Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλιακοί συλλέκτες και ενδοδαπέδια θέρμανση χωρίς δοχείο αποθήκευσης;


spandeli

Recommended Posts

Αγαπητοί συναδέλφοι,

 

Με αφορμή το θέμα ηλιακή θέρμανση χωρίς θερμοδοχείο θέλω να παραθέσω τις δικές μου πρόσφατες εμπειρίες. Έχουμε σχεδιάσει σύστημα ηλιακής θέρμανσης για οικία 800 τετραγωνικών, στην Κύπρο, με σύστημα ενδοδαπέδιας και 25 ηλιακούς συλλέκτες χωρίς να συμπεριλάβουμε θερμοδοχείο. Απλά λόγο αυξημένης θερμοχωρητικότητας του πατώματος, το σύστημα βρίσκεται σε λειτουργία από το πρωί και η αποδέσμευση της ενέργειας γίνεται σταδιακά, κρατώντας το κέλυφος του κτιρίου καθώς και τους χώρους σε θερμοκρασία επιθυμητή. Το όλο σύστημα ελέγχεται με επεξεργαστή PLC. Επιπλέον το καλοκαίρι, η μεγάλη πισίνα (15 Χ8 ) λειτουργεί και σαν δοχείο αδρανείας αποφεύγοντας τη στασιμότητα, αφού η επιπλέον ενέργεια αποθηκεύεται εκεί. Σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορεί να φτάσει θερμοκρασία 29 βαθμών αφού η διαστασιολόγηση των συλλεκτών έγινε για κάλυψη μέρους του φορτίου. Από υπολογισμούς που έγιναν το ενεργειακό όφελος από τα ηλιακά ανέρχεται περίπου σε 40%. Το θέμα είναι ότι στην εν λόγω οικία το σύστημα αυτοματισμού PLC που χρησιμοποιήθηκε καθώς και οι δίοδες/ τρίοδες και άλλα σημεία ελέγχου, κόστισαν πέραν των 6000 ευρώ. Οπόταν νομίζω στην περίπτωση σου πρέπει να πας με κάτι πιο συνηθισμένο…..

Link to comment
Share on other sites

George Elia, καλώς ήρθες στο φόρουμ.

 

Εάν έχει δεδομένα από την λειτουργία της εγκατάστασης, μπορείς να δεις πόσες φορές (και για πόσες ώρες ανά σαιζόν) η θερμοκρασία εξόδου του νερού στα σημεία εξόδου από τους ηλιακούς συλλέκτες έπιασε την ανώτερη επιτρεπόμενη τιμή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.