Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μονοσωλήνιο σύστημα - κατακόρυφο διάγραμμα


agoratos56

Recommended Posts

Καλη χρονια σας ευχομαι ολους...εχω και το εξης προβλημα...επελεξα μονοσωλινιο συστημα και δε ξερω πως γινεται το κατακορυφο διαγραμμα...με μπερδεψε λιγο....αμα ηταν ευκολο να μου εξηγησει καποιος η να μου δωσει καποιο link με παραδειγμα υπολογισμου μονοσωλινιου συστηματος να καταλαβω θα ημουν υποχρεομενος

 

καποιος να μου απαντησει αμα ξερει γιατι δε μπορω να κανω τη εργασια και δε θα περασω το μαθημα και εχω λιγοτερο απο μια βδομαδα....ευχαριστω

παιδια απαντηστε μου καποιος ...αν γινετε και φοιτητης να μου πει αμα εχει το μαθημα περασει γιατι δε με βλεπω καλα

Link to comment
Share on other sites

φιλε σε ευχαριστω...αυτο ειναι μονοσωλινιο αλλα εχει πολλους κλαδους απο οτι ειδα για καθε οποφο...καπως ετσι το εκανα αλλα δε καταλαβα αυτα τα 2.1 2.2 .23... γιατι τα βαζουμε..;

Link to comment
Share on other sites

Το διάγραμμα το έβαλα για να πάρεις μια ιδέα πώς να (ξεκινήσεις) να κάνεις το δικό σου. Γι' αυτό και έκοψα το Λέβητα από κάτω. Εννοείται πως θα χρησιμοποιήσεις στοιχεία της μελέτης σου (που εσύ θεωρείς απαραίτητα) για να το εμπλουτίσεις, να είναι κατανοητό και να συμβαδίζει με τις κατόψεις σου.

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

ναι φίλε μου ...το 2.1 2.2 είναι οι κλάδοι που υπάρχουν στο διαμέρισμα δεν είπα ότι θα το κάνω ίδιο... άπλα ρωτάω για να το κάνω όσο πιο καλα μπορώ..εγώ έχω για κάθε διαμέρισμα και ένα κλάδο από 5 σωματα που είναι το μέγιστο για μονοσωληνιο...

Link to comment
Share on other sites

ναι φίλε μου ...το 2.1 2.2 είναι οι κλάδοι που υπάρχουν στο διαμέρισμα δεν είπα ότι θα το κάνω ίδιο...

Σου είπα, αν δε καταλαβαίνεις συμβολισμούς, μη τους χρησιμοποιεις (ca veut dire, δεν ειναι αυτό που λες)

άπλα ρωτάω για να το κάνω όσο πιο καλα μπορώ..

Στο στάδιο που είσαι προβλέπονται τα λάθη

εγώ έχω για κάθε διαμέρισμα και ένα κλάδο από 5 σωματα που είναι το μέγιστο για μονοσωληνιο...

Το μέγιστο?

Πάνω από τρια δε βάζω ποτέ, μια φορά έβαλα 4 και τα 3 τελευταία ήταν σε WC

Το συνολικό φορτίο κυκλώματος πόσο είναι?

 

Έχεις πολύ δρόμο να κατανοήσεις το μονοσωλήνιο, μη βιάζεσαι

Link to comment
Share on other sites

δε βιάζομαι φίλε...για την άσκηση το έκανα με πέντε γιατί ο καθηγητής είπε μέχρι 5 και αφού είναι για εργασία την κάνω όσο πιο κατανοητή είναι σε μένα...έχω τρεις ορόφους με δυο διαμερίσματα που έχουν μια σαλονοκουζινα το ένα μονό ένα δωμάτιο το άλλο δυο με δυο μπάνια και μου βγηκανε κάπου στις 30.000 kcal/h περίπου...δε είπα ακόμα στην αρχή είμαι γι αυτό ρωτάω..

Link to comment
Share on other sites

γιατί θές να βάζεις σε μια γραμμή περισσότερα απο ένα σώμα?ορθότερο κατα εμέ είναι τα σώματα να μπαίνουν 1-1 με σπάνια περίπτωση ένα πολύ μικρό σώμα κοντά στον συλλέκτη προσαγωγής να το παίρνω με ένα ακόμα για να μην πήγαίνει το νερό στην πιο άνετη διαδρομή!

 

Παύλο είσαι πολύ ωραίος!έλα στα Ιωάννινα να κάνουμε business μαζί!χιχιχιχιχ!

 

και όπως σου λέει και ο Slalom θέλεις πολύ καιρό να κατανοήσεις μονοσωλήνιο και δισωλήνιο!μην βιάζεσαι!απλά ότι κάνεις πάνω σε αυτά κάντο με μεράκι και όχι απλά σαν εργασία!αυτή είναι η δουλειά μας!παίξε με αυτοματισμούς πάνω στην εργασία σου, με κλάδους κτλ κτλ!

 

ένα σχεδιάκι πιο απλό απο εμένα!

 

screenhunter02jan081109.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.