Μετάβαση στο περιεχόμενο

Pixis - Δωρεάν λογισμικό: νομοθεσία, μελέτες θέρμανσης, θερμομόνωσης


iliekater

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 603
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παναγιώτη ευχαριστώ, αλλά ήδη ανέβασε την επόμενη

όλα τα νεότερα τα ανεβάζουμε μαζί με τις προηγούμενες εκδόσεις ή διαγράφουμε τα προηγούμενα και ανεβάζουμε μόνο τα νέα ?

εκεί επικεντρώνετε η ερώτησή μου

Link to comment
Share on other sites

Μα τη διαδικασία περιγράφει στο πρώτο post:

Σημείωση : Για αναβάθμιση από οποιαδήποτε έκδοση στην καινούργια , κάντε τα εξής :

- Απεγκαταστήστε την ΠΙΞΙΔΑ (ίσως να μην χρειάζεται , αλλά συνιστάται πάντα για καλό και για κακό) .

- Μην μπείτε στον κόπο να απεγκατατήσετε τα πακέτα , διότι ούτως ή άλλως αποτελούνται από αρχεία (όχι προγράμματα) και τα οποία αντιγράφονται εκ νέου .

- Εγκαταστήστε την νέα έκδοση (την κατεβάζετε από το σύνδεσμο παρακάτω) .

- Συνιστάται να εγκαταστήσετε τα νέα πακέτα πηγών (αν υπάρχουν) . Αφότου τα κατεβάσετε , κάντε διπλό κλικ επάνω τους και πατήστε το κουμπί "Unzip" .

Σημείωση 1 : Τα πακέτα πρέπει να τα εγκαταστήσετε στον ίδιο φάκελο όπου εγκαταστήσατε και το πρόγραμμα .

Σημείωση 2 : η έκδοση των πακέτων δεν συμπίπτει πάντα με αυτή του πυρήνα του προγράμματος , γι'αυτό ελέγχετε πού και πού διότι μπορεί να έχω ανεβάσει νέο πακέτο χωρίς να έχω αλλάξει την έκδοση του προγράμματος . Για να εγκαταστήσετε νέο πακέτο , απλά κάντε διπλό κλικ επάνω του και προσδιορήστε το φάκελο εγκατάστασης (με άλλα λόγια , δε χρειάζεται να κάνετε απεγκατάσταση του προγράμματος για να εγκαταστήσετε κάποιο πακέτο) .

Σημείωση 3 : κάθε νεώτερο πακέτο περιλαμβάνει ό,τι περιελάμβανε το αντίστοιχο προηγούμενο , οπότε αρκεί να εγκαθιστάτε μόνο το εκάστοτε τελευταίο .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

fraafr , οτιδήποτε νεώτερο υπάρχει , δημοσιεύεται και στο πρώτο μύνημα . Δυστηχώς σήμερα δεν πρόλαβα να συμπληρώσω τη νέα έκδοση και στο 1ο μύνημα . Ίσα που εφτασα σπίτι και ξαναέφυγα ... Φρόντισα μονάχα να δημοσιεύσω τους συνδέσμους για τη νέα έκδοση (που και για αυτα μου πήρε ώρα για να ανεβάσω τα αρχεία) προκειμένου όποιος χρειαστεί σήμερα να τρέξει τη θερμομόνωση , να μπορέσει να το κάνει . Συγνώμη λοιπόν αν σε ταλαιπώρησα .

Συμπλήρωση :

Επίσης , αν χρειαστείς , η αντίστοιχη σελίδα για το FreeCAD είναι εδώ :

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=808

Link to comment
Share on other sites

μπα δεν με ταλαιπώρησες, απλά είχα κάποιες απορίες

είχα εγκαταστήσει τις εκδόσεις 3.03 και πήγα να κατεβάσω τις νέες και τα μπέρδεψα λίγο

θα τα σβήσω όλα και θα ξεκινήσω από την αρχή

να 'σαι καλά για την προσπάθειά σου, αν χρειαστώ κάτι θα σου στείλω p.m.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!έχω εντοπίσει ένα πρόβλημα με την εφαρμογή της θέρμανσης αλλά δεν ξέρω αν αυτό ξεκινάει από πρόβλημα του υπολογιστή ή είναι κάποιο bug της εφαρμογής.Όταν αποθηκεύω μια μελέτη θέρμανσης στην συνέχεια δεν μπορώ να την ανοίξω γιατί μου λέει ότι έχει δημιουργηθεί με παλιότερη έκδοση του ΠΙΞΙΣ και δεν είναι συμβατή.

