Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεγίδες τύπου z και c


 

Recommended Posts

Πάλι θα εχεις ανεμο, χιονι κτλ..

 

Δεν καταλαβαινω γτ να μην εχεις αντιανεμιους..

 

Αλλα παλι αν βαλλεις ψυχρης ελασης σε ανοιγμα 10μ θα πρεπει να μπουν ανα 0.5μ για να εισαι οκ..

 

Να σχολιασουμε λιγο και το θεμα της αναλυσης απο τα λογισμικα του εμποριου (για της ψυχρης ελασης..)

 

Στο Ινσταντ παντως δεν ειμαι σιγουρος οτι κανει σωστη αναλυση και διαστασιολογηση...(ασε που το εξτρα μοντουλ κανει οσο το μισ προγραμμα)....

 

Στο Scia υπαρχει τεκμηριωση τοσο της αναλυσης οσο και των ελεγχων...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Πως στερεώνεται η τεγίδα ψυχρής έλασης στο ζευκτό; Όταν μιλάμε για ανοίγματα 10m και στατικό ύψος 35cm, χρησιμοποιούμε τον κλασικό τρόπο στήριξης με έναν κοχλία; Υπάρχει κάποιο λογισμικό που να κάνει τους ελέγχους πτύχωσης (που αποδεικνύονται κρίσιμοι για τέτοια μεγέθη) στην θέση στήριξης;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εσυ το πηγες στα δυσκολα αμεσως, στη στηριξη...

 

Κατσε να δουμε αν επαρκει η διατομη, πως θα την αναλυσουμε και θα την ελεξουμε και μετα παμε να δουμε αν η παραδοχη πχ της αρθωσης στο μοντελο και στην κατασκευη ειναι οκ..... :smile:

 

Δεν εχω δει 35εκ ψυχρης αλλα αν μιλαμε για Ζ και 10μ, αν την παισουν 2 ατομα απο τις ακρες θα την τιναξουν σαν το σεντονι... Εκτος αν εχει 5-6χιλ παχος οποτε παμε σε πολυ αντιοικονοιμικη λυση...

Link to comment
Share on other sites

Α... εσύ θέλεις να το παιδέψεις το πράγμα... :)

 

Νομίζω ότι αρκεί να πούμε πως για να λειτουργήσουν οι ψυχρής χρειάζεται η επιστέγαση να μπορεί να δεσμεύσει τον στρεπτοκαμπτικό... Διαφορετικά δεν βγαίνουν οικονομικότερες των ΙΡΕ. Αλλά αυτό προϋποθέτει η δυσκαμψία της επιστέγασης να είναι συγκρίσιμη με αυτή της δοκού. Καθώς το άνοιγμα και η διατομή της δοκού μεγαλώνουν αυτό παύει να ισχύει... Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που στα μεγάλα ανοίγματα πολλοί εγκαταλείπουν το ΙΡΕ και καταφεύγουν στο ΗΕΒ: Ο στρεπτοκαμπτικός.

Link to comment
Share on other sites

ψυχρης ελασης ανα 12-15μ????????? Ανα ποσο τις βαζεις?????

 

Πλάκα κάνεις ; 12μ. τεγίδα !!!

Σε αυτά τα μήκη η οικονομική λύση είναι η δικτυωτή τεγίδα.

Μερικοί τοποθετούν στη μέση ζύγωμα το οποίο δεν πατάει σε υποστυλώματα αλλά σε δοκό ( ουσιαστικά ενισχυμένη κεφαλοδοκό) ανάμεσα στα υποστυλώματα , οπότε λύνεις τεγίδες 6μ.

 

Και εγώ διαφωνώ με τις ψυχρής σε μεγάλα ανοίγματα.

Άλλο αρνητικό η αντοχή σε φωτιά

 

Αν δεν έχεις πυράντοχη βαφή , ούτε οι θερμής έλασης έχουν αντοχή στη φωτιά. Άσε που το 95% των πάνελ είναι από πολυουρεθάνη , η οποία όχι μόνο δεν έχει καμία αντοχή στη φωτιά αλλά βοηθάει και στην εξάπλωση της.

Υπάρχει και πάνελ πολυουρεθάνης με 15 λεπτά πυραντίσταση , κοστίζει 5% παραπάνω αλλά υπάρχουν προβλήματα επιπεδότητας των φύλλων λαμαρίνας από τους κατασκευαστές.

Επίσης υπάρχει και πάνελ πετροβάμβακα με 1 ώρα πυραντίσταση αλλά κοστίζει 30% ακριβότερα..

 

*** Σημερινή τιμή , πάνελ οροφής πολυουρεθάνης 50mm 12Ε

πάνελ οροφής πετροβάμβακα 50mm 22E

 

Πάλι θα εχεις ανεμο, χιονι κτλ..

 

Δεν καταλαβαινω γτ να μην εχεις αντιανεμιους..

 

Αλλα παλι αν βαλλεις ψυχρης ελασης σε ανοιγμα 10μ θα πρεπει να μπουν ανα 0.5μ για να εισαι οκ..

 

Να σχολιασουμε λιγο και το θεμα της αναλυσης απο τα λογισμικα του εμποριου (για της ψυχρης ελασης..)

 

Στο Ινσταντ παντως δεν ειμαι σιγουρος οτι κανει σωστη αναλυση και διαστασιολογηση...(ασε που το εξτρα μοντουλ κανει οσο το μισ προγραμμα)....

 

Στο Scia υπαρχει τεκμηριωση τοσο της αναλυσης οσο και των ελεγχων...

 

Σωστά , οι αντιανέμιοι χρειάζονται για άλλο λόγο.

Το Robot κάνει έλεγχο μόνο σύμφωνα με το 1.1 και όχι με το 1.3 του Ευρωκώδικα 3.

Υπάρχουν και λογισμικά κατασκευαστών αλλά δεν τα πολυεμπιστεύομαι. Το μόνο πρόγραμμα που λύνει πραγματικά είναι από ένα πανεπιστήμιο που πατάει στο Matlab.

Στις λεπτότοιχες θέλει προσοχή και η ποιότητα του υλικού.

Η Kingspan θέτει ως ελάχιστη ποιότητα S450GD.

Σε μία δοκιμή στο Robot , πέρασαν όλες οι τεγίδες (Μ235/20) ενώ με ποιότητα S275 αστοχούσαν οι μισές.

 

Πως στερεώνεται η τεγίδα ψυχρής έλασης στο ζευκτό; Όταν μιλάμε για ανοίγματα 10m και στατικό ύψος 35cm, χρησιμοποιούμε τον κλασικό τρόπο στήριξης με έναν κοχλία; Υπάρχει κάποιο λογισμικό που να κάνει τους ελέγχους πτύχωσης (που αποδεικνύονται κρίσιμοι για τέτοια μεγέθη) στην θέση στήριξης;

 

Αν έχει μόνο αυτάκι βάζεις δύο κοχλίες , αν έχει και μανίκι βάζεις 6 κοχλίες.

Αν έχεις αντηρίδες βάζεις άλλες δύο τουλάχιστον.

Στις τεγίδες τύπου Ζ μπορείς να τις βάλεις και με αλληλοεπικάλυψη (overlapped system). Eίχα βρει ένα paper που σύγκρινε σύνδεση με αλληλοεπικάλιψη ( overlapped) και με μανίκι ( sleeved) και στα αποτελέσματα έδειχνε ότι η αλληλοεπικάλυψη έχει μεγαλύτερη αντοχή.

Το μανίκι το χρησιμοποιείς για να έχεις συνεχής δοκό πολλαπλών ανοιγμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο κανονισμος σε αφηνει να θεωρησεις δεσμευση την επικαλυψη αλλα εσυ θα το εκανες???

 

Επισης παμε σε ΗΕΒ και λογω καμψης περι την ασθενη αξονα, για κεκλιμενες στεγες φυσικα και με μεγαλη κλιση....

 

Οσο την στηριξη αντιρηδες σιγουρα..( και αυτες δεν τις εμπιστευομαι να ειναι συγγκολλητες επι τοπου...) υπαρχουν και τροποι επικαλυψης της μια τεγιδας με την αλλη για να αυξησεις τη διατομη αλλα δεν ξερω ποιος κατασκευαστης θα στο κανει...

 

Γενικα και στην κατσκευη βλεπω οτι ξεφευγουμε απο τη μελετη....

 

ΥΓ spy με προλαβες... ΔΕΝ ειπα εγω ρε παιδια για 12-15μ ανοιγμα αλλος συναδελφος το ειπε... Εγω απλα εντυπωσιατηκα και ξαναρωτησα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Αλέξη , η δέσμευση της τεγίδα στον ασθενή άξονα από την επικάλυψη εξαρτάται από τη δυσκαμψία της τεγίδας και του φύλλου επικάλυψης.

Π.χ. αντίστοιχα για τα ζυγώματα και τις τεγίδες υπάρχει τύπος που κάνεις τον έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο κανονισμος σε αφηνει να θεωρησεις δεσμευση την επικαλυψη αλλα εσυ θα το εκανες???

 

Σε τεγίδες ΙΡΕ120 4,5m με πάνελ βεβαίως.

Σε τεγίδες ΙΡΕ180 8,0m ποτέ.

 

 

...και αυτες δεν τις εμπιστευομαι να ειναι συγγκολλητες επι τοπου...

 

προφανώς δεν μιλάς για γαλβανισμένες τεγίδες...

 

...αλλα δεν ξερω ποιος κατασκευαστης θα στο κανει...

 

Μελέτες σιδηρών κάνω μόνο για κατασκευαστές που γνωρίζω, αφού τους επισκεφτώ, δω τι διατομές έχουν διαθέσιμες και βεβαιωθώ ότι έχουν την δυνατότητα να κατασκευάσουν αυτό που πρόκειται να μελετήσω.

Διαφορετικά είναι δράμα το τι μελετάται και το τι κατασκευάζεται. Έχω δει απίστευτα πράγματα, όπως το να μην αναγνωρίζεις ότι τα σχέδια της μελέτης που κρατάς αναφέρονται στο κτήριο που βλέπεις χτισμένο...

 

Edit: Spy1551, με πρόλαβες!

Link to comment
Share on other sites

Σε τεγίδες ΙΡΕ120 4,5m με πάνελ βεβαίως.

Σε τεγίδες ΙΡΕ180 8,0m ποτέ.

 

 

 

 

προφανώς δεν μιλάς για γαλβανισμένες τεγίδες...

 

Edit: Spy1551, με πρόλαβες!

 

Ακριβως αυτο λεω...για μικρες διατομες θα δεχτεις τη δεσμευση..

 

Ναι για γαλβανιζε μιλαω που συγκολουνται οι αντιρηριδες επι τοπου μη γαλβανισμενες φυσικα

Link to comment
Share on other sites

Η συγκόλληση επί γαλβανισμένου έχει κάποιες απαιτήσεις για να είναι αξιόπιστη (να "καεί" ο ψευδάργυρος). Αν το γαλβάνισμα είναι θερμό η αποτυχία είναι αρκετά πιθανή (τουλάχιστον με βάση την προσωπική μου πείρα...). Επιπλέον, δοθέντος ότι το ελάχιστο πάχος ραφής είναι 3mm έχει νομίζω μία σημασία και το πάχος του ελάσματος... Τέλος ο χάλυβας της ψυχρής είναι συγκολλήσιμος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.