Jump to content

THEFHMMY

Members
  • Posts

    23
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by THEFHMMY

  1. Καλημέρα, Σύμφωνα με την 71/88, πυροδιαμέρισμα είναι π.χ. τμήμα κτιρίου που περικλείεται ερμητικά από δομικά στοιχεία με προκαθοριζόμενο κατά περίπτωση δείκτη πυραντίστασης. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποιος άλλος δομικός περιορισμός; Δηλαδή π.χ. θα μπορούσα να κάνω πυροδιαμέρισμα με πυράντοχα πάνελ ή με πυράντοχες γυψοσανίδες (αν υπάρχουν); Επίσης, μήπως γνωρίζει κάποιος μέχρι τι Δ.Π. μπορεί να έχει ένα πάνελ πολυουρεθάνης;
  2. Το πρότυπο αυτό είναι ελεύθερο ή χρειάζεται αγορά;
  3. Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου, αλλά ο πίνακας αυτός δείχνει απλά την παροχή νερού συναρτήσει της διαμέτρου του σωλήνα και της ταχύτητας του νερού. Δείχνει για ταχύτητες μέχρι 3m/s αλλά δεν νομίζω να είναι αυτό το όριο, ούτε είναι κάτι επίσημο θεωρώ.
  4. Με προβληματίζει η ταχύτητα γιατί πιστεύω πως μετά από ένα σημείο θα υπάρχουν ταλαντώσεις, έντονος θόρυβος κλπ. Οπότε λογικά θα υπάρχει κάποιο όριο.. Έχω μικρή εμπειρία σε αυτό το αντικείμενο κι εγώ. Έψαξα στην ΤΟΤΕΕ.. δεν έχω πρόσβαση σε κάποιο πρότυπο δυστυχώς. Γι αυτό απευθύνθηκα εδώ μήπως κάποιος πιο έμπειρος γνωρίζει.
  5. Συγκεκριμενα για ΜΥΠΔ ρωτάω, απλα δε βρίσκω κατι στην ΤΟΤΕΕ σχετικά με το όριο της ταχύτητας στο δίκτυο.
  6. Υπάρχει κάποιος κανονισμός που να το αναφέρει επίσημα?
  7. Πολύ ενδιαφέροντα τα προαναφερθέντα, από τα οποία μου δημιουργήθηκε η εξής απορία. Μέχρι ποια ταχύτητα νερού επιτρέπεται να διαρρέεται ένας σωλήνας; Εξαρτάται και από την διάμετρο ή είναι στάνταρ για όλες τις διαμέτρους;
  8. Διάβασα την ΤΟΤΕΕ, ωστόσο μου δημιουργούνται αρκετές απορίες. Υπάρχει κάποιος που να έχει μια ολοκληρωμένη μελέτη για ΜΥΠΔ και για Sprinkler με αναλυτικούς υπολογισμούς ώστε να έχουμε έναν καλό μπούσουλα? Ή εναλλακτικά να μπορεί να παραδώσει κάποιο μάθημα? Καταλαβαίνω βέβαια ότι κάποιος δύσκολα θα μοιραζόταν τέτοια δουλειά, οπότε αν νομίζει κάποιος ότι θα μπορούσε να με βοηθήσει θα πρότεινα να μου στείλει ένα μήνυμα inbox για να συνεννοηθούμε και για τα περαιτέρω..
  9. Σημαντική παράλειψή μου! Μιλάμε για βιομηχανία.. Ναι το γνωρίζω για το σύστημα ψύξης. Ειδικά για ανιχνευτές εκρηκτικών έψαχνα τι ισχύει..
  10. Όχι, απλά ψάχνω τι μέτρα πρέπει να πάρω. Κατέληξα στο ότι χρειάζονται ανιχνευτές εκρηκτικών σε κλειστούς χώρους βάσει 136860, αλλά δε βρήκα κάτι σχετικό για τους υπαίθριους χώρους που υπάρχει η δεξαμενή.. Γι' αυτό ρώτησα, μήπως κάποιος πιο έμπειρος μπορεί να με κατατοπίσει..
  11. Καλησπέρα, Σε νέα εγκατάσταση έχω ένα μηχάνημα που λειτουργεί με υγραέριο και βρίσκεται σε έναν κλειστό χώρο. Το υγραέριο το παίρνει από υπαίθρια δεξαμενή. Ερωτήσεις: 1) Απαιτείται ανιχνευτής εκρηκτικών μιγμάτων μέσα σε αυτόν τον κλειστό χώρο; 2) Απαιτείται ανιχνευτής εκρηκτικών μιγμάτων στην υπαίθρια δεξαμενή; Στον κανονισμό του υγραερίου δε βρήκα κάτι σχετικό... εκτός και αν δε το πρόσεξα καλά... Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα την βοήθειά σας!
  12. Καλησπέρα, Θέλω να προσθέσω σε μια βιομηχανία έναν οικίσκο λεβητοστασίου εκτός του βασικού κτιρίου καθώς και ένα έξτρα υπόστεγο. Η οικοδομική άδεια είναι του 22. Η μελέτη παθητικής θα γίνει με 41/18 και συγκεκριμένα με το άρθρο 9 της βιομηχανίας ή με κάποιο άλλο άρθρο; Στο ίδιο παράδειγμα αν τα κατάλαβα σωστά, η ενεργητική θα μελετηθεί με την 136860. Σωστά;
