Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρικές παροχές σε απόσταση 80 m από το κουτί ΔΕΗ


armin

Recommended Posts

καλημερα σας

τι ειναι καλυτερο να εφαρμοστει στα δικτυα παροχης ρευματος σε καθε σπιτι

- στρωσιμο γυμνων καλωδιων σε βαθος

-η στρωσιμο καλωδιων μεσα σε σπυραλ

 

βαζω παροχες σε αρκετα μεγαλες αποστασεις απο τα κουτια της ΔΕΗ(εχει και αποσταση 120 μετρων) και προβληματιζομαι

αλλοι λενε οτι ειναι πιθανο στα σπυραλ να περασουν τρωκτικα,αλλοι μου λενε οτι τα γυμνα καλωδια δεν αλλαζουν (αλλα και σε σπυραλ θεωρω οτι αλλαγη θεωρειται αδυνατο να πραγματοποιηθει)

 

επισης μου προτειναν (οι ηλεκτρολογοι ) στα σπιτια που απεχουν πανω απο 80 μετρα απο τα κιβωτια της ΔΕΗ να βαλω ΝΥΥ 1,5 επι 16 κι οχι 1,5 επι 10 που βαζω στα αλλα για πιθανες απωλειες.

ισχυει κατι τετοιο;

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες.

Αν θες να έχεις την επιλογή να αλλάξεις την παροχή σου τότε θα πρέπει να την βάλεις μέσα σε σωλήνα PVC ή γαλβανιζέ. Αν πάλι προτιμάς σε σπιράλ με σιδερένιο οπλισμό για να μην τo τρων τα ποντίκια, θα σου βγει η πίστη να το αλλάξεις αν χρειαστεί. Επίσης σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να βάζεις φρεάτια ανά 9m και στις γωνίες και να αφήνεις οποσδήποτε σύρμα για οδηγό μέσα στον σωλήνα μαζί με το καλώδιο.

Εγώ πάντως προτιμώ τους σωλήνες PVC και πιστεύω ότι αν κάνεις στεγανά φρεάτια και ρίξεις και λίγο ποντικοφάρμακο μέσα, πρόβλημα με τα ποντίκια δεν θα έχεις. Είμαι της άποψης ότι είναι καλύτερα να έχω ευκολία στην αντικατάσταση ή στην επέκταση αν θα χρειαστούν στο μέλλον.

Τέλος καλώδια μονοφασικά πάνω από 60m παρουσιάζουν πτώση τάση πάνω από 3% της ονομαστικής και θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη. Στα 80m δε το συζητώ.

Ο τύπος του υπολογισμού της πτώσης τάσης μονοφασικής γραμμής είναι

 

calc1f.JPG

Όπου:

 

ρ = ειδική αντίσταση αγωγού (εδώ για τον χαλκό 0,017)

l = μήκος αγωγού (m)

Ι = ένταση ρεύματος που διαρρέει τον αγωγό της γραμμής

συνφ = συντελεστής ισχύος

S = διατομή αγωγού(mm2)

n = αριθμός αγωγών στην ίδια φάση

 

 

Υ.Γ.

το 1,5χ10 και 1,5χ16 προφανώς εννοείς 3χ10 και 3χ16

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ναι σωστα 3χ10 και 3χ16 εννοω:D

 

τα ηλεκτρολογικα δεν τα χω τοσο καλα μηχανολογος γαρ

 

τι ακριβως εννοεις "συρμα με οδηγο μεσα στο σωληνα μαζι με το καλωδιο"?

 

διευκρινιζεις λιγο καλυτερα και για ποιο λογο να το κανω;

 

 

σ ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ένα απλό γαλβανιζέ σύρμα για να το χρησιμοποιήσεις για οδηγό (ατσαλίνα) αν ποτέ χρειαστεί να περάσεις από την ίδια σωλήνωση και δεύτερο αγωγό (πχ. για νυχτερινό ή παροχή για φωτισμό στην περίφραξη ή τον κήπο

Link to comment
Share on other sites

α ατσαλινα εννοεις

οκ

 

αν και δεν το κοβω να μπορει να περασει αλλο καλωδιο μεσα απο σπυραλ 50ρι που χρησιμοποιησα τελικα για να περασω μεσα τις τροδοφοσιες 3χ16

 

να σαι καλα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

θα ηθελα ενα τυπο, διαφορας δυναμικου για παροχη σπιτιου. (παρακατω ο 1ος τυπος ειναι απο βιβλιο και ο 2ος απο τη σχολη ποιος ισχυει? )

 

 

Εχω 3φ παροχη σε ενα σπίτι και καταναλωση 38 Α ανα φαση σε πληρη φορτιο . η αποσταση απο το ρολοι ειναι 50m υποθετοντας 32 A/φαση σε μεσο φορτιο. το σπιτι εχει 5*16 mm παροχικο

 

ισχυει ο τυπος ΔU=2*S*I*COSΦ/K*Q

οπου κ ειδικη αγωγιμοτητα 53 m/Ωmm^2

 

ή ο τυπος ΔU=ρ*I*S/Q

οπου ρ=0,0175

S=αποσταση m

I=ρευμα A

Q=διατομη αγωγου mm

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.