Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάτι δεν πάει καλά στην Ελλάδα με την έρευνα..


reVma

Recommended Posts

∆ρ. Φυσικής, Βιολογίας, Θεολογίας

αντιφατικό-η βιολογία με το Βιβλίο της Γενέσεως της Παλαιας Διαθήκης.Δεν μπορώ να το κατανοήσω-απο την φιλοσοφική πλευρά του

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως ο συγκεκριμένος είχε τόσες ανησυχίες που πήγε πρώτα στο Φυσικό, μετά στο Βιολογικό και τέλος κατέληξε στο θεολογικό????

Μήπως το έχουμε ψάξει αν αυτά που λέει η παλαιά διαθήκη τα λέει σαν πραγματικά γεγονότα και δεν τα λέει αλληγορικά?

Δεν ξέρω, αλλά δεν μπορώ να απορρίψω ανθρώπους χωρίς να γνωρίζω. Και δεν γνωρίζω. Όχι μόνο αυτόν τον άνθρωπο, αλλά ούτε και ότι έχει σπουδάσει.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, αλλά δεν μπορώ να απορρίψω ανθρώπους χωρίς να γνωρίζω. Και δεν γνωρίζω. Όχι μόνο αυτόν τον άνθρωπο, αλλά ούτε και ότι έχει σπουδάσει

σε καμιά περίπτωση δεν απορίπτουμε ανθρώπους-αλλά μπορούμε να διαφωνούμε πλήρως

για την τοποθέτηση τους σε θέσεις κλειδιά.

τώρα για την αλληγορική σημασία της Παλαιας διαθήκης δεν την πιστεύω,και θα εκτιμούσα την αντικειμενική σου γνώμη γιαυτα που αναφερει η Γενεσις

τι αλληγορικο πχ κρύβεται στο ότι ο θεος ωσφραίνεται και την "βρίσκει" με την τσίκνα απο τα ζώα που ψήνονται στην φωτιά? " κεφ 8,παρ20 ΚΑΙ ΩΚΟΔΟΜΗΣΕΝ Ο ΝΩΕ ΘΥΣΙΑΣΤΗΡΙΟΝ ΕΙΣ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟΝ ΚΑΙ ΕΛΑΒΕΝ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΣ ΚΤΗΝΟΥΣ ΚΑΘΑΡΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΣ ΠΤΗΝΟΥ ΚΑΘΑΡΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΦΕΡΕΝ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑΤΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΥΣΙΑΣΤΗΡΙΟΥ

κεφ 8 παρ21 ΚΑΙ ΩΣΦΡΑΝΘΗ ΚΥΡΙΟΣ ΟΣΜΗΝ ΕΥΩΔΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΚΥΡΙΟΣ ΕΝ ΤΗ ΚΑΡΔΙΑ ΑΥΤΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΤΑΡΑΣΘΗ ΠΛΕΟΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΕΞ ΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ

Link to comment
Share on other sites

parist43, 1 στα 13 τακτικά μέλη είναι. Δεν νομίζω να έχει η ψήφος του μεγαλύτερη ισχύ από τους άλλους ώστε να είναι θέση κλειδί.

Άλλωστε εκεί είναι ως άτομο και επιστήμων και όχι σαν μητροπολίτης.

 

Τώρα για το νόημα της παλαιάς διαθήκης, δεν μπορώ αλλά και δεν έχω την διάθεση/όρεξη να ψάξω να βρω τι λέει πίσω από τα λόγια.

Link to comment
Share on other sites

ξαναλεω, δεν ειναι στη θεση αυτη ως "μητροπολιτης" αλλα ως επιστημονας - την δε επιστημονικη του επαρκεια δεν εχει τολμησει να την αμφισβητησει κανεις στην Ελλαδα.

 

και ακομη κι εγω που (λεω για τριτη φορα), δεν πιστευω σε καμμια "αλληγορια", κοσμογονια και λοιπή ανοησια εκ δογματικων θρησκειων προερχομενη, δεν μπορω να αμφισβητησω καποιον μονο και μονο επειδη εχει μεταφυσικες ανησυχιες που τον οδηγησαν στο να χειροτονηθει (αφού σαν επιστημονας εφτασε εκει που λιγοι φτανουν)

 

επισης καλο θα ηταν να μην κρινουμε με γενικευσεις, δηλαδη επειδη εχουμε μια εικονα των δεσποταδων συγκεκριμενη, να θεωρουμε οτι ειναι ολοι ετσι, γιατι τοτε χανουμε το δικαιωμα να μιλαμε για μηχανικους καλους και κακους κλπ

 

δεν θελω να κανω εδω τον υπερασπιστη κανενός δεσποτη (οσοι με ξερουν θα γελανε τωρα) αλλα θα ηταν χρησιμο να κανετε μια μικρη ερευνα για το ατομο και τις αποψεις του ωστε να καθησυχασετε. Επισης, ρωτηστε (οπως κι εγω αφου τον γνωρισα) τη γνωμη των γιατρων σας (τον ξερουν οι περισσοτεροι).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε parist43 προσωπικά ΔΕΝ με ενδιαφέρει

να το κατανοήσω-απο την φιλοσοφική πλευρά του

 

