Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κυκλοφορητής καλοριφέρ-εκτίμηση κατανάλωσης καυστήρα


Dimitris Peponis

Recommended Posts

Η σωστή πίεση του (κρύου) δικτύου είναι αυτή που επιτρέπει στο νερό να φτάσει στα σώματα που βρίσκονται στο ψηλότερο σημείο (και αν υπάρχουν ηλιακοί τριπλής ενεργείας και σε αυτούς)

 

Η θερμοκρασία του νερού προσαγωγής (από το λέβητα) καθορίζεται πρωτίστως από την ικανοποιητική θέρμανση όλων των διαμερισμάτων.

 

Η οικονομία έρχεται δεύτερη.

 

Η σωστή θερμοκρασία προσαγωγής εξαρτάται από διάφορους παράγοντες.

 

Ένας από αυτούς, που συχνά ξεχνιέται, είναι και οι ώρες λειτουργίας της θέρμανσης.

 

Δηλαδή, αν το σύστημα δουλεύει 24 ώρες το 24ωρο, απαιτείται χαμηλότερη θερμοκρασία, από ότι απαιτείται αν το σύστημα δουλεύει 2 ώρες το 24ωρο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν λάβουμε υπόψη την μελέτη (αν υπάρχει), θα έλεγα δοκιμαστικά να ξεκινήσετε με 85οC.

 

Αν η θέρμανση είναι ικανοποιητική, δοκιμάζετε να κατεβάσετε λίγο μέχρι να πετύχετε την "χρυσή τομή".

 

Έχετε όμως υπόψη, ότι η θερμοκρασία προσαγωγής εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό, και από την εξωτερική θερμοκρασία (όσο χαμηλότερα έξω, τόσο θερμότερο νερό).

 

Μπορείτε να εγκαταστήσετε σύστημα αντιστάθμισης, που αυτόματα ρυθμίζει την θερμοκρασία νερού, σε σχέση με την εξωτερική θερμοκρασία.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν δικό μου το λεβητοστάσιο θα το είχα ξηλώσει όλο! Πάντως με 5 βαθμούς υψηλότερη θερμοκρασία, είδα μια διαφορά προς το καλύτερο (φυσικά και με την πλήρωση σε νερό που έγινε αν και είμαι ισόγειο). Το θέμα είναι μην αυξηθεί η κατανάλωση με αυτή τη μικρή θερμοκρασία

Ερώτηση: Εφόσον ρυθμίζω τη θερμοκρασία στους 80oC πχ, η κατανάλωση δεν είναι σταθερή; Η αναβοσβήνει εφόσον την πιάσει;

Link to comment
Share on other sites

Αναβοσβήνει.

 

Η πραγματική διάρκεια λειτουργίας του καυστήρα, εφόσον η ρύθμιση παραμένει σταθερή, εξαρτάται από την εξωτερική θερμοκρασία κυρίως.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως, αλλα δεν θα ζεσταινονται ικανοποιητικα τα διαμερισματα....

 

Γιαυτο ειπα οτι πρεπει να βρεθει η ¨χρυση τομη¨

 

 

Αν βλεπουμε μονο την οικονομια, μπορω να σας προτεινω το συστημα με 100% οικονομια.

 

Σβηνετε τελειως τον καυστηρα και δεν τον αναβετε ποτε....

 

Οπως ειπα και πιο πανω, πρωτη προτεραιοτητα να ζεσταινομαστε ικανοποιητικα, η οικονομια μετα...

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως, αλλα δεν θα ζεσταινονται ικανοποιητικα τα διαμερισματα....

 

Γιαυτο ειπα οτι πρεπει να βρεθει η ¨χρυση τομη¨

 

 

Αν βλεπουμε μονο την οικονομια, μπορω να σας προτεινω το συστημα με 100% οικονομια.

 

Σβηνετε τελειως τον καυστηρα και δεν τον αναβετε ποτε....

 

Οπως ειπα και πιο πανω, πρωτη προτεραιοτητα να ζεσταινομαστε ικανοποιητικα, η οικονομια μετα...

Εχεις απόλυτο δίκιο, αλλά από τη στιγμή που δεν αποφασίζω εγώ λόγω του ότι είμαι ενοικιαστής απλά κολυμπάω και βρίσκω τους ικανοποιητικότερους τρόπους

Υπαρχει πιθανότητα η αύξηση της πιεσης του νερού να επεφερε και αλλαγή στη ζέστη που τελικά καταλαβαίνω αν και είμαι ισόγειο;

Link to comment
Share on other sites

Αν η πιεση ηταν τοσο χαμηλη ωστε τα σωματα σου να μην ηταν γεματα νερο (μαλλον απιθανο).

Link to comment
Share on other sites

Αν η πιεση ηταν τοσο χαμηλη ωστε τα σωματα σου να μην ηταν γεματα νερο (μαλλον απιθανο).

Σημασία έχει ότι ζεσταίνομαι! Αυτό που πείραξε ο υδραυλικός είναι κάτι τέτοιο, όπου η θερμόκρασία ήταν περίπου 80 βαθμούς και το πήγε λίγο πιο πάνω. Αν και μου είπε ότι επειδή είναι παλιός ο λέβητας αυτά παίζουν με μεγάλο σφάλμα

IMIT+CONTACT+THERMOSTAT+FOR+BOILER.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.