Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοηθήματα νέου Τοπογράφου


Recommended Posts

Το νέο μέλος σας εύχομαι η νέα χρονιά να είναι ξεχωριστή για τον καθένα σας με υγεία, ευτυχία και πολλή πολλή δουλειά!

 

Ως νέο μέλος καθώς και ως φρεσκοπτυχιούχος τοπογράφος, θα ήθελα μια μικρή βοήθεια προσαρμογής, γενικής και ειδικής!

 

Αρχικά, επειδή δε γνωρίζω αρκετά από φόρουμ, οτιδήποτε θέλω να ανεβάσω είτε ερωτήσεις (κυρίως ερωτήσεις-απορίες) είτε σχόλια, τα γράφω στο "new thread";

Και δεύτερο, θέλω μέχρι να ασκήσω το επάγγελμα του τοπογράφου να εγκλιματιστώ λίγο ειδικότερα με το αντικείμενο... Έχω βρει τη νομοθεσία (που αφορά όλους τους μηχανικούς αυτού του είδους) και από μια πολύ συμπαθητική υπάλληλο της Πολεοδομίας κάποια βασικά στοιχεία, που ομολογουμένως περισσότερο με μπέρδεψαν παρά με βοήθησαν! Ωστόσο, ψάχνω για κάτι πιο συγεκριμένο, όπως για παράδειγμα τι συνημμένα-δικαιολογητικά (έγγραφα, αιτήσεις, τοπογραφικά α' κλίμακας, κλπ) προσκομώ στο δασαρχείο ή στην αρχαιολογία και σε ποιες περιπτώσεις; Ή οτιδήποτε άλλο θα μου χρειαστεί και δεν είμαι σε θέση λόγω απειρίας να το σκεφτώ...Μπορώ να τα βρω αυτά κάπου συγκεντρωμένα; Κάτι σαν οδηγό-βοήθημα για αρχάριους-άπειρους;;;

Δε θέλω ότι χρειάζεται κάποιος για μια νέα επιχείρηση, απλώς τα βασικά ώστε να μπορώ να "κρατηθώ" ως νέος υπάλληλος σε ένα γραφείο...

Link to comment
Share on other sites

καλή χρονιά και καλή αρχή

αν αφιερώσεις χρόνο στο φόρουμ θα βρείς απαντήσεις για πολλά,οι κατηγορίες που έχουν δημιουργηθεί και τα θέματα downlods καλύπτουν από τα πολύ βασικά ως και πολύ εξειδικευμένα θέματα

κάθε αρχή και δύσκολη βέβαια,αλλά το φόρουμ είναι σημαντική βοήθεια

για κάθε ειδικό θέμα να είσαι σίγουρη ότι θα βρείς υποστήριξη εδώ

οργάνωσου και σιγά-σιγά όχι μόνο θα μπορείς να σταθείς ως υπάλληλος αλλά θα μπορείς να δουλέψεις και αυτόνομα

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

συγκεντρωμένα οπως τα ζητας ,οχι ,δεν υπαρχουν πουθενα.

καθε περίπτωση ειναι ξεχωριστη.θα την ψαχνεις αρκετα και θα ρωτάς.

αλλά και να μην επαναπαυεσαι καθοσον και αντικρουομενες αποψεις μπορει να υπάρχουν

και λαθος απαντήσεις μπορει να σου δωσουν.(εδω μπορει να πάρεις εγγραφη πχ βεβαίωση

απο καποια πολεοδομία οτι ενα οικόπεδο ειναι οικοδομήσιμο και μετα απο καποιο χρόνο

να αποφανθή το ΣΤΕ οτι δεν είναι.

για υπάλληλος δεν χρειάζεται να ξερεις πολλά,μην αγχώνεσαι,θα ρωτας το αφεντικό.

κατα τα άλλα ισχύει το ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή! Θα ήταν πολύ χρήσιμο πάντως, να αναζητήσεις εργασία σε ένα τεχνικό γραφείο τοπογραφικών μελετών. Μέσα από την δουλειά και με την καθοδήγηση ενός τρίτου, θα μάθεις πράγματα που μόνη σου θα κατανάλωνες πολύυυυ χρόνο και ακόμα περισσότερο κόπο συνοδευόμενο με ανασφάλεια, για να μάθεις.

Link to comment
Share on other sites

Στην ιστοσελίδα του τεχνικού επιμελητηρίου μπορείς να κατεβάσεις τον οδηγό για νέους μηχανικούς.Τα περισσότερα θα τα μάθεις στην πράξη.Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.