  13. 1) Οι πυροσβεστικές διατάξεις πλην των 14/2014 και 15/2014 χρησιμοποιούνται ΜΟΝΟ για χώρους με οικ. άδεια πριν τις 17/2/1989. Ερωτήσεις: Για οικ. άδεια πριν τις 17/2/1989, αυτές οι πυροσβεστικές διατάξεις χρησιμοποιούνται μόνο για την ενεργητική μελέτη? Ενώ για την παθητική χρησιμοποιείται η 136860? Τότε οι πυροσβεστικές διατάξεις γιατί έχουν και δείκτες πυραντίστασης δομικών στοιχείων κλπ.; Μήπως χρησιμοποιούνται για την ενεργητική αλλά και για την παθητική μελέτη για χώρους πριν το 1989; 2) Η Κοινή Υπουργική Απόφαση Φ 15/οικ.1589/104/2006 - ΦΕΚ Β-90/30-1-2006, πότε χρησιμοποιείται χρονολογικά; Π.χ. : Για μια αποθήκη εύφλεκτων με οικ. άδεια το 2005, η παθητική θα γίνει με την 71/88, ενώ η ενεργητική θα γίνει με την 71/88 ή την 1589? και γιατί? Προσωπική γνώμη: Πιστεύω θα γίνει με την 1589 γιατί σύμφωνα με τον ν.3325/2005 συμπεριλαμβάνει τα εύφλεκτα. Αν δεν τα συμπεριελάμβανε, τότε θα γινόταν με την 71/88 (Όπως π.χ. θα συνέβαινε για ένα ΚΑΔ του 2005). Σωστά? Και για να συνεχίσω το σκεπτικό του ερωτήματος... Αν έχω αποθήκη εύφλεκτων και ένα κτίριο γραφείων κολλητά με την αποθήκη (έχουν μόνο ένα κοινό ντουβάρι), με οικ. άδεια το 2005 και για τα δύο. Τότε, η παθητική θα γίνει με 71/88. Η ενεργητική της αποθήκης με την 1589 και η ενεργητική των γραφείων με την 71/88. Σωστά?
  14. Ωραία. Οπότε αυτή είναι η μόνη πυροσβεστική διάταξη που έχει εφαρμογή και πριν και μετά από το 1989 ή υπάρχει και κάποια άλλη; Ουσιαστικά θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιος κανόνας ή νόμος που να καθορίζει σε ποιες περιπτώσεις χρονολογικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάθε πυροσβεστική διάταξη.
  15. Σε ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά!
  16. Καλημέρα, Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Ωστόσο, αναφέρεται κάπου, σε κάποιο νόμο ίσως, ό,τι οι πυροσβεστικές διατάξεις χρησιμοποιούνται μόνο για πριν τις17/2/89? π.χ. η ΠΔ 15/2014 δε χρησιμοποιείται και μετά το 1989 για τα μόνιμα συστήματα;
  17. Καλησπέρα, Σχετικά με τον υπολογισμό των sprinkler, μπορώ να τον κάνω μόνο με υπολογιστικό πρόγραμμα; Θα μπορούσε να γίνει μέσω του τεύχους της ΤΟΤΕΕ ή έχει να κάνει και με ποια διάταξη ή διάταγμα χρησιμοποιούμε; Εναλλακτικά υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος; Κάποιο υπόδειγμα ίσως;
  18. Καλησπέρα, Θα ήθελα κάποιες διευκρινίσεις σχετικά με την χρήση των πυροσβεστικών διατάξεων. Εγώ απ' ότι έχω καταλάβει, οι πυροσβεστικές διατάξεις χρησιμοποιούνται μόνο για την μελέτη ενεργητικής πυροπροστασίας σε κτίρια, βιομηχανίες κλπ με έτος κατασκευής πριν το 1988. Σωστά? 1) Το πρώτο ερώτημα είναι αν αυτό ισχύει για όλες τις ΠΔ, γιατί απ' ότι έχω δει στο πεδίο εφαρμογής τους δεν αναφέρεται κάποια χρονολογία ή κάτι που μπορεί να με κατατοπίσει... 2) Σε συνέχεια του πρώτου ερωτήματος π.χ. για ένα κέντρο αποθήκευσης και διανομής (ΚΑΔ) με έτος κατασκευής στο διάστημα 1988-2018, ποια διάταξη θα χρησιμοποιήσω για την μελέτη ενεργητική πυροπροστασίας; Θα πάω με το 71/88 ή με κάποια πυροσβεστική διάταξη;
  19. Ωραία, ευχαριστώ. Άρα επιτρέπεται να βάλω διεύθυνση κατοικίας;
  20. Σε αυτή την περίπτωση στην διεύθυνση και στα στοιχεία επικοινωνίας πρέπει να βάλω προσωπικά μου ή της εταιρείας; Ένα πρόβλημα που προκύπτει είναι ότι επειδή δεν έχω κάνει έναρξη, δεν έχω άλλη διεύθυνση εργασίας πέρα από αυτήν της εταιρείας στην οποία εργάζομαι.
  21. Καλημέρα, Είμαι διπλωματούχος ηλεκτρολόγος μηχανικός και απ' ότι ξέρω μπορώ να κάνω μελέτη φυσικού αερίου. Έχω άδεια άσκησης επαγγέλματος από το ΤΕΕ. Από νομικής φύσεως απαιτείται κάτι άλλο ώστε να μπορώ να κάνω την μελέτη; Κάποιος με είπε π.χ. για βεβαίωση αναγγελίας...
  22. Καλησπέρα, Είμαι νέος μηχανικός και εργάζομαι σε μια ΑΕ ως μισθωτός χωρίς να έχω κάνει έναρξη ελ. επαγγελματία. Συνεπώς τις μελέτες θα τις κάνω εγώ, αλλά θα φορολογείται η ΑΕ. Σύμφωνα με τα προηγούμενα σχόλια που διάβασα στο topic δεν απαιτείται να βάλω το ΑΦΜ/ΔΟΥ στην σφραγίδα με την οποία θα σφραγίζω τα σχέδια/μελέτες, σωστά;
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.