Δεν τον γνωρίζω αλλά και εγώ πιστεύω οτι

δεν ειναι στη θεση αυτη ως "μητροπολιτης" αλλα ως επιστημονας

και δεν με ενδιαφέρει αν είναι Δεσπότης ή ...Παναγιώτης

 

ειναι ένα θεματάκι αυτό που λέει ο achille για την βιοτεχνολογία πχ αλλά πιστεύω οτι θα συμμετέχει στις αποφάσεις με την επιστημονική του ιδιότητα εκεί λόγω της οποίας επιλέχθηκε να συμμετάσχει όπως συμφωνήσαμε οι περισσότεροι

 

Για το θέμα της έρευνας ,ΠΟΛΛΑ δεν πάνε καλά και κάποια πάνε ανέλπιστα καλά δεδομένου των συνθηκών (όπως σε όλους τους τομεις της χώρας ...) αλλά αυτό δεν είναι μέσα σε αυτά κατα την γνώμη μου

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, από τα πτυχία που έχει, δικαιολογείται η θέση του ως μέλος.

 

Ίσως να είναι και καλό, από την άποψη ότι σε θέματα γενετικής θα εκφράσει και την αντίθετη άποψη και θα κοντρολάρει λίγο την κατάσταση, αντί να πάμε να κλωνοποιήσουμε τα πάντα.

 

Βέβαια, ίσως να υπήρχαν και άλλοι με τα ίδια προσόντα και χωρίς να είναι Μητροπολίτες, αλλά σίγουρα είναι, βάση σπουδών, αξιολογότατος.

 

Πάντως, μου κάνει εντύπωση που ένας άνθρωπος της επιστήμης στρέφεται τόσο πολύ στη θρησκεία, διότι συνήθως όσο πιο πολύ ψάχνεις, τόσες πιο πολλές απαντήσεις βρίσκεις και άνθρωποι σαν και αυτόν θα περίμενα να έχουν άλλη αντίληψη για τον κόσμο, τους φυσικούς νόμους και όχι να εναποθέτουν τα πάντα στο Θεό (την εύκολη λύση...)

Link to comment
Share on other sites

ίσως τελικά η θρησκευτικότητα να μην έχει σχέση με την λογική(που ανατομικά εδράζεται στον "νεοφλοιό" του ανθρωπ εγκεφάλου).Εχω ακούσει ότι υπάρχει ειδικό κέντρο στον εγκέφαλο -θρησκευτικότητας-και οσο πιο ανεπτυγμένο είναι τοσο πιο θρησκευτικό είναι το ατομο

οπότε το πράγμα εξηγείται o μητροπολίτης αυτός έχει ανεπτυγμένο νεοφλοιο και ανεπτυγμένο θρησκευτικό κεντρο του εγκεφάλου.

(ασχετο:αν ξαναξεκινούσα απο την αρχή θα σπούδαζα βιολογία-ανατομία-οικολογία)

Link to comment
Share on other sites

συνήθως όσο πιο πολύ ψάχνεις, τόσες πιο πολλές απαντήσεις βρίσκεις

 

αποψή σου φίλε μου αυτο.

 

εγώ θεωρώ πώς όσο ψάχνεις, δημιουργούνται πιο πολλά ερωτήματα...

 

αν διαβάσεις λίγο ιστορία των επιστημών θα δεις πώς επιστήμονες συνήθως πολεμάγαν πιο λυσσαλέα τις νέες εφευρέσεις ή θεωρίες άλλων επιστημόνων, αφού αυτές ερχονταν σε αντίθεση με τις δικές τους, αποδεδειγμένες θεωρίες.

 

και στην επιστήμη υπάρχει δογματισμος και ιδεοληψια. και πολλες φορες το νεο αντιμετωπιζεται με χλευη. μεχρι που αποδεικνυεται κατι, και προχωραμε. Μονο που παμπολλες φορες θεωριες αποδειχτηκαν και μετα καταριφθηκαν για να αντικατασταθουν απο νεες θεωριες κλπ κλπ

 

αυτο σημαινει προοδος - και η εξελιξη ειναι συνηφασμενη με την επιστημη.

 

καποιος που ακριβως το εχει ψαξει πολυ περισσοτερο απο εμενα και εσενα, για παραδειγμα στον τομεα της βιολογιας (οπου το μυστηριο της ζωης ειναι κυριαρχο), μπορει να βρηκε την ηρεμια του και τις απαντησεις του σαν ανθρωπος και σαν επιστημονας, ως προς την πηγη ολων αυτων, στην θεωρια μιας ανωτερης δημιουργικης δυναμης. Γιατι θρησκεια, και μαλιστα χριστιανισμος δεν ειναι χριστουλης, θεουλης και αγιο πνευμα, και αυτα που καταλαβαινουν οι παπαδες στην ελλαδα. υπαρχει σοβαρη φιλοσοφια και θεολογια απο πισω η οποια σε πολλες περιπτωσεις θα μπορουσε να αντιμετωπιστει και σαν "complimentary" μιας επιστημονικης θεωρησης των πραγματων.

 

τα παραπανω προσωπικη μου αποψη βεβαιως, γιατι δεν μπορω να ξερω τι και πως τα σκεφτεται ο Νικολαος.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.