Μετάβαση στο περιεχόμενο

Pixis - Δωρεάν λογισμικό: νομοθεσία, μελέτες θέρμανσης, θερμομόνωσης


iliekater

Recommended Posts

Iliekater έχω το εξής πρόβλημα: Δε ξέρω τι έχω κάνει λάθος αλλα κατ'αρχήν δε μπορω να αποθηκεύσω τιποτα (καμμια εργασία), στην αντοχή αξόνων μου βγάζει μόνο τη νεκροφόρα το διαξονικό και το λεωφορείο, και στο "φακέλωμα" και στα στοιχεία ενώ πατώ "δημιουργία" και εισάγω στοιχεία όταν πατήσω "εντάξει" δε φαινεται τίποτα στις "καρτέλες" και φυσικά δεν μου αποθηκεύει. Είμαι σίγουρος οτι εχω κάνει καποια στραβη, γιατι ακουω τόσα καλα σχόλια που σημαινει οτι για όλους τους άλλους λειτουργεί τέλεια. Αλλα δε καταλαβαίνω τι..

 

Εγκατεστησα το pixis μαζι με τα 3 πακετα, έκανα και την τελευταία αναβάθμιση σου (2.7) μαζί με το πακέτο και φυσικά όλα πανε στον ίδιο φάκελο, όπως πρέπει..

 

Πάντως ευχαριστώ κι εγώ εκ των προτέρων, πρεπει να έχεις κάνει καλη και αρκετή δουλειά.. Πάνος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 603
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι επιλογές που βρίσκεις διαθέσιμες στις αντοχές αξόνων είναι όλες όσες υπάρχουν . Αρχικά προέβλεπα να προσθέσω και άλλα οχήματα καθώς και με περισότεους άξονες , αλλά τελικώς οι δουλειές κινήθηκαν προς άλλες κατευθύνσεις και οι αντίστοιχες απαιτήσεις με οδήγησαν στη δημιουργεία άλλων εφαρμογών . Από την άλλη , οι παραπάνω εφαρμογές δεν πολυχρησιμοποιούνται και σκεύτομαι να τις αφαιρέσω από την επόμενη έκδοση .

Σχετικά με τις καταχωρήσεις , δοκίμασε το εξής : πήγαινε στο φάκελο που έχεις ορίσει να αποθηκεύονται τα δεδομένα και άνοιξε χειρονακτικά τις βάσεις δεδομένων . Οι καταγραφές σου είναι περασμένες μέσα ;

Έχεις ορίσει αγγλικές ρυθμίσεις για τους υπολογισμούς ;

Μήπως χρησιμοποιείς Windows 2000 ή 2003 ;

Τέλος , αν το καταραμένο ( ! ) συνεχίζει να μην συνεργάζεται , συνιστώ να εγκαταστήσεις το τελευταίο firmware της Microsoft (3.5 ή μεταγενέστερο) .

Link to comment
Share on other sites

φιλε Iliekater σε εχω ξαναρωτησει γιατι δε μου ανοιγει αποθηκευμενα αρχεια.κατεβασα την 2.07 δημιούργησα αρχειο και οταν το κλείσω και παω να το ανοίξω μου βγάζει το εξης μηνυμα:run time error 91 object variable or with block variable not set.παταω οκ και αμεσως κλεινει το προγραμμα.αυτο συμβαινει μονο στη θερμανση.στα αλλα ειναι οκ.εχεις ιδεα τι μπορει να συμβαινει?επισης πρεπει να σου πω οτι στη θερμομόνωση για να βγω κατω απο τα επιτρεπτα όρια πρεπει να βαλω πάχος μονωτικού 0,40μ.υποθετω οτι εχει γίνει καποιο λάθος στο δεκαδικό στον τύπο γιατι το σωστό θα ήταν 0,04.εψαξα στον κώδικα αλλα δεν μπόρεσα να τον βρώ.κανω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το αποθηκευμένο αρχείο μπορείς να μου το στείλεις για να ρίξω και εγώ καμιά ματιά ; Ίσως βρω συγκεκριμένα γιατί δημιουργείται το πρόβλημα .

Στη Θερμομόνωση , την τιμή 0,40 την εισάγεις ως "0,40" ή ως "0.40" ;

 

Συμπλήρωση :

Βάζω στοίχημα πως αυτό είναι το πρόβλημα ! :

000rb7.jpg

 

Αν αλλάξεις τις ρυθμίσεις σε αγγλικές πιστεύω πως θα σου διορθωθούν και τα δύο προβλήματα !

Το έχω περιγράψει και στο πρώτο αρχείο βοήθειας του προγράμματος αλλά και την πρώτη δημοσίευση αυτού του θέματος · δεν είμαι φανατικός οπαδός της αγγλικής γλώσσας , απλά έτσι είναι γραμμένο το πρόγραμμα (κάποια από τα προγράμματά μου είναι φτιαγμένα και για άλλες γλώσσες οπότε πρέπει να διατηρήσω μία μέση λύση). Αν έχεις άλλα προγράμματα που κάνουν χρήση ελληνικής υποδιαστολής (π.χ. Excel) , δες το αρχείο βοήθειας .

Link to comment
Share on other sites

Iliekater αυτο που λες το παρατηρησα. Οτι δηλαδή στις βάσεις δεδομενων μου τα εχει αποθηκευμενα απλα δεν τα ανοιγει το προγραμμα.. Τι μπορει να φταιει τοτε? Συγνωμη, ξεχασα να στο αναφέρω απο την αρχη.. Πάνος

 

Χρησιμοποιώ Windows XP home

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εννοεις να βάλω σαν αρχικο αρχείο ρυθμίσεων το "initial options.pio".μονο που οταν ανοιγει το παραθυρο για την αποθήκευση δεν βλεπει αλλα αρχεια εκτος απο .pmo. αλλαξα την επεκταση,το αποθηκευσα αλλα παλι δεν εγινε τιποτα.τα αρχεια δεν ανοιγουν.πως μπορω να αλλαξω τις ρυθμισεις σε αγγλικες;

Link to comment
Share on other sites

Ωχ , tomthess , συγνώμη , μάλλον θα σε μπέρδεψα αφάνταστα ! Μόνο όταν μου είπες για pmo κατάλαβα ! Δεν εννούσα αυτές τις ρυθμίσεις . Καταρχάς σβήσε το *.pmo αρχείο από το φάκελο Pixis , προκειμένου να αναγκάσουμε το πρόγραμμα να φτιάξει καινούργιο .

Τώρα , όσο αφορά τις ρυθμίσεις σε «αγγλικές» , εννούσα τις ρυθμίσεις γλώσσας . Πήγαινε ως εξής :

Έναρξη > Πίνακας ελέγχου > Τοπικές ρυθμίσεις κ’ ρυθμίσεις γλώσσας

Και εκεί επέλεξε στο πρώτο πυσόμενο μενού (επάνω-επάνω) κάποια από τις επιλογές «Αγγλική» . Ουσιαστικά με αυτόν τον τρόπο αναγκάζεις το πρόγραμμα να επιδέχεται υποδιαστολή με τελεία και όχι με κόμα .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε iliekater και συγχαρητήρια για την καταπληκτική δουλειά που κάνεις.

 

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα αρχεία στο rapidshare μιας και μερικά δεν υπάρχουνε για να τα κατεβάσει κανείς.

 

Μπορείς να τα ξανανεβάσεις μήπως;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.