Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σφάλμα σε Inverter Solaredge


cboursinos

Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα

 

Χριστουγεννιάτικα μου παρουσίασε πρόβλημα το Inverter μου της SolarEdge 10k

με το κωδικό error ac over current 91 line 1! και κάνει όλη την ώρα επανεκκίνησης.

Μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς έχει? απο ότι βλέπω μάλλον απο αυτά που γράφετε παει προς αντικατάσταση.

Επίσης εαν θέλω να το αλλάξω να βάλω άλλης εταιρείας μπορώ να το κάνω ή θα έχω πρόβλημα με τα boxakia?

 

Ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

1) Το SolarEdge το παντρεύτηκες. Δεν είναι συμβατά τα power optimizers με κανένα άλλο Inverter.

2) Τσέκαρε τις συνδέσεις των καλωδίων AC στον inverter και στον πίνακα. Εάν δεν πατάει καλά κάποιο καλώδιο, τότε μπορεί να έχεις αυτό το error.

Ο μικροαυτόματος της φάσης 1 έπεσε? Φαντάζομαι όχι...

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεις έσκασε ο πυκνωτής στη πλακέτα από το inverter μέσα. Το inverter από ότι μου είπε το support της solaredge πάει προς αλλαγή.

Τώρα το πότε θα έρθει δεν ξέρουν καν. Τώρα εάν υπάρχει σε stock έχει καλώς. αλλιώς περιμένουμε νέο από το εξωτερικό.

Ας ελπίσουμε το επόμενο που θα έρθει να μην βγάλει άλλα προβλήματα.

post-82186-0-00073400-1356601778_thumb.jpg

post-82186-0-92256400-1356601924_thumb.jpg

Edited by cboursinos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα καινούργια powerboxes της solaredge πάντως (OPJ300-LV) αναφέρουν στο datasheet τους πως μπορούν να λειτουργήσουν με οποιονδήποτε inverter:

 

"With SolarEdge’s Independent optimization technology IndOP™, available with OPA model power optimizers, the power optimizers can operate without the need for additional interface hardware and can work directly with any inverter as well as with the broad range of SolarEdge solar inverters."

 

Οπότε αν έχεις αυτόν τον τύπο μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και ανεξάρτητα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.