Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώστης εντός της απόστασης των 2,50 μ (οικισμός<2000 κ.)


lyvas

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι θα ήθελα να μου πείτε αν μπορώ να έχω εξώστη εντος της απόστασης των 2.50μ η της απόστασης Δ. Έχω την εντύπωση οτι μπορώ να αφήσω μέχρι 1μ πλάτος αλλά δεν είμαι σίγουρος. Το κτισμα θα ανεγερθεί σε οικισμό(εντός). Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

δεν επιτρέπεται αν και ενα σχεδιαγραμμα θα ήταν ποιο κατατοπιστικό στο πως είναι η οικοδομή μέσα στο οικόπεδο.

 

Εχε υποψιν σου ομως την εγκύκλιο 2690/87 αρθρο 9 που λέει οτι "Για την κατασκευή εξωστών στους ακαλύπτους χώρους του οικοπέδου ελέγχεται η τήρηση της απόστασης Δ από το άκρο του εξώστη, μόνο ως προς το όριο το απέναντι από την όψη του κτιρίου απο την οποία προεξέχει ο εξώστης."

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αυτό με τους οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων για το 1μ ισχύει και για απόσταση Δ και για τα 2.50μ; Ο οικισμός είναι κάτω των 2000 κατοίκων.

Link to comment
Share on other sites

Τα 2.50μ δηλαδή δεν είναι η απόσταση από τα όρια? Είναι η απόσταση μεταξύ των κτισμάτων?

Για τα όρια μπορείς σίγουρα. Για μεταξύ των κτισμάτων δεν μου έτυχε.

 

'Αρθρο 5 : Γενικοί όροι δόμησης

"3. Σύστημα δόμησης. Το κτίριο τοποθετείται ελεύθερα μέσα στο οικόπεδο. Όπου το κτίριο δεν εφάπτεται με τα πλάγια και πίσω όρια του οικοπέδου, αφήνεται απόσταση αυτή τουλάχιστον 2.50μ. Μέσα στην απόσταση αυτή επιτρέπεται η κατασκευή εξωστών πλάτους μέχρι ένα (1.00) μέτρο. Η απόσταση μεταξύ ανεξαρτήτων κτιρίων μέσα στο ίδιο οικόπεδο ορίζεται σε 2.50 μέτρα τουλάχιστον"

 

ilias, στους οικισμούς κάτω των 2000, δεν έχει εφαρμογή το άρθρο για χαμηλά κτίρια, αφού το μέγιστο ύψος είναι 7.50

 

Στα χαμηλά κτίρια, κατά ΓΟΚ, μπορείς να εισέλθεις μέσα στην απόσταση Δ=2,50μ μέχρι 40εκ.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί μπορείς, όπως γράφει και το άρθρο που παρέθεσα.

 

 

Edit: Εχω προσθέσει το ΦΕΚ181/Δ στα downloads. Θα το βρείτε εδώ μετά την έγκριση των διαχειριστών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.