Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία στο εξωτερικό και ΤΣΜΕΔΕ


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Πρόκειται να εργαστώ σε χώρα του εξωτερικού εκτός ΕΕ. Γνωρίζετε αν το ταμείο υγείας του ΤΣΜΕΔΕ καλύπτει υγειονομική και φαρμακευτική περίθαλψη στους μηχανικούς που εργάζονται σε τρίτες χώρες;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση χωρις να ειμαι σίγουρος πως η υγιειονομική περίθαλψη θα παρέχεται από αντίστοιχο φορέα της χώρας όπου θα δουλεύεις... Ως εκ τούτου θα πρέπει να εγγραφείς και στον ασφαλιστικό φορέα της εν λόγω χώρας και να διακόψεις την υγιειονομική περίθαλψη του ΤΣΜΕΔΕ αν κατι τέτοιο προβλέπεται...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να βγάλεις την Ευρωπαϊκή Κάρτα του ΤΣΜΕΔΕ (αχρείαστη να είναι!). Εκτός αν πας Ασία ή Αφρική.... Εκεί δεν ισχύει.

 

 

 

Ευρωπαική Κάρτα Κλάδου Υγείας

 

 

----> ΟΚ... τώρα είδα πως μιλάς για τρίτες χώρες..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας,

 

θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι εάν γνωρίζετε.

 

Εδώ και 2 χρονια βρίσκομαι στην Γερμανία και είμαι ασφαλισμένος συνταξιοδοτικά αλλα και υγειονομικά στους γερμανικούς φορείς.

Παράλληλα είχα δώσει εξετάσεις στο TEE και με ασφάλισαν και στο ΤΣΜΕΔΕ, από όπου έρχονται συνεχώς λογαριασμοί να πληρώσω.

 

έχω 2 ερωτήσεις:

 

1) Μπορώ να πληρώνω το ΤΣΜΕΔΕ και να με καλύπτει υγειονομικά στην Γερμανία όπου θα εργάζομαι σε κάποιον εργοδότη? Με ενδιαφέρει ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΑ κύριος. θέλω να πληρώνω όλο το πακέτο στο ΤΣΜΕΔΕ και για συντάξιμα. Παράλληλα θα πληρώνω μονο "συναταξιμα" στην γερμανία. Αλλα δεν γνωρίζω αν με καλύπτει.

 

2) Μπορώ να ξεγραφτώ και να μην πληρώσω αναδρομικά, (πριν 2 χρονια) αν αποδείξω ότι ήμουν εδώ ασφαλισμένος?

 

Ρώτησα στην γερμανία και ούτε το Τσμεδε δεν ξέρουν αυτοί....

την ελλάδα πήρα τηλεφωνα και δεν το γνώριζαν...η μου έλεγαν μάλλον γίνετε .....

gnoriszei κάποιος εδώ?

 

με φιλικούς χαιρετισμούς

Σώτος - fanta_m5

 

Παρατήρηση: Τα greeklish απαγορεύονται. Μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε αυτό.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, petsagouris

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

καλησπέρα, 

 

Αποφοίτησα εδώ και 2 χρόνια από το πολυτεχνείο αλλά ακόμη δεν έχω γραφτεί στο ΤΕΕ ή στο ΤΣΜΕΔΕ.

Εδώ και λίγους μήνες εργάζομαι στην Ισπανία (όχι σαν μηχανικός).

Από την εργασία μου δεν μου προσφέρεται ασφάλιση ή περίθαλψη, καθώς όλοι εδώ δουλεύουν με το καθεστώς του "freelance" (το αντίστοιχο "μπλοκάκι")

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να γραφτώ στο ΤΕΕ και στο ΤΣΜΕΔΕ (πληρώνοντας κανονικά τις εισφορές) χωρίς να κάνω έναρξη στην Ελλάδα, και να κάνω έναρξη στην Ισπανία ως freelance, φυσικά όχι σαν μηχανικός καθώς η άδεια σκήσεως επαγγέλματος δεν αναγνωρίζεται εδώ.

 

Έτσι θα έχω ασφάλεια και σύνταξη από την Ελλάδα, αλλά θα έχω επαγγελματικό ΑΦΜ και θα πληρώνω φόρους στην Ισπανία.

 

Ξέρεις κανείς άμα γίνεται ή αν υπάρχει κάποιος άλλος πιο ενδεδειγμένος τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω αν κάνεις έναρξη στην Ισπανία είσαι υποχρεωμένος να γραφτείς στο αντίστοιχο "ΤΕΒΕ"  Régimen Especial de Trabajadores Autónomos

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή λες ότι θα έχω ασφάλιση στην Ισπανία σε περίπτωση που κάνω έναρξη σαν ελεύθερος επαγγελματίας;;

απλά αντί να είμαι στο αντίστοιχο ΤΣΜΕΔΕ τους θα είμαι στον αντίστοιχο ΤΕΕ τους;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πως θα δουλεύεις εκεί? Μαύρα? Δεν ξέρω τι σύστημα έχουν, αλλά κάπου δεν πρέπει να είσαι γραμμένος εκεί? Σε κάποιο ταμείο εννοώ ή και επιμελητήριο. Αν είναι έτσι αναγκαστικά γιατί να πληρώνεις 2 ταμεία? (ΤΣΜΕΔΕ το άλλο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.