλος.
Σε κάθε sction στο οποίο γράφω, γράφω ώς άτομο και όχι ως smod. Αυτός είναι και ο λόγος που ελάχιστες φορές έχω δώσει κάρτα σε όσους μιλάνε άσχημα σε εμένα-αυτό θα έπρεπε να το έχεις καταλάβει ήδη αγαπητέ μου.
Link to comment
Share on other sites

ZaXoYs και acnt, μα όλοι εμείς εδώ μέσα δεν είμαστε μια ομάδα ανθρώπων που μπορεί ανά πάσα στιγμή να μετουσιωθεί σε μία κίνηση που θα πιέσει για κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα?

 

Μήπως κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.