Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρμοδιότητα ΕΠΑΕ στην επιλογή φέροντα οργανισμού


free

Recommended Posts

καλησπέρα σας και καλή χρόνια σε όλους σας, θα ήθελα να με βοηθήσετε σχετικά με μια άδεια που πρόκειται να εκδώσω για το νησί της Σκιάθου, η μελέτη θα γίνει σε ένα οικόπεδο εντός του οικισμού, οι όψεις του κτιρίου πληρούν την αισθητική συνεχεία με τον χώρο που θα ανεγερθεί, το πρόβλημα έγκειται ως προς το είδος της στατικής μελέτης, δένοντας μου τα χέρια και αναγκάζοντας να δεχτώ μια συμβατική κατασκευή σε αντίθεση με μια μεταλλική που προτάθηκε από εμένα, μπορώ να αντικρούσω την στάση τους? σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

1. Ποιος σε αναγκάζει;

2. Ποια είναι η χρήση του κτηρίου.

3. Που είναι η θέση του κτηρίου (εντός ,εκτός κτλ.)

4. Αν μπορείς , δώσε και άλλα στοιχεία για την κατασκευή και γιατί επέλεξες μεταλλικό Φ.Ο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια, το οικόπεδο είναι εντός, το κτίριο θα χρησιμοποιηθεί ως κατοικία και η θέση του οικοπέδου είναι τέτοια που κρίνεται ασύμφορο και οικονομικά στο μεγαλύτερο μέρος αλλά και χρονικά επειδή λόγο τουριστικής περιόδου σταματάνε όλες οι οικοδομικές εργασίες και αυτοί που αντιτείθονται είναι η ΕΠΑΕ, έχει το δικαίωμα να μου καθορίζει το είδος της στατικής μελέτης?

 

Με μεταλλικό σκελετό και τοιχοποιία συμβατική

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε στο νομό Λάρισας έχει βγάλει απόφαση ο Νομάρχης όπου απαγορεύει την κατασκευή τοιχοποιιών από πάνελς στα χωριά του νομού.Τα πάνελς όμως είναι εμφανή και αλλοιώνουν τον αισθητικό χαρακτήρα της περιοχής.

Το δικό σου θέμα έχει να κάνει με τον φέροντα οργανισμό ο οποίος δε θα φαίνεται.

Αυτό δεν μπορεί να στο αρνηθεί η ΕΠΑΕ και δεν ανήκει στις αρμοδιότητες της.

Απλά πιστεύω ότι η λύση που προτείνεις έχει κάποια μειονεκτήματα και ίσως να σε συμφέρει να κάνεις μια συμβατική κατασκευή από σκυρόδεμα.

Από οικονομικής πλευράς πιστεύω ότι θα σου βγει το ίδιο.

Χρονικά θα γίνει πιο γρήγορα η μεταλλική κατασκευή.

Εκτός αν πρόκειται για προσθήκη ορόφου και προτείνεις την μεταλλική κατασκευή για να φορτίσεις την υπάρχουσα σου κατασκευή με όσο το δυνατόν λιγότερα φορτία.

Αυτό δεν μπορεί να στο αρνηθεί η ΕΠΑΕ.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ο μεταλλικός σκελετός καπου θα φαίνεται....Αλλιώς πως καταλαβε η ΕΠΑΕ ότι εσυ θα το κάνεις μεταλλικο????? Εγώ σε τέτοια περίπτσωση δεν θα πρότεινα μεταλλικό....

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, δε νομιζω οτι η μεταλλικη κατασκευή μπορει να εχει την όψη της συμβατικής..Εκτός της περίπτωσης που ανεφερα πιο πανω..(λεπτοτοιχες+ΟSB)...εγω τουλαχιστον δεν εχω δει κατι διαφορετικο...αρα μαλλον δε θα συμβαδιζει με την οψη των αλλων κτηριων....Αρα καλα εκανε η ΕΠΑΕ και το εκοψε....Ας προσπαθησουμε να σχεδιαζουμε και σε σχεση τα λοιπα κτηρια της περιοχης μας...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

τελικά ποια ήταν η εξέλιξη? Με ενδιαφέρει να κάνω και γω μια τέτοια κατασκευή στη Σκιάθο, αλλά εκτός σχεδίου

 

─────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.