Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δόμηση δίπλα σε υδατόρεμα, εφαρμογή προισχυουσών διατάξεων


Recommended Posts

Στην ΥΔΟΜ μου είπαν ότι δεν έχω πρόβλημα και ότι υδραυλική μελέτη χρειάζεται μόνο όταν θέλεις να τοποθετήσεις το κτίριο σε απόσταση <20μ.

Έχω μπερδευτεί....

 

 

Απο που μετρας τα 20μ ειναι το θεμα.

Αν εισαι πχ στα 50μ, οκ.

Αλλα αν εισαι στα 21μ???? Απο που μετρηθηκαν???

Link to comment
Share on other sites

.........

Αν θέλεις να το αποφύγεις πάλι στα 20μ.

Απο που προκύπτει αυτό? Η παρ2 του αρθ6 του Κτιριοδομικού έχει καταργηθεί.

Link to comment
Share on other sites

20μ από το όριο του ρέματος όπως απεικονίζεται σε τοπογραφικό συναδέλφου που αφορούσε σε διπλανό ακίνητο.

 

Το τοπογραφικό δεν είναι κάτι επίσημο...δηλαδή προσωρινή οριοθέτηση.

 

Πάντως επειδή έχω περιθώριο λέω να απομακρύνω το κτίριο τουλάχιστον αλλά 10μ.

 

 

ΥΓ. Σε περίμενα και αργησες να εμφανιστείς!

 

 

Απο που προκύπτει αυτό? Η παρ2 του αρθ6 του Κτιριοδομικού έχει καταργηθεί.

Δεν είμαι σίγουρη γι'αυτό μπερδεύτηκα με την ΥΔΟΜ σήμερα.

 

Δεν ρώτησα και πολλά πάντως αφού αυτά που μου είπαν με βολεύουν και μετά την έγκριση ΣΑ θα καταθέσω κατευθείαν.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Διαβαστε το ΦΕΚ για τα ρεματα.

Αναφερει οτι μεχρι να βγει ΥΑ, παμε 10μ απο την οριογραμμη στα εντος σχεδιου και 20μ στα εκτος σχεδιου.

 

Αναστασια, προσωρινη οριοθετηση (ή προσωρινη οριογραμμη) δεσημαινει το φρυδι του πρανους πανω σε ενα τοπογραφικο.

Πρεπει να καθοριστει η οριογραμμη ειτε προσωρινα (υπαρχει διαδικασια) ειτε οριστικα (παλι υπαρχει διαδιακασια).

 

Να συμβουλευετε τους πελατες σας να πληρωσουν και να κανουν την οριστικη οριοθετηση.

Ειναι κατι που τους κατοχυρωνει 100% σε οποιαδηποτε περιπτωση και μελλοντικα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Τerry έχεις δίκιο. Το σκέφτηκα ήδη και αύριο έχω ραντεβού μαζί τους. Το τοπογραφικό το έχει κάνει 1ος τους ξάδερφος, πολύ καλός τοπογράφος, που δουλεύει χρόνια στο αντικείμενο , οπότε θα τους βγει και σχετικά φτηνά η διαδικασία.

 

Απλά επειδή έχουν μπει σε επιδοτούμενο πρόγραμμα και ο χρόνος μας πιέζει(και αφού η υδομ δεν μας δημιουργεί πρόβλημα), μάλλον θα προχωρήσουμε στην άδεια και η οριοθέτηση θα γίνει παράλληλα ή λίγο αργότερα.

 

Σε ευχαριστώ

Edited by an@stas1a
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει και 'μένα το θέμα...

Μετά τον ν4258 τι ισχύει τελικά?

 

Έστω ότι κάνουμε ένα τοπογραφικό για ένα άρτιο οικόπεδο εντός οικισμού όπου συνορεύει

με ρέμα (και έστω ότι σε περίπτωση ανέγερσης οικοδομής μπορούμε να βάλουμε το κτίριο

σε απόσταση μεγαλύτερη από 10μ από το φρύδι του ρέματος), το οικόπεδο είναι οικοδομήσιμο

ή πρέπει να προηγηθεί χάραξη των γραμμών πλημμύρας (δηλ υδραυλική μελέτη) και πιθανή οριοθέτηση?

Στην δήλωση ν651 τι γράφουμε?

 

Συγνωμη δεν ειδα το ερωτημα.

Εκτιμω οτι μια χαρα αρτιο και οικοδομησιμο ειναι.

Το αν απαιτηθει η προσωρινη ή η οριστικη οριοθετηση θα το δει ο ιδιοκτητης οταν θα παει να βγαλλει ΟΑ.

Απλα σου ξαναλεω οτι τα 10μ ισχυουν εφοσον εχει γινει προσωρινη οριοθετηση. Και αυτα μετρουνται απο την καθορισμενη οριογραμμη (οπου αυτη καθοριστει), οχι απο το φρυδι.

 

 

Τerry έχεις δίκιο. Το σκέφτηκα ήδη και αύριο έχω ραντεβού μαζί τους. Το τοπογραφικό το έχει κάνει 1ος τους ξάδερφος, πολύ καλός τοπογράφος, που δουλεύει στην ΔΤΥ , οπότε θα τους βγει και σχετικά φτηνά η διαδικασία.

 

 

Αν ΔΤΥ = Δ/ση Τεχνικων Υπηρεσιων θα αρχισω τα καντηλια.

Ελεος να γραφονται αυτα στο φορουμ.

 

Οποιος χρεωνει τη μελετη οριοθετησης μαζι με τη διεκπαιρεωση κατω απο 2000Ε, ειναι βλαξ και πρεπει να φυγει απο το επαγγελμα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άποψη σου....

Με τον 4258 έχασα την μπάλα.....

Σκεφτόμουν για την δήλωση του 651 θα ήταν πιο σωστό το  '' το τάδε οικόπεδο είναι άρτιο και θα καταστεί οικοδομήσιμο

μετά την προσωρινή / οριστική οριοθέτηση του ρέματος κλπ.. '''

Link to comment
Share on other sites

Terry άσχετα με το πού δουλεύει δεν παύει να είναι 1ος τους ξάδερφος!

 

Δεν έχουν το δικαίωμα να τύχουν καλύτερης τιμής;

Link to comment
Share on other sites

Αυτος εχει δικαιωμα υπογραφης? (εκτος και να ειναι με κανενα καθεστως αοριστου συμβασης κτλ, τα εχουμε και αυτα δυστυχως...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.