Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθωτός και ελεύθερος επαγγελματίας συγχρόνως;


iosa

Recommended Posts

Μπόρει να κάνω και λάθος αλλά νόμιζω ότι το άρθρο 31 λέιε ακρίβως το ανίθετο. Με σύμφωνη γνώμη του υπηρεσίακου συμβούλιου (για τους δήμους) μπόρει να δουλεψέι. Οχι εμπόρια, όχι να ανόιξει μαγαζί να πουλάει παπούτσια, αλλά μπόρει να βγάλει άδειες. Πιθανώς ούτε τον κατασκευαστή μπορεί να κάνει και προφανώς δεν μπορεί να πάρει δημοσια έργα. Δεν έιμαι 100% σίγουρος άλλα έτσι το ερμηνεύω. Σε παλιότερους, πριν το 1993 ισχύει σίγουρα πάντως ότι με σύμφωνη γνωμη υπηρεσίακου συμβουλίου μπόρεις να δουλέψεις και έξω σαν μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ειμαι νεος ηλεκτρολογος μηχανικος, μολις γραφτηκα στο ΤΕΕ και πληρωσα και τις πρωτες εισφορες του ΤΣΜΕΔΕ μεχρι 30/6/2010. Επειδη ειμαι ανεργος πληρωσα ως ελευθερος επαγγελματιας (αν και δεν εχω κανει ακομα εναρξη στην εφορια). Η απορια μου ειναι:

 

Σε περιπτωση που με προσλαβει τωρα μια εταιρεια ως μισθωτο τι γινεται με το ποσο που εχω πληρωσει μεχρι κ 30/6/2010?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να κάνω παιδιά μια σχετική ερωτηση?Πρακτικά πόσο ευκολο είναι να δουλευεις σε μια εταιριά και να βγάζεις και μελέτες?Σαν μηχανολόγος μηχανικός δεν θα πρέπει να καταθέτεις τις μελέτες που βγάζει εσύ κτλ?Μπορείς να έχεις ένα γραφείο όπου θα βρίσκεται μια γραμματέας όσο εσύ θα είσαι πχ στην μισθωτή σου εργασία?Γιατί χωρίς γραφείο και λίγη διαφήμηση μόνο απο τους γνωστούς γίνεται?Μάλλον όχι

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικα το βλεπω παρα πολυ δυσκολο. Δηλαδη βαρας 10ωρο σε εργοταξιο πχ και μετα γυρνας σπιτι και κανεις την μελετη του κυριου ταδε? Εξαρταται τις αντοχες του καθενος και τη ζωη που θελεις να κανεις

Link to comment
Share on other sites

Απλα ρωτάω αν είναι κατι που το κάνεις παραλληλα με το άλλο. Φυσικά να κάνεις και τα δύο συγχρόνος δεν γίνεται αλλα το να κάνεις και μια δυο μελέτες το μήνα αν εχεις κάτι το σταθερό δεν νομίζω ότι είναι και άσχημο έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.