Link to comment
Share on other sites

Έπραξες το σύνηθες λάθος :) ! Πρέπει να αλλάξεις τον τρόπο διαχείρισης των αριθμών σε κάποιον αγγλικό (ή οποιονδήποτε άλλον , ώστε ως υποδιαστολή να χρησιμοποιείται η τελεία) . Αν χρειαστείς περισσότερες λεπτομέρειες , διάβασε το αρχείο "Γενικά πέρι ΠΙΞΙΣ.doc" , το οποίο μπορείς να το προσπελάσεις και μέσω του προγράμματος , πηγαίνοντας από το κεντρικό παράθυρο > Διάφορα > Βοήθεια . Αν πάλι χρειαστείς βοήθεια , σφύρα !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όσο ψάχνω το πρόγραμμα τόσο το λατρεύω.

Σπουδαία δουλειά.

Μπράβο.

 

Όμως όσο μπαίνω πιο βαθιά τόσο μου προκύπτουν απορίες.

 

Μήπως μπορεί κανείς να με βοηθήσει να ορίσω ένα εσωτερικό κλιμακοστάσιο σε μεζονέτα;

Έστω ότι υπάρχει η εσωτερική σκάλα που έχει γύρω της 3 τοίχους (εσωτερικούς εξωτερικούς δεν έχει σημασία).

 

Έστω λοιπόν ότι έχει 3 τοίχους ο 4ος λείπει (είναι η αρχή και το τέλος της σκάλας σε κάθε όροφο)

 

Πώς λοιπόν ορίζουμε την άκρη που λείπει (4ος τοίχος);

Πως την οροφή και το δάπεδο αφού και τα 2 τελευταία ουσιαστικά δεν υπάρχουν;

 

Πως μπορεί να γίνει και υπολογισμός για ενδοδαπέδια θέρμανση;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ωχ , Σάββα , συγνώμη . Δεν είχα περάσει από εδώ για αρκετό καιρό και δεν είχα δει ότι με είχες ρωτήσει παλιότερα και εδώ !

Επικολώ εδώ την απάντηση που σου έστειλα μήπως την χρειαστεί και κανείς άλλος :

Έστω ότι έχουμε ένα εσωτερικό κλιμακοστάσιο το οποίο περιβάλλεται από 3 τόιχους ( ο 4ος δεν υπάρχει είναι το πρώτο και το τελευταίο σκαλί αντίστοιχα της σκάλας ).

Όταν λοιπόν θέλουμε να τον ορίσουμε ως χώρο στην μελέτη θερμομόνωση και θέλουμε να βάλουμε τους τοίχους την οροφή και το δάπεδο τι κάνουμε;

Δηλαδή με τον 4ο τοίχο τι κάνουμε ( που δεν υπάρχει;) πωσ τον ορίζουμε;

Με την οροφή και το δάπεδο τι κάνουμε?

Σε ευχαριστώ.

Χα , μ'αρέσεις ! Ωραία η ερώτησή σου !

Πάντα υπάρχει η ίδια λογική : σε κάθε θερμενόμενο χώρο πρέπει να προσδιορισθούν τα περιβάλλοντα στοιχεία του από τα οποία έχει απώλειες .

Στη συγκεκριμένη περίπτωση , εγώ θα προσδιόριζα τα εξής :

- 3 τοίχους (με ή χωρίς παράθυρα , αναλόγως αν έχουν ή όχι)

- 1 οροφή , η οποία ενδεχωμένως να αποτελείται από 2 τμήματα (ουσιαστικά 2 οροφές) , δηλαδή μία "γεμάτη" και μία "τρούπα" , δηλαδή "Κενό οροφής" . Η 2η σίγουρα θα υπάρχει (εκτός αν είσαι στο ανώτατο επίπεδο) , δες την κάτοψη για να δεις αν θα έχεις και την 1η , δηλαδή αν έχεις και τμήμα πλάκας .

- 1 δάπεδο , όπου και εδώ θα ισχύει το αντίστοιχο . Δηλαδή αν έχεις και κενό στο δάπεδο θα προσθέσεις όχι μόνο μία άκρη "Δάπεδο" αλλά και μία "Κενό δαπέδου" (εκτός αν είσαι στο πρώτο επίπεδο όπου δεν υπάρχει ακόμα το κενό στο δάπεδο) . Δες στην κάτοψη τι επιφάνεια έχουν αυτά τα δύο και αυτές τιμές χρησιμοποίησε .

- 1 ακόμα τοίχο ! "Μα" , θα μου πεις , "αφού δεν υπάρχει 4ο τοίχος !" . Ουσιαστικά υπάρχει ! Η σκάλα δεν σου περιβάλει το δωμάτιο μόνο στην κάτοψη (δηλαδή το δάπεδο) , αλλά και πλευρικά ! Αν αθροίσεις όλα τα αντίσκαλα (νομίζω τα λένε και ρίχτια) είναι σαν να λειτουργεί και πλευρικά .

Στην κάτοψη βλέπεις κάτι τέτοιο :

>-------------
|   |   |   | 
|   |   |   | 
|   |   |   | 
-------------

δηλαδή η σκάλα από πάνω

 

Όμως σε μια τομή τη σκάλα την βλέπεις κάπως έτσι :

>.          __
.       __|
.   __|
__|

και από κάθε ρίχτι υπάρχει απώλεια θερμότητας :

>.         __
.      __| ->
.  __| ->
__| ->

Καλά , μου έφυγε ο πάτος για να τα στοιχίσω τα σκασμένα .

Συννεπώς , μία σκάλα λειτουργεί ταυτόχρονα και σαν δάπεδο και σαν τοίχος , γ'αυτό θα πρέπει να τα βάλεις και τα δύο .

Σημείωση : καλά , αυτή η σημείωση είναι πανεπιστιαμιακού επιπέδου ! :) : κάτα πάσα πιθανότητα η σκάλα δεν αποτελεί η ίδια τμήμα εξωτερικού κελύφους . Με άλλα λόγια πιο πέρα από τη σκάλα υπάρχει κάποιος τοίχος πλινθοδομής , οπότε ως υλικό (και κατεπέκταση με συντελεστή θερμοπερατότητας) γι'αυτόντον 4ο τοίχο βάλε τον αντίστοιχο της οπτοπλινθοδομής (π.χ. με λ = 1.6) . Αν ωστόσω η σκάλα αποτελεί η ίδια την εξωτερική πλευρά του κτιρίου (αν θα φαίνεται απ'έξω) , τότε βάλε ως υλικό σκυρώδεμα (π.χ. λ = 2.1 , δηλαδή "μπάζει" περισσότερο) .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ανέβασα την έκδοση 4.03 η οποία αφορά βελτιώσεις στην εφαρμογή Διηρημένη συνιδιοκτησία . Έτσι λοιπόν :

- Στο φύλλο εκτύπωσης της μεικτής διανομής (στην εφαρμογή Διηρημένη συνιδιοκτησία) , στο κάτω μέρος όπου αναγράφεται ο έγκος των κοινόχρηστων χώρων , τώρα αναγράφεται και “m³” .

- Διορθώθηκε το πρόβλημα κάτα το οποίο στην εφαρμογή Διηρημένη συνιδιοκτησία τα κτίρια έπαυαν να εμφανίζονται στην λίστα τους , όταν αλλαζόταν η ονομασία του τμήματος στο οποίο βρισκόντουσαν .

 

Την νέα έκδοση την βρίσκετε εδώ :

http://rapidshare.com/files/340314388/Pixis_4.03.zip

ή εδώ :

http://ifile.it/sezxict/Pixis_4.03.zip

 

με το αντίστοιχο βασικό πακέτο εδώ :

http://rapidshare.com/files/340279642/Basic_pachet_number_022.exe

ή εδώ :

http://ifile.it/5076h23/Basic_pachet_number_022.exe

 

Συμπλήρωση :

Προς το παρών αναγράφω τους συνδέσμους μόνο εδώ , μέχρι να δω γιατί δεν μπορώ να τροποποιήσω το αρχικό μύνημα στο θέμα .

Βρε , μη μπας και έφαγα καμιά κίτρινη κάρτα και δεν το κατάλαβα ; ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.