Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση αλληλοεπικάλυψης Polyline


Recommended Posts

Έχουμε και λέμε

Για το autocad που το κατέχω είναι να κάνουμε χρήση της εντολής cycle on , off .Δεν θυμάμαι αν βρίσκεται στο μενού, εγώ κρατάω πατημένο το CTRL και πάω με το ποντίκι και σημαδεύω τις δυο ή περισσότερες γραμμές που επικαλύπτονται και κάνω αριστερό κλικ, μετά αφήνω το CTRL. Τώρα με κάθε αριστερό κλικ μαρκάρουμε και διαφορετική γραμμή και εφόσον βρούμε την επιθυμητή πατάμε δεξί κλικ

Πιστεύω να ήμουν κατανοητός

Link to comment
Share on other sites

chris the trik

ο τρόπος αυτός με cycle δεν με βοηθά γιατί

 

α) δεν μου δείχνει "αυτόματα" αν υπάρχει επικάλυψη ή γενικά intersection

β) πρέπει να κάνω zoom σε κάθε γωνία της Polyline και είναι αυτό ακριβώς που θέλω να γλιτώσω (είναι πάρα μα πάρα πολλές)

 

thanks anyway!

 

διευκρίνηση:

αν υπάρχει επικάλυψη σε δύο polyline τότε αυτή είναι σε τμήμα τους και όχι το η μία πάνω στην άλλη 100%

οπότε ζητώ τρόπο να γλιτώσω το zoom σε κάθε γωνία της polyline όπου και φαίνεται η πιθανή ελληλοεπικάλυψη βλ. σχήμα

Link to comment
Share on other sites

το clean up διαγράφει διπλές γραμμές και με επιλογή απλοποιεί Polylines και διάφορα άλλα εργαλεία για απλούστευση και εκκαθάριση του σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.