Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρύθμιση πίεσης μοτέρ γεώτρησης για αρδευση


saxter

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Θέλω να καλλιεργήσω ένα χωράφι 2,5 στρεμμάτων. Για νερό υπάρχει γεώτρηση με εσωτερικό(βυθιζομενο) μοτέρ.

 

Το πρόβλημα μου είναι το εξής.

 

Η αντλία  βγάζει νερό με περισσότερη πίεση και κυβικά/ωρα από όσο θέλω και μπορούν να αντέξουν οι σωλήνες (σταλακτοφοροι) που θα χρησιμοποιησω. Κάποιος μου είπε ότι το προβλημα της μεγαλης πιεσης/παροχης νερου λυνεται απλά με βάνες στους μεταλικους σωληνες πριν τους πλαστικούς ώστε να ρυθμίζω το πόσο νερο θελω εγω να διοχετεύεται.

 

Αναρωτιέμαι όμως το εξης.

 

Αν ή αντλία  υποθετικά βγάζει 10 κυβικά /ώρα και εγώ του κόβω την παροχή στα 2 κυβικα/ωρα. Η αντίστροφη πίεση που θα του δημιουργήσω δεν θα  επηρεάσει το μοτέρ? 

 

Μήπως όλα διορθώνονται με κάποιον πολύ απλό τρόπο και έχω αγχωθεί άδικα?

 

Δυστυχώς επειδή η γεώτρηση είναι παλιά μαζί και το μοτερ, δεν έχω στοιχεία για τον τύπο του μοτέρ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε συμβουλή/πληροφορία.

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μπορείς να χρησιμοποιήσεις πιεστικό δοχείο και πιεσοστάτη ή δεξαμενή υπερυψωμένη (για να έχεις την απαιτούμενη πίεση στα μπεκ) και ηλεκτρόδιο στάθμης για την δεξαμενή.....

 

όσο μεγαλύτερο το δοχείο ή η δεξαμενή τόσες λιγότερες εκκινήσεις θα έχει η αντλία...

 

βέβαια όλα εξαρτόνται και από την καλλιέργεια και την συχνότητα - ώρες ποτίσματος...

 

πάντως μην "στραγγαλίσεις" την αντλία, γιατί σχετικά σύντομα θα έχεις  πρόβλημα στην αντλία αλλά και στις σωληνώσεις....

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να χρησιμοποιήσεις πιεστικό δοχείο και πιεσοστάτη ή δεξαμενή υπερυψωμένη (για να έχεις την απαιτούμενη πίεση στα μπεκ) και ηλεκτρόδιο στάθμης για την δεξαμενή.....

 

όσο μεγαλύτερο το δοχείο ή η δεξαμενή τόσες λιγότερες εκκινήσεις θα έχει η αντλία...

 

βέβαια όλα εξαρτόνται και από την καλλιέργεια και την συχνότητα - ώρες ποτίσματος...

 

πάντως μην "στραγγαλίσεις" την αντλία, γιατί σχετικά σύντομα θα έχεις  πρόβλημα στην αντλία αλλά και στις σωληνώσεις....

 

 

Δηλαδή δεν γίνεται με κάποιον μηχανικό τρόπο η ρύθμιση της πίεσης? Παρά μόνο με την δεξαμενή?

 

Νόμιζα πως μπορεί λυθεί με έναν πιο  απλό τρόπο.

 

Άκουσα ότι έχει γεώτρηση, άρα λέω πως δεν έχω πρόβλημα με το νερό.

 

Αλλά δυστυχώς προκύπτουν  όλο θεματακια που δεν τα περίμενα .

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν γίνεται με κάποιον μηχανικό τρόπο η ρύθμιση της πίεσης? Παρά μόνο με την δεξαμενή?

 

 

 

 

μπορείς να χρησιμοποιήσεις πιεστικό δοχείο και πιεσοστάτη                    ή δεξαμενή υπερυψωμένη και ηλεκτρόδιο στάθμης για την δεξαμενή.....

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να εφαρμοσεις ρυθμιση στροφων με inverter.

 

Η αντλια οσο την στραγγαλιζεις θα ανεβαζει πιεση και ισως βγαινει εκτος της καμπυλης λειτουργιας της.

 

Θα μπορουσες να μας πεις περισσότερα; Πώς εκκινει η αντλια κλπ;

 

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να εφαρμοσεις ρυθμιση στροφων με inverter.

 

Η αντλια οσο την στραγγαλιζεις θα ανεβαζει πιεση και ισως βγαινει εκτος της καμπυλης λειτουργιας της.

 

Θα μπορουσες να μας πεις περισσότερα; Πώς εκκινει η αντλια κλπ;

 

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

 

Δυστυχώς το αγροτεμαχιο ανηκει στον θείο μου και μέχρι τώρα δεν το έχω ψαξει αναλυτικα πως που  κτλ.

 

Απλά τον έβλεπα από έναν κεντρικό πίνακα να πατάει το κουμπί εκκίνησης και μετά από λίγο να έρχεται το νερό. 

 

Το γνωρίζω ότι δεν σας βοηθάω πολύ διότι δεν γνωρίζω πολλα στοιχεία για την περιπτωση.

 

Με ποιον τρόπο/εργαλείο θα μπορούσα να διαπιστώσω την πραγματική πιεση/παροχη νερου? Ετσι ώστε πρώτα να μετρησω και να εχω πραγματικά νουμερα και να μην σας κουράζω άδικα.

 

 

Δυστυχώς όποιος δεν γνωρίζει πάει ψάχνοντας με ότι αυτό συνεπάγεται.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για τις αντλιες δεν θα βγαλεις ακρη εύκολα... μονο για τον κινητηρα μπορεις να καταλάβεις τι ιπποδύναμη εχει...

 

Για την αντλια μπορεις να μετρησεις ποσο γρηγορα γεμιζει μια δεξαμενη, π.χ. 1000 λίτρων. Ετσι θα βρεις και τον ογκο νερου που βγαζει την ωρα.

 

Βέβαια θα το μετρησεις στην εξοδο της αντλίας, πραγμα που ισως ειναι λιγο ακυρο σα μετρηση, γιατι δεν ειναι η πραγματική λειτουργία της αυτη. Αλλα θα εχεις ενα μπουσουλα.

 

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Edited by RyDeR
Link to comment
Share on other sites

  • ειναι μονοφασικη η τριφασικη?ποσουs ιππουs?γιατι δεν ρωταs εναν υδραυλικο εκει κοντα να λυσεται το προβλημα?ο φθηνοτεροs τροποs ειναι οτι σου ειπαι στο ποστ #2

Link to comment
Share on other sites

 

  • ειναι μονοφασικη η τριφασικη?ποσουs ιππουs?γιατι δεν ρωταs εναν υδραυλικο εκει κοντα να λυσεται το προβλημα?ο φθηνοτεροs τροποs ειναι οτι σου ειπαι στο ποστ #2

 

 

Να πω την αλήθεια δεν ήξερα και σε ποιον να απευθυνθω (υδραυλικο, μηχανικο καποια αλλη ειδικότητα). 

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σαν λυση αναγκης μπορεις να κανεις ενα by-pass και απο την εξοδο με μια βαννα να στελνεις πισω νερο στην γεωτρηση ώστε να μειωθει η παροχη προς τους σταλλακτες.Προσοχή όμως μην γινει διαβρωση στα τοιχωματα της γεωτρησης απο το νερο που γυριζει πισω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.