Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιο ακριβή η έκδοση οικοδομικών αδειών


PART

Recommended Posts

Αν παραμερίσουμε το τέρας της γραφειοκρατίας, η καλή μελέτη δεν έχει να φοβηθεί τίποτα, η κακή ίσως έχει το πρόβλημα!

 

Και ποιος υπαλληλος θα σου αξιολογησει την καλή μελέτη ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να μου την αξιολογήσει κανείς, δεν είπα αυτό. Εννοώ ότι μία καλή μελέτη δεν θα έχει παρατηρήσεις, δεν θα έχεις καθυστέρηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να μου την αξιολογήσει κανείς, δεν είπα αυτό. Εννοώ ότι μία καλή μελέτη δεν θα έχει παρατηρήσεις, δεν θα έχεις καθυστέρηση.

 

Φίλε Ηλία, μετά από 5 χρόνια ελεύθερου επαγγέλματος και τριβή με πολεοδομίες για στατικές μελέτες, δυστυχώς μόνο να χαμογελάσω μπορώ με αυτή την παρατήρησή σου.

Το επάγγελμά μας δεν είναι "απόλυτο", δεν είναι μονοσήμαντο. Όσο και αν στίψεις το μυαλό σου, έστω και για μια απλή οικοδομή, πάντα θα υπάρχει μια άλλη, διαφορετική γνώμη είτε για τις κολώνες, είτε για τα τοιχία, τον ξυλότυπο, την όπλιση κλπ. Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν, υπάρχει μεγάλο περιθώριο για "παρατηρήσεις", ακόμα κι αν εσύ θεωρείς ότι δεν χρειάζονται (για παράδειγμα εγώ αναγκάστηκα να μεγαλώσω 5 πόντους όλες τις κολώνες μόνο και μόνο γιατί έτσι ήθελε ο ελεγκτής, ενώ ούτε πολλά σίδερα είχα, ούτε μεγάλες μετακινήσεις κλπ).

 

Ο όρος λοιπόν "καλή μελέτη" είναι λίγο απροσδιόριστος. Φυσικά ΔΕΝ ΛΕΩ ότι δεν υπάρχει διαβάθμιση, δεν εξισώνω όλες τις μελέτες, αλλά λέω ότι όσο σίγουρος κι αν είσαι ότι η μελέτη σου είναι τεχνικά ορθή και πλήρης, με λεπτομέρειες, πιστεύω ότι αν θέλει ο ελεγκτής να σου κάνει παρατήρηση, κάτι θα βρεί και θα σου την κάνει...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Δεν θέλω να μου την αξιολογήσει κανείς, δεν είπα αυτό. Εννοώ ότι μία καλή μελέτη δεν θα έχει παρατηρήσεις, δεν θα έχεις καθυστέρηση.

 

Για να γίνει αυτο συνεπαγεται οτι ο υπαλληλος θα πρέπει τουλαχιστον να ειναι καλός οσο εσυ αν δεν ειναι τι γινεται ?Αρχιζουν οι παρατηρησεις και οι καθυστερησεις ?

Οσο καλυτερα γνωριζεις κατι τοσο πιο καλα ελισσεσαι και δινεις απαντησεις και κερδιζεις και χρόνο .Και οπως λεει ομως και ο συναδερφος πιο πανω το τελειοτερο για σενα μπορει να ειναι ημιτελες για καποιον αλλον .Ασε εχουμε δει πολλα και θα δούμε και περισσότερα !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.