Μετάβαση στο περιεχόμενο

Pixis - Δωρεάν λογισμικό: νομοθεσία, μελέτες θέρμανσης, θερμομόνωσης


iliekater

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 603
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν νομίζω να έχει σχέση αυτό γιατί το έχω αλλάξει και πάλι το ίδιο μου κάνει

sorry μεγάλο λάθος έπρεπε να ποστάρω στο θέμa για το freecad

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα εμφανίζεται αφότου κάνεις κλικ σε κάποια προεπισκόπιση και κρυφτεί το παράθυρο για να εισάγεις το σύμβολο ,,, ή δεν εμφανίζεται καν το παράθυρο διαλόγου ;

Link to comment
Share on other sites

Την μετατροπή από VB6 σε VB.NET για ποιο λόγο την κάνεις, υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας της VB6 με τα Windows 7 η για άλλο λόγο;

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον εμένα , σε Win7 64 bits Ultimate , τρέχει μια χαρά . Αλλά αυτό δεν είναι αρκετό . Ήδη εδώ και καιρό υπήρχαν προβλήματα από τον ένα υπολογιστή στον άλλο . Φοβάμαι , όμως , πως στο μέλλον αυτό το πράγμα θα γίνεται εντονότερο και η συμβατότητα με μία παλιά γλώσσα προγραμματισμού θα είναι όλο και μικρότερη .

Πάντως , για να λέω την αλήθεια , αυτή την VB .NET την έχω σιχαθεί . Με την παλιά γλώσσα τα πράγματα ήταν πολύ πιο εύκολα . Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πώς έφτιαξαν τέτοια αηδία ... Φοβερό σπάσιμο νεύρων να περάσω το πρόγραμμα από τη μία στην άλλη ... Άσε που το πρόγραμμα έχει καταλήξει να είναι πιο "βαρύ" · λες και λύνει πεπερασμένα στοιχεία .

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά κάπου είχα διαβάσει για τη VB6 ότι εξακολουθεί ακόμα και σήμερα να είναι από τα πιο ολοκληρωμένα περιβάλλοντα προγραμματισμού. Προσωπικά δεν έχω ιδέα από VB.NET πάντως αυτό που μου άρεσε πάντα στη VB6 είναι η απλότητά της και ότι φτιάχνεις αυτό που θέλεις χώρις να χάνεις πολύ χρόνο να ασχολείσαι με λεπτομέρειες, γραφικό περιβάλλον κλπ.

Σκέφτομαι εδώ και καιρό να φτιάξω ένα πρόγραμμα για μελέτες ανελκυστήρων. Λες να το κάνω κατ' ευθείαν σε VB.NET ώστε να αποφύγω τη βαβούρα της μετατροπής;

Link to comment
Share on other sites

Όχι στο σχεδιασμό και στο περιβάλλον , αλλά στη διαχείριση του ίδιου του προγράμματος . Η μεγάλη της διαφορά , για μένα τουλάχιστον , δεν είναι το συντακτικό ή τέτοια πράγματα (τα οποία ακόμα και όπου έχουν αλλάξει μαθαίνονται πανεύκολα) , αλλά στο γεγονός πως πρέπει να αλλάξεις πολλά πράγματα στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίζεσαι διάφορα πράγματα (γεγονότα , διανύσματα , τη ζωή των παραθύρων και άλλα) .

Πάντως αν είναι να φτιάξεις κάτι από την αρχή , καλλύτερα φτιάξτο κατευθείαν σε .NET , για να μην πάθεις στη συνέχεια νευρικούς κλονισμούς ! Ακόμα και κάτι απλό να είναι , πήγαινε κατευθείαν σε .NET για να μην χάνεις χρόνο να το μετατρέψεις . Πάντως έχε υπόψη σου πως ο συντάκτης πλέον είναι εξαιρετικά σχολαστικός στους ελέγχους που κάνει . Αυτό είναι καλό καθώς θα σου βρίσκει κατευθείαν πολλά σφάλματα που ενδεχωμένως έχεις κάνει , αλλά από την άλλη είναι εξαιρετικά αδηφάγος σε πόρους , οπότε άν φτιάξεις κάποιο περίπλοκο πρόγραμμα καλό θα είναι να έχεις και γρήγορο υπολογιστή , αλλιώς θα μετανιώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα κι εγώ τη VB.NET 2008 και έκανα απόπειρα να μετατρέψω ένα πρόγραμμα 1500 γραμμών που είχα κάνει σε VB6 . Γενικά πήγε καλά μπορώ να πω, είχα να κάνω αρκετές αλλαγές αλλά τουλάχιστον ήξερα τι χρειάζεται να γίνει ώστε να μπορέσει να λειτουργήσει. Παρατήρησα ότι ο συμβατικός κώδικας μετατρέπεται αρκετά καλά, ενώ όπου είχα χρησιμοποιήσει 'κολπάκια' έπρεπε να κάνω αρκετές μετατροπές. Οι κυριότερες αλλαγές ήταν στα εξής:

 

1) Διαστάσεις πινάκων που πρέπει να ξεκινάνε από το 0. Θεωρούσα βολικό μέχρι τώρα να χρησιμοποιώ πίνακες που να ξεκινάνε από το 1.

 

2) Χειρισμός διαστάσεων, κεντραρίσματα κλπ. παραθύρων φορμών.

 

3) Εγγραφή και ανάγνωση από αρχεία binary.

 

Αν κολλήσεις πουθενά πες μήπως έχω καμμιά ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

οι δουλεια που εχεις κανει ειναι τελεια ... και ειδικα αυτην την εποχη να προσφερεις κατι δωρεαν ειναι σπανιο... υπερ ευχαριστουμε...

 

εχω ενα προβληματακι αν μπορεις να με βοηθησεις...

οταν παω να εκτυπωσω πατοντας το κουμπη που λεει εκτυπωση και εχωντας επιλεξει ενα οποιαδιποτε τμημα κατι μπλοκαρι και που βγαζει το εξης μηνυμα

''run-time error 5174 δεν ηταν δυνατη η ευρεση του αρχειου ''

 

σε ευχαρηστω και παλι για την υπεροχη δουλεια....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.