Μετάβαση στο περιεχόμενο

χειρισμος μεσης τασης απο ηλεκτρολογο ΤΕ


Recommended Posts

  • 2 years later...

Τελικώς γνωρίζει κανείς αν μπορούμε οι Ηλεκτρολόγοι Τ.Ε. να κάνουμε χειρισμό σε Μέση τάση? Άνοιγμα κλέισιμο σε διακόπτες μέσης τάσης κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικαιωμα εως 600KW χειρισμο σε υποσταθμο αφου εισαι ΗΛ.ΜΗΧ απο ΤΕΙ αυτοδικαια βαση του Π.Δ 108.Διαβασε το Π.Δ 108 για τους ηλεκτρολογους για να μαθεις ακριβως τα δικαιωματα σου που απορεουν σπο το Π.Δ 108.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχεις δικαιωμα εως 600KW χειρισμο σε υποσταθμο αφου εισαι ΗΛ.ΜΗΧ απο ΤΕΙ αυτοδικαια βαση του Π.Δ 108.Διαβασε το Π.Δ 108 για τους ηλεκτρολογους για να μαθεις ακριβως τα δικαιωματα σου που απορεουν σπο το Π.Δ 108.

 

Βρε το έχω διαβάσει αλλά δεν βλέπω να λέει κάπου για χειρισμούς αλλά για μελέτη, κατασκευή έλεγχο και συντήρηση. Στην συντήρηση δεν κάνει λόγο για αύξηση 50% των ορίων. Άρα 900kW.

Όλα αυτά τα ρωτάω καθώς η εταιρεία που εργάζομαι έχει σύμβαση με εταιρεία Ανεμογεννητριών και για χειρισμούς ζητάει διπλωματούχο ηλεκτρολόγο καθώς λέει ότι βάση του νόμου χειρισμό σε Μέση Τάση και Υψηλή Τάση επιτρέπεται μόνο σε ηλεκτρολόγους ή μηχανολόγους γραμμένους στο ΤΕΕ. Ως Ηλεκ. Μηχανικός Τ.Ε. όμως δεν υπάγομαι στο Τ.Ε.Ε αλλά στην ΕΕΤΕΜ.

 

Το άλλο θέμα που προκύπτει είναι ότι εγώ δουλεύω μέσω της εταιρείας μου στις ανεμογεννήτριες συνέχεια. Αλλά δυστυχώς δεν ξέρω αν γίνεται να χρεωθεί σαν προυπηρεσία σε παραγωγή έτσι ώστε να πάρω την άδεια 4ης ομάδας που έχουν οι απόφοιτοι Πανεπιστημίου και προφανώς θα τους κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Βρε το έχω διαβάσει αλλά δεν βλέπω να λέει κάπου για χειρισμούς αλλά για μελέτη, κατασκευή έλεγχο και συντήρηση.

για μελέτη δεν γράφει πουθενά γιατί το ΠΔ δεν αφορά μελέτες, αντιθέτως γράφει για λειτουργία εγκαταστάσεων που σε αφορά

Link to comment
Share on other sites

Οι ανεμογεννήτριες είναι σίγουρα παραγωγή και μεταφορά.Τώρα εάν ζητάνε Ηλεκ.Μηχ.Π.Ε. για χειρισμό σε μέση τάση αποκλειστικά είναι για μένα παράλογο γιατί αποκλείονται άνθρωποι που μπορεί να έχουν τα τυπικά προσόντα αλλά και την ανάλογη εμπειρία. Την προϋπηρεσία μπορείς να την πάρεις και με σεμινάρια λέει το Π.Δ108. 

(Τώρα τη σεμινάρια είναι αυτά και που θα γίνονται ο θεός και η ψυχή τους.)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα παιδια,

επειδη το θεμα ειναι λιγο περιπλοκο γνωριζει κανεις τι γινεται με την προυπηρεσια?

Αναφερομαι ως τεχνικος που ηδη εχω αποκτησει τη προυπηρεσια των τεσσαρων χρονων απο την αποκτηση πτυχιου και σε εγκαταστασεις ανω 1000V και με αναγγελια της παλιας αδειας 5 χρονια πριν και ενα χρονο πριν την αναγγελια της καινουριας αδειας.

Ναι ειναι τα καλα των αδειων μας.

Τελικα αναγνωριζεται η προυπηρεσια των τεσσαρων χρονων??? Σε καποιες νομαρχιες αναγνωριζεται σε καποιες αλλες οχι...

Οποιαδηποτε πληροφορια δεκτη

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.