Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυτοψία κτιρίου απο φέρουσα τοιχοποιία


 

Recommended Posts

Καλημέρα σας.

 

Γνωρίζει κάποιος πώς γίνεται η αυτοψία στατικής επάρκειας κτιρίου απο φέρουσα τοιχοποιία;

Σκέφτομαι να κάνω τα εξής:

-Προσδιορισμός υλικών

-Προσδιορισμός τύπου κατασκευής τοιχοποιίας

-Μακροσκοπική εξέταση βλαβών στον φέροντα οργανισμό

-Μακροσκοπική εξέταση αρμών

-Έλεγχος κριτιρίων για αποφυγή ελέγχων ασφάλειας κατά EC-6

 

Σκέφτεστε κάτι άλλο; Επίσης εάν μακροσκοπικά κρίνω πως το κτίριο έχει στατική επάρκεια, χρειάζεται να προβώ σε λήψη δοκιμίων ή κατασκευή δοκιμίων;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για δες και το έδαφος γιατι σε μια περίπτωση που μελετάω τώρα φαίνεται οτι τα όμορα κτίσματα έχουν καταρρεύσει απο μικροκολισθήσεις του εδάφους ενώ το "δικό μου" είναι φτιαγμένο σε βράχο και είναι μια χαρά.

Κάτι άλλο παρόμοιο:

Στο πέτρινο που θα μελετήσω είχε πιάσει φωτιά και καταστράφηκαν πατώματα και οροφή. Παίζει να έχουν επηρεαστεί οι αρμοί και οι λίθοι?

Link to comment
Share on other sites

panos

Σίγουρα θα έχουν επηρεαστεί από τη φωτιά αλλά δε πιο βαθμό δεν ξέρω πώς μπορείς να το εκτιμήσεις ή τι να κάνεις όταν πρόκειται για τοιχοποιία.

 

acnt

Δύσκολα ερωτήματα μας βάζεις γι αυτό και τόσο μικρή η ανταπόκριση.

Εκτός από τη μακροσκοπική εξέταση και τους "επί χάρτου" ελέγχους πώς θα προσδιορίσεις την ποιότητα κατασκευής, την αντοχή του τσιμεντοκονιάματος και της τοιχοποιίας;

Παίρνεις τις δυσμενέστερες κατηγορίες για να είσαι εντάξει;

Αν πρόκειται για γνωστό βιομηχανικό υλικό, πχ Ytong, τούβλα του τάδε εργοστασίου, κόλλα αρμολόγησης πάω πάσο.

Αν όμως έχεις φυσικούς λίθους και τσιμεντοκονία που φτιάχτηκε εργοταξιακά τότε;

Link to comment
Share on other sites

Για δες και το έδαφος γιατι σε μια περίπτωση που μελετάω τώρα φαίνεται οτι τα όμορα κτίσματα έχουν καταρρεύσει απο μικροκολισθήσεις του εδάφους ενώ το "δικό μου" είναι φτιαγμένο σε βράχο και είναι μια χαρά.

Κάτι άλλο παρόμοιο:

Στο πέτρινο που θα μελετήσω είχε πιάσει φωτιά και καταστράφηκαν πατώματα και οροφή. Παίζει να έχουν επηρεαστεί οι αρμοί και οι λίθοι?

 

Nαι. Κυρίως οι αρμοί (θεωρείται φθορά από μηχανικούς παράγοντες η πυρκαϊα). Πάρε δοκίμιο/α και στείλτο/α να σου βρουν αντοχές για να 'σαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

panos

Σίγουρα θα έχουν επηρεαστεί από τη φωτιά αλλά δε πιο βαθμό δεν ξέρω πώς μπορείς να το εκτιμήσεις ή τι να κάνεις όταν πρόκειται για τοιχοποιία.

 

acnt

Δύσκολα ερωτήματα μας βάζεις γι αυτό και τόσο μικρή η ανταπόκριση.

Εκτός από τη μακροσκοπική εξέταση και τους "επί χάρτου" ελέγχους πώς θα προσδιορίσεις την ποιότητα κατασκευής, την αντοχή του τσιμεντοκονιάματος και της τοιχοποιίας;

Παίρνεις τις δυσμενέστερες κατηγορίες για να είσαι εντάξει;

Αν πρόκειται για γνωστό βιομηχανικό υλικό, πχ Ytong, τούβλα του τάδε εργοστασίου, κόλλα αρμολόγησης πάω πάσο.

Αν όμως έχεις φυσικούς λίθους και τσιμεντοκονία που φτιάχτηκε εργοταξιακά τότε;

 

Δεν χρειάζεται να είναι απαραίτητα τσιμεντοκονίαμα, μπορεί να είναι και ασβεστοκονίαμα και πολλά άλλα (μην τα μπερδεύετε). Εξαρτάται τι εποχής είναι, τι είδους είναι (λαϊκό, αρχοντικό, βίλλα, σχολείο ή τι ; ) κλπ κλπ. Οι αντοχές προσδιορίζονται είτε με εμπειρικούς τύπους (κατά Τάσσιο κλπ - ο οποίος όμως όπως έχει πει δεν τους εμπιστεύεται πια), ή κάνεις διερευνητική τομή, λαμβάνεις δοκίμιο/α και τα στέλνεις για να τα "σπάσουν". Το είδος της κατασκευής (δηλ. κατηγορία δόμησης) μπορεί με λίγο έμπειρο μάτι να προσδιοριστεί, αλλά και πάλι πως ξέρεις αν έχεις 2στρωτη τοιχοποιια με μπάζωμα ενδιάμεσα ή 2στρωτη με διάτονες λίθους κάθε τόσο ή συμπαγή με μπατικούς κατά διαστήματα κλπ κλπ ; Χρειάζεται υποχρεωτικά διερευνητική τομή.

Πάντως, αυτό που μπορείς να κάνεις σε 1η φάση είναι να προσδιορίσεις την παθολογία (σχεδίασε την καλύτερα για να 'χεις πλήρη εικόνα) και προσπάθησε να προσδιορίσεις τα αίτια φθοράς (ανερχόμενες υγρασίες, αποσαθρωμένα κονιάματα, ρηγματώσεις - τι είδους, πάχος, διεύθυνση, φορά-). Επίσης, κάνε και κατασκευαστική ανάλυση (σύσταση Φ.Ο - πατώματα, στέγες, ύπαρξη μεταγενέστερων προσθηκών - ιδιαίτερα σημαντικό αυτό -, πιθανά στοιχεία Ω.Σ. - διαζώματα ή διαφράγματα Ω.Σ. -). Τσέκαρε επίσης, την ύπαρξη διαφραγμάτων για άλλων ειδών πατώματα (π.χ. ξύλινα με διπλοπέτσωμα κλπ).

 

Υ.Γ. (acnt, σου έστειλα και PM, δεν ξέρω ελήφθη)

Link to comment
Share on other sites

Πώς παίρνουμε δοκίμια από αρμούς;

 

Απομακρύνεις το επίχρισμα και αφού αποκαλυφθεί η Φ.Τ. φωνάζεις εργαστήρια που κάνουν τέτοιες δειγματοληψίες και δοκιμές (in situ ελαφρώς καταστρεπτική μέθοδος που πραγματοποιείται από διάφορους, π.χ. τμ. Χημ. Μηχ. του ΕΜΠ και άλλοι ιδιώτες που ξέρω στη πιάτσα).

 

Προφανώς και δεν αναφέρεσαι στη δυσκολία λήψης έτσι ; Γιατί αν δεις σπίτι μέχρι και των αρχών του αιώνα, θα διαπιστώσεις ότι είναι πανεύκολη η λήψη κονιάματος (συνήθης περίπτωση αποσάθρωσης).

Link to comment
Share on other sites

Πάλι δεν κατάλαβα πώς παίρνουν δοκίμιο από αρμό. Κάτι σαν "καρότο"; Παίρνουν τούβλα κι αρμούς μαζί;

Διάτονες λίθοι τι είναι;

 

Φαντάζομαι βέβαια ότι η όλη διαδικασία θα είναι πανάκριβη και θα αξίζει τον κόπο μόνο σε κτίρια ιδιαίτερης πολιτισμικής αξίας.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα ερωτήματα μας βάζεις γι αυτό και τόσο μικρή η ανταπόκριση.

:lol: Αυτο να το παρω ως φιλοφρόνυση ή ως "ρε παιδί μου, πού πας και μπλέκεις συνέχεια;":lol: Ξέρω, είμαι γκαντέμης... Τώρα που το σκέφτομαι, ούτε κι εγώ δεν ξέρω πού πάω και τα βρήσκω!!!!!

Οι ξένοι λένε: "when the going gets tough, the tough gets going".

Πάντως το κτίριο είναι του 25 περίπου με προσθήκη διαζωματικής τοιχοποιίας κατα το 55...

Directionless το έλαβα και σου έστειλα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή η όλη φάση μου φαίνεται χρονοβόρα και ακριβή σκέφτομαι στο μέλλον να επενδύσω σε κανα κρουσίμετρο που θα παίρνω έμμεσα μετρήσεις των αντοχών είτε για σκυρόδεμα, είτε για κονίαμα είτε απο φυσικούς λίθους. Βέβαια για πετρώματα και για σκυρόδεμα έχουν διαφορετικό τύπο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.