Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΥΔΕ σε κατοικία με ανελκυστήρα


xristina_ts

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

είμαι νέα στο επάγγελμα και μου έτυχε η ηλεκτροδότηση μιας διώροφης κατοικίας με ανελκυστήρα.

Είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζω ένα τέτοιο πρόβλημα και δεν ξέρω πως να κινηθώ. Ανοίγοντας το βιβλίο της ηλεκτροτεχνίας από τη σχολή διαπίστωσα ότι δεν έχει τίποτα σχετικό.

Θα μπορούσε κανείς να με βοηθήσει?? Μήπως υπάρχει κάπου ένα παράδειγμα που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω??

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!!

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς βρίσκεται το πρόβλημα σου;

Δεν μπορείς να το μελετήσεις; Να εκδώσεις ΥΔΕ; Ο ανελκυστήρας σε προβληματίζει;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, με προβληματίζει η ύπαρξη του ανελκυστήρα.

Μέχρι στιγμής έχω κάνει ηλεκτροδοτήσεις για κατοικίες αλλά δεν είχαν ανελκυστήρα. Και καθώς είναι κάτι με το οποίο δεν έχω ασχοληθεί και δεν έχω συναντήσει ποτέ, δεν ξέρω πώς να το αντιμετωπίσω. Δεν γνωρίζω αν χρειάζεται άλλο πίνακα, τι καλώδια χρειάζονται κλπ. Με λίγα λόγια έχω πελαγώσει! :)

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πες μας καταρχήν γιατί δεν έχω καταλάβει, η ηλεκτρολογική εγκατάσταση στην κατοικία εσωτερικά έχει ολοκληρωθεί και χρειάζεσαι να καταθέσεις κάποια δικαιολογητικά στην ΔΕΗ για να δώσει παροχή; Ή δεν έχει γίνει τίποτα εσωτερικά της κατοικίας και πρέπει να κάνεις την μελέτη και τα σχέδια προς υλοποίηση της ηλεκτρικής εγκατάστασης?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο ανελκυστήρας έχει δικό του πίνακα. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω να φτιάξω το μονογραμμικό για τον ανελκυστήρα.

Link to comment
Share on other sites

το μονογραμμικό για τον ανελκυστήρα.

Ρίξε μια καλή ματιά εδώ έχει αρκετά σχέδια:

 

http://www.stamtec.gr/index.php/el/2011-11-18-20-05-46/2011-11-23-21-04-46

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να ψάξεις στο google όπως είπε και ο Νίκος, κάτι θα καταλάβεις από εκεί. Αν και έτσι δυσκολεύεσαι νομίζω δεν βλάπτει είτε να αγοράσεις κανένα βιβλίο είτε να δοκιμάσεις να πας στην σχολή σου στην βιβλιοθήκη και να κοιτάξεις κανένα σχετικό βιβλίο με ανελκυστήρες που να αναλύει τέτοια θέματα. Έχω και εγώ ένα βιβλίο στο σπίτι που μπορεί να λέει τίποτε αλλά δεν επιτρέπεται να σκανάρω και να σηκώσω σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο ανελκυστήρας έχει δικό του πίνακα. 

Ενδεχομένως αν βρεις εσυ ή ο ιδιοκτήτης της οικοδομής τον κατασκευαστή-εγκαταστάτη του ηλ. πίνακα του ανελκυστήρα θα σου δώσουν τα σχέδια να κάνεις δουλειά σου.

  Επ ευκαιρίας να ρωτήσω κάτι, είναι σίγουρο οτι ο ΔΕΔΔΗΕ ζητάει σχέδιο για τον ίδιο τον ανελκυστήρα, η θέλει ένα <<απλό>> σχέδιο όπου θα φαίνεται η κάτοψη του χώρου που θα μπει, η παροχή του καθώς και ο γενικός πίνακας ηλεκτροδότησης του κοινόχρηστου από όπου θα τροφοδοτηθεί και το ασανσερ? Μου φαίνεται ποιο λογικό γιατί αν ήταν έτσι σε μια κάτοψη πχ: σπιτιού όπου δείχνουμε κουζίνα, θερμοσίφωνα,κλιματιστικά κτλπ γιατί να μην βάζαμε μαζί και τα σχέδια τους........

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.