Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρέμα - Δημοτικός Δρόμος


Recommended Posts

Συνάδελφοι οικόπεδο (εντός οικισμού <2000 ) με πρόσωπο σε ρέμα (που δεν ξέρω εάν είναι χαρακτηρισμένο ή οριοθετημένο) και δίπλα από το ρέμα δημοτικός δρόμος. Άρα έχω πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο ώστε να έχω οικοδομησιμότητα ; ή όχι . Σε ένα χάρτη της ΓΥΣ 5χιλιαρο προ του 85 φαίνεται ξεκάθαρα μόνο δρόμος. Στη πραγματικότητα καθώς πήγα να μετρήσω είδα ρέμα - αυλάκι , γύρω στο 1,5 μέτρο που κατέβαινε αρκετό νερό.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα χάρτη της ΓΥΣ 5χιλιαρο προ του 85 φαίνεται ξεκάθαρα μόνο δρόμος.

 

μήπως συμβαίνει το αντίθετο? δές το καλύτερα αν τέμνονται οι γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αναζητηθούν και να απαντηθούν καταρχήν τα εξής.

1. αν υπάρχει χαρτογράφηση του υδρογραφικού δικτύου που να το περιλαμβάνει

2. αν είναι χαρακτηρισμένο

3. αν τίποτα από τα παραπάνω πού οφείλεται τόση πολλή ροή (πιθανή εκτροπή - αυθαιρεσία στο ανάντι (αυτό για αντιμετώπιση μελλοντικών καταστάσεων)

4. αν ο δρόμος έχει χαρακτηρισθεί και πώς

5. αν έχει εφαρμοστεί υδραυλική μελέτη κατά την κατασκευή του δρόμου (και άρα οριοθέτηση παλιού ρέματος)

6. το / τα συμβόλαια τί αναφέρουν

7. το ΦΕΚ των ορίων του οικισμού πώς περιγράφει τα όρια.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για οικισμό <2000 κατοίκων όπου δεν υπάρχουν συμβόλαια, τα οικόπεδα περιέχουν παλιά σπίτια από το 1900 και βάλε. Ο δρόμος είναι χωματόδρομος , περίπου 6 μέτρα, που δίπλα έχει ένα (ρέμα - υδραύλακα-βάθος γύρω στα 2 μέτρα) που άλλοτε έχει νερό που βγαίνει μέχρι το δρόμο και άλλοτε δεν έχει τίποτα . Πολύ πιθανό από διάφορες πηγές που γυρνάν της κατευθύνσεις για να ποτίζουν. Δεν ξέρω. Στο διάγραμμα του οικισμού φαίνεται καθαρά αυτός ο δρόμος ο οποίος είναι ο κεντρικός του χωριού.

 

Το ΦΕΚ του οικισμού αναφέρει το όριο : Σημείο Τομής που διέρχεται από τα κτίσματα Παππά Κ. , Χρήστου Γεωργ. με το δρόμο. Δηλαδή σκέτο δρόμο.

 

Οπού ακριβώς εκείνο το σημείο είναι ο δρόμος που έχω πρόσωπο. Είμαι δηλαδή οριακά στον οικισμό.

 

Σε κάποια άλλα σημεία βέβαια το φέκ αναφέρει και κοινοτικό δρόμο. Όχι στο σημείο όμως το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

σε αυτά τα ειδικά θέματα πρέπει να στηρίζεσαι σε ακλόνητα επιχειρήματα αν θέλεις να προχωρήσει το θέμα στην πολεοδομία.η "φωτοερμηνεία" των ορίων του οικισμού και μόνον είναι πολλές φορές υποκειμενική και έχουν γίνει λάθη με το λίγο εδώ - λίγο παραπέρα. εξάλλου μην περιμένεις να διακρίνεις υδραύλακα 1μ σε κλίμακα 1/5000!αναζήτησε τα στοιχεία στις Υπηρεσίες. από εκεί και πέρα κατά καιρούς έχουν συζητηθεί τα εξής θέματα :

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=5221

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=7831

Link to comment
Share on other sites

Η τοπική κοινωνία και η πολεοδομία το έχει κάνει γαργάρα.

Μπορεί να είναι και σούδα όμβριων υδάτων.

Ότι σου λέει το ΦΕΚ ... δρόμος; .... δρόμος!

Μπορείς να τσεκάρεις και διπλανές οικ. άδειες πως το εμφάνισαν αλλά είμαι σίγουρος οτι αναφέρεται ως δρόμος.

Link to comment
Share on other sites

σε κάθε περίπτωση (είτε έτσι είτε αλλιώς) φρόντισε να αναφέρεις στη Δήλωση την έρευνα που έκανες και τις πηγές (ΦΕΚ - συμβόλαια κτλ) για να είσαι καλυμμένη. αν το θέμα είναι τοπικό μη σε πολυαπαχολεί. δές όμως μήπως 100 - 200 - 500 μέτρα ανάντι κατάντι υπάρχει παλιό υδραγωγείο με αγωγό κτλ. αν ο δρόμος έχει απαλλοτρίωση (έστω και από το 60') αναζήτησέ τη...θεωρώ ότι έχεις ξεκινήσει το ψάξιμο από την εύρεση του ιδρογραφικού δικτύου (παλιά ήταν στη Νομαρχία - ρέματα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.