Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Εκτοξευόμενη πολυουρεθάνη για θερμομόνωση


dvlfw

Recommended Posts

...το οποιο συνηθιζουμε να μην διαβαζουμε ποτε, παρολο που περιεχει χρησιμες πληροφοριες.....κατι αναλογο γινεται και για τις οδηγιες χρησης....

 

 

σε χρωματοπολειο που αγορασα χρωμα, ηθελαν να μου δωσουν το κουτι το οποιο ειχαν στην βιτρινα, η οποια ηταν τις περισσοτερες ωρες της ημερας εκτεθειμενη στον ηλιο. Στην ερωτηση μου "μα καλα το κουτι το χτυπαει τοσες ωρες-μερες-μηνες ο ηλιος", η απαντηση ηταν "μην ανησυχεις, δεν παθαινει τιποτα"....φυσικα το MSDS κ οι οδηγιες χρησης αναφερουν αλλα...

 

Ακριβώς!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

αν και παλιο το νημα αλλα μιας και εψαχνα για την πολυουρεθανη διαβασα αυτο που αναφερεται πιο πισω οτι ο βαθμος διαπνοης πρεπει να αυξανεται απο κατω προς τα πανω και εχω την εξης απορια, και η πολυστερινη δεν εχει μικροτερο βαθμο διαπνοης απο το σκυροδεμα? αρα και αυτη ακαταληλη δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

αν και παλιο το νημα αλλα μιας και εψαχνα για την πολυουρεθανη διαβασα αυτο που αναφερεται πιο πισω οτι ο βαθμος διαπνοης πρεπει να αυξανεται απο κατω προς τα πανω και εχω την εξης απορια, και η πολυστερινη δεν εχει μικροτερο βαθμο διαπνοης απο το σκυροδεμα? αρα και αυτη ακαταληλη δεν ειναι?

 

Το πρόβλημα της διαπνοής ξεκινάει απο το γεγονός οτι ο Ευρωκώδικας απαγορεύει το οπλισμένο σκυρόδεμα να ξεπεράσει τιμές που αντιστοιχούν σε υγροσκοπική ισορροπία >50%. Ο λόγος είναι ότι για μεγαλύτερες τιμές δημιουργούνται σοβαρά προβλήματα στην φέρουσα ικανότητα. Η αντίσταση διαπνοής του οπλισμένου σκυροδέματος είναι μ= 180-200. Σε τιμές ισοδύναμου πάχους ξηρού αέρα Sd=(180-200)x το πάχος του οπλισμένου σκυροδέματος (m). Μια πλάκα πχ 20 εκ έχει Sd= 36-40. Τα υλικά που επιτρέπωνται να μπούνε επάνω στο υπόστρωμα του οπλισμένου σκυροδεματος βάσει ΕΝ 1504-2 θα πρέπει να έχουν μέγιστο ισοδύναμο πάχος ξηρού άερα Sd<=5m. Απο εκεί και πάνω μπορείς να κάνεις και να βάλεις κατόπιν μελέτης βάσει πάλι προτύπων ότι θέλεις.

 

πολυουρεθανη

 

υπάρχουν σήμερα προϊόντα πολυουρεθάνης που πληρούν το παραπάνω όριο. Δεν κάνω διαφήμιση αλλα επειδή είναι εξαιρετικά δύσκολο να κάνεις τέτοια αναζήτηση

 

To Hyperdesmo S είναι το μοναδικό προιον της σειράς Hyperdesmo που επιτρέπεται να μπεί σε υπόστρωμα οπλισμένου σκυροδέματος.

post-25466-0-17922800-1465109177_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το συστημα πολυουρεθανης με πιστολη οπως αναφέρεται στο τιτλο του νήματος δεν είναι το ιδιο, η hyperdesmo δεν βγαζει spray πολυουρεθανης; ;

 

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το συστημα πολυουρεθανης με πιστολη οπως αναφέρεται στο τιτλο του νήματος δεν είναι το ιδιο, η hyperdesmo δεν βγαζει spray πολυουρεθανης; ;

 

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

να ζητήσεις τότε την αντίσταση υδρατμών του παραγωγού του προϊόντος και να ελέγξεις αν πληρεί την προϋπόθεση Sd<=5μ. Αν δεν γνωρίζει και σου κάνει τον Κινέζο ενώ επιμένει ότι το εφαρμόζει στο πρωτογενές υπόστρωμα (οπλισμένο σκυρόδεμα) του κάνεις μήνυση.  Πρόσεξε ότι οι παραγωγοί των υλικών αυτών ποτέ δεν αναγράφουν για εφαρμογή πάνω σε πρωτογενές υπόστρωμα αλλά γενικά λένε για μόνωση. Όταν έχουν πιστοποιητικό για πρωτογενές υπόστρωμα αυτό το αναγράφουν ξεκάθαρα. 

 

Οταν πχ γράφουν μόνωση ταράτσας νομικά είναι καλυμμένοι διότι δεν σου λένε για μόνωση οπλισμένου σκυροδέματος. Αν τώρα εσύ το καταλαβαίνεις με αυτό το τρόπο είναι δικό σου πρόβλημα για το δικαστήριο.  

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα.

Έχω μία κατασκευαστική απορία.

Θέλω να υγρομονώσω και να θερμομονώσω ένα υπόγειο ( τα τοιχία του).

βλέπω σε όλες τις τεχνικές προδιαγραφές ότι η σειρά είναι η εξής από το τοιχίο προς τα έξω:

Στεγανοποίηση

Θερμομόνωση

προστασία με αυγουλιέρα.

Έτσι όμως η θερμομόνωση δεν θα αποφορά την υγρασία: Δεν θα χάνει τις ιδιότητές της;

 

Θα μπορούσα να κάνω το εξής;

πρώτα εκτοξευόμενη πολυουρεθάνη 

Έπειτα επάλειψη με κάποιο στεγανωτικό 

Και τέλος προστασία πχ αυγουλιέρα με γεωύφασμα...

 

Τι λέτε;

Υπάρχει εμπειρία θα λειτουργήσει;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω μία κατασκευαστική απορία.

Θέλω να υγρομονώσω και να θερμομονώσω ένα υπόγειο ( τα τοιχία του).

βλέπω σε όλες τις τεχνικές προδιαγραφές ότι η σειρά είναι η εξής από το τοιχίο προς τα έξω:

Στεγανοποίηση

Θερμομόνωση

προστασία με αυγουλιέρα.

Έτσι όμως η θερμομόνωση δεν θα αποφορά την υγρασία: Δεν θα χάνει τις ιδιότητές της;

 

Θα μπορούσα να κάνω το εξής;

πρώτα εκτοξευόμενη πολυουρεθάνη 

Έπειτα επάλειψη με κάποιο στεγανωτικό 

Και τέλος προστασία πχ αυγουλιέρα με γεωύφασμα...

 

Τι λέτε;

Υπάρχει εμπειρία θα λειτουργήσει;

 

θέλει ανάλυση αλλα 99% ΟΧΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
On 20/2/2017 at 3:36 ΜΜ, Ροδοπουλος said:

 

θέλει ανάλυση αλλα 99% ΟΧΙ

γεια σας.

ποιά θα ήταν η σωστή, αποδοτική διαδικασία που έπρεπε να ακολουθηθεί ;

ευχαριστώ